Reklama:

Stosowanie metforminy a ryzyko chorób neurodegeneracyjnych

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Stosowanie metforminy a ryzyko chorób neurodegeneracyjnych

PantherMedia

Tabletki

Farmakoterapia z pewnością potrafi łagodzić przebieg wielu schorzeń, z każdym lekiem związane jest jednak ryzyko wystąpienia jego różnych działań ubocznych. Tak bywa np. w przypadku glikokortykosteroidów, które mogą prowadzić m.in. do nadciśnienia i cukrzycy, jak i w przypadku leczenia chemioterapeutycznego, które może skutkować chociażby wypadaniem włosów. Ostatnio naukowcy postanowili przyjrzeć się zagrożeniom, które mogą być związane ze stosowaniem metforminy.

Reklama:

Metformina jest lekiem, który odgrywa nieocenioną rolę w farmakoterapii cukrzycy typu II. Dzięki stosowaniu tego leku możliwe bywa chociażby unormowanie poziomu glikemii. Podobnie jak i inne leki, również i metformina może wywierać pewne skutki uboczne, którymi w przypadku tego leku najczęściej są nudności, wzdęcia czy bóle brzucha. Okazuje się jednak, że terapia tym lekiem może prowadzić również i do innych, zdecydowanie poważniejszych problemów.

Stosowanie metforminy zwiększa zagrożenie chorobami neurodegeneracyjnymi?

O potencjalnym powiązaniu zażywania metforminy ze zwiększonym ryzykiem chorób neurodegeneracyjnych poinformowano na początku 2017 roku podczas międzynarodowej konferencji dotyczącej choroby Parkinsona i choroby Alzheimera (International Conference on Alzheimer’s and Parkinson’s Diseases), która odbywała się w Wiedniu. W badaniu, o którego wynikach poinformowano podczas wydarzenia, oceniano ponad 9 tysięcy pacjentów z cukrzycą typu II.

Autorzy badań oceniali to, jakie było ryzyko chorób neurodegeneracyjnych w przypadku osób zażywających metforminę oraz w przypadku tych pacjentów, którzy nie stosowali tego leku. Okazało się, że zarówno w odniesieniu do ryzyka choroba Parkinsona, jak i do choroby Alzheimera, chorzy na cukrzycę typu II, zażywający metforminę, cechowali się ponad dwukrotnie wyższym ryzykiem zachorowania na wymienione wyżej jednostki. Oprócz tego uczeni zauważyli zależność pomiędzy czasem zażywania leku a wzrostem ryzyka zachorowania na schorzenia neurodegeneracyjne – im dłużej zażywana była metformina, tym ryzyko było większe.

Czy przedstawione informacje powinny skłonić pacjentów do natychmiastowego zaprzestania przyjmowania metforminy? Zdecydowanie nie. Otóż na razie uzyskane wyniki stanowią raczej ciekawostkę niż potwierdzony naukowo fakt. Obecnie nie wiadomo, w jakim mechanizmie metformina miałaby nasilać zagrożenie rozwojem chorób neurologicznych. Wymagane jest również przeprowadzenie znacznie szerszych badań, m.in. nad tym, czy i inne leki przeciwcukrzycowe (jak chociażby insulina) również mogą zwiększać ryzyko chorób neurodegeneracyjnych. Wspomnieć trzeba również o tym, że nawet jeżeli metformina rzeczywiście może negatywnie wpływać na mózgowie, to prawdopodobnie zwiększa ona ryzyko schorzeń neurodegeneracyjnych, a nie bezpośrednio do nich prowadzi.
Nawet jeżeli zostałoby potwierdzone, że lek rzeczywiście związany jest z opisywanym zagrożeniem, to i tak może się okazać, że korzyści z jego stosowania (związane np. z pozytywnym wpływem na układ sercowo-naczyniowym) przewyższają wszelkie ewentualne ryzyko.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
Niezborność ruchowa
Bynajmniej tak się czuje. Afazja z tego co czytam.Jak sobie pomóc
Benzodiazepiny syndromy odstawieniowe
Witam - mam 43 lata -mając 19 lat został przepisany mi clonazepam -miałem padaczkę ,panikę i zaburzenia osobowości po odstawieniu ciężkich narkotykow - do 36 roku życia brałem te leki i przerwałem ic...
gość
Brak kontaktu
Nie rozumiem jak można tak postępować Podawać nr i żadnego odzewu Dzwonią ludzie chorzy potrzebujący pomocy nie dla zabawy Odechciało mi się kontaktu Przeraża mnie, jak ma później po operacji wygląda...
gość
Zawał rdzenia kręgowego
Witam Moją chorobę zdiagnozowano 09-08-2023 jest to szok stracić czucie z dnia na dzień okazało się że to zawał rdzenia kręgowego.Stwierdzono że to od przebytej Boleriozy, ciągle rehabilitacja le...
gość
HAS
Witam 12.09.2024 w czasie jazdy samochodem do pracy dostałem krwotoku podpajęczynówkowego !Miałem dużo szczęścia że nie jechałem sam tylko z kolegami z pracy dzięki ich szybkiej reakcji otrzymałem s...
gość
Samoistne krwawienie do układu komorowego
Dzień dobry Syn przeszedł samoistne krwawienie do układu komorowego...moje pytanie brzmi czy to to samo co udar krwotoczny?
Reklama:
Reklama: