Reklama:

Omamy węchowe (fantosmia): jakie mogą być ich przyczyny?

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Omamy węchowe (fantosmia): jakie mogą być ich przyczyny?

PantherMedia

Brzydki zapach

Omamy węchowe określane są czasem jako fantosmia. Problem ten polega na tym, że pacjent odczuwa zapachy, które w rzeczywistości… nie istnieją. Omamy kojarzone są przede wszystkim z zaburzeniami psychicznymi, w praktyce jednak ich przyczyną mogą być również jednostki zaliczane do zdecydowanie innych niż psychiatria dziedzin medycyny. Jakie więc mogą być przyczyny fantosmii i kiedy problem ten zdecydowanie powinien wzbudzić zaniepokojenie?

Reklama:

Omamy węchowe przybierać mogą bardzo rozmaitą formę, zazwyczaj jednak miewające je osoby szczęśliwe z tego powodu nie są. Jest tak dlatego, że omamy węchowe zwykle związane są z odczuwaniem bardzo nieprzyjemnych zapachów. Pacjenci skarżyć się mogą np. na to, że czują oni dym papierosowy, palącą się gumę czy zapach pleśni. Niejednokrotnie bywa i tak, że pacjent nie jest w stanie dokładnie określić, z czym kojarzy mu się odczuwany zapach – czasami umie on tylko powiedzieć, że dana woń jest dla niego bardzo nieprzyjemna i drażniąca.

Omamy węchowe – podobnie jak i inne rodzaje omamów – typowo powiązywane są ze schorzeniami psychiatrycznymi. Rzeczywiście tego rodzaju problemy stanowić mogą jeden z objawów schizofrenii, ale nie tylko – możliwych przyczyn fantosmii wyróżnia się zdecydowanie więcej. Przyczyny te podzielić można dwojako.

Do pierwszej grupy przyczyn omamów węchowych zaliczane są problemy dotyczące samej jamy nosowej. W takim przypadku zwykle zapach jest odczuwany silniej po jednej stronie nosa. Do problemów, które mogą wywołać omamy węchowe, zalicza się:

  • polipy jamy nosowej,
  • nowotwory jamy nosowej,
  • przewlekłe zapalenie zatok,
  • nieżyt nosa (zarówno na tle alergicznym, jak i niealergicznym).

W obrębie nosa zapachy są odbierane, to jednak, jak je odczuwamy, zależne jest już od mózgu. Różne zaburzenia dotyczące czynności ośrodkowego układu nerwowego również mogą prowadzić do omamów węchowych. W takiej sytuacji doznania zapachowe w obu nozdrzach odczuwane są z taką samą intensywnością i za ich odczuwaniem stać może:

W większości przypadków omamy węchowe pojawiają się i po krótkim czasie samoistnie ustępują. W takiej sytuacji pilna wizyta u lekarza raczej nie jest konieczna. Wtedy jednak, kiedy fantosmia utrzymuje się przez dłuższy czas lub co pewien okres nawraca, specjalistę odwiedzić już trzeba – konieczne staje się wtedy znalezienie przyczyny tego problemu.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
Niezborność ruchowa
Bynajmniej tak się czuje. Afazja z tego co czytam.Jak sobie pomóc
Benzodiazepiny syndromy odstawieniowe
Witam - mam 43 lata -mając 19 lat został przepisany mi clonazepam -miałem padaczkę ,panikę i zaburzenia osobowości po odstawieniu ciężkich narkotykow - do 36 roku życia brałem te leki i przerwałem ic...
gość
Brak kontaktu
Nie rozumiem jak można tak postępować Podawać nr i żadnego odzewu Dzwonią ludzie chorzy potrzebujący pomocy nie dla zabawy Odechciało mi się kontaktu Przeraża mnie, jak ma później po operacji wygląda...
gość
Zawał rdzenia kręgowego
Witam Moją chorobę zdiagnozowano 09-08-2023 jest to szok stracić czucie z dnia na dzień okazało się że to zawał rdzenia kręgowego.Stwierdzono że to od przebytej Boleriozy, ciągle rehabilitacja le...
gość
HAS
Witam 12.09.2024 w czasie jazdy samochodem do pracy dostałem krwotoku podpajęczynówkowego !Miałem dużo szczęścia że nie jechałem sam tylko z kolegami z pracy dzięki ich szybkiej reakcji otrzymałem s...
gość
Samoistne krwawienie do układu komorowego
Dzień dobry Syn przeszedł samoistne krwawienie do układu komorowego...moje pytanie brzmi czy to to samo co udar krwotoczny?
Reklama:
Reklama: