Miopatie należą do grupy chorób nerwowo-mięśniowych. Obejmują zespoły, w których występuje uszkodzenie jednostki ruchowej w całości bądź tylko w jej części nerwowej lub mięśniowej.
Według klasyfikacji ICD10 zaliczamy do nich:
- dystrofie mięśniowe,
- miopatie wrodzone,
- miopatie nabyte,
- miotonie.
Podstawowymi objawami tych jednostek są osłabienia i zanik mięśni, szybka męczliwość, wiotkie napięcie oraz zniesienie lub osłabienie odruchów głębokich. Dodatkowo u chorych wystąpić może nadmierna sztywność, bóle i kurcze mięśniowe.
Istotnym wspólnym elementem dla tych chorób są metody używane do diagnostyki i badań, takie jak elektromiografia, biopsja mięśniowa i badania biochemiczne.
Dzieci, które chorują na miopatie praktycznie zawsze mają problemy z poruszaniem się, często rozwijają się u nich wady postawy, np. skoliozy.
Przyczyny miopatii są zróżnicowane. Za najczęstsze podłoże tych patologii mięśniowych uznaje się zaburzenia genetyczne i hormonalne, a także infekcje i stosowane leki.
Leczenie uzależnione jest od postaci miopatii. Głównie opiera się na rehabilitacji i równoległej, odpowiednio dobranej farmakoterapii.