Reklama:

Korelacja pomiędzy płaczem a bólem głowy po nim

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Korelacja pomiędzy płaczem a bólem głowy po nim

PantherMedia

Ból głowy u mężczyzn

Płacz to naturalna reakcja na emocje – zarówno wzruszenia, jak i smutku. Silny może wywoływać wyczerpanie, a niekiedy ból głowy, który zwykle można zniwelować domowymi sposobami, o ile nie występuje częściej niż po płaczu.

Reklama:

Wielu naukowców stawia hipotezę, że ​​bóle głowy pojawiające się po płaczu są wynikiem stresu. Ten z kolei pojawia się wraz z emocjami powodującymi płacz. Kortyzol stymuluje neuroprzekaźniki w mózgu, które wywołują reakcje fizyczne, takie jak płacz, bóle głowy czy katar.

Migrenowe bóle głowy

Płacz spowodowany stresem może wywoływać także migrenowy ból głowy wśród osób podatnych na tego typu objawy. Migreny to intensywne, pulsujące bóle głowy, które często występują tylko po jednej stronie głowy.

Co ciekawe, nie występują one u osób, które płaczą z powodów nieemocjonalnych, np. podczas krojenia cebuli. Migreny może wywoływać wyłącznie płacz na tle emocjonalnym.

Zatokowy ból głowy

Oczy, nos, uszy i gardło to wewnętrznie połączone ze sobą narządy. Kiedy łzy zaczynają wypływać z oczu, mają tendencję do cofania się do zatok.

Niekiedy w trakcie płaczu pojawia się także katar. Spowodowane jest to tym, że niektóre łzy dostają się do kanału nosowego. Gromadzące się łzy i śluz mogą powodować ucisk, w wyniku czego pojawia się zatokowy ból głowy.

Alergicy często doświadczają bólu zatok, ponieważ są one częstym skutkiem ubocznym nadmiernej ilości śluzu w zatokach.

Napięciowy ból głowy

Większość osób odczuwających ból głowy w trakcie płaczu doświadcza napięciowego bólu głowy.

Napięciowe bóle głowy pojawiają się, gdy mięśnie głowy napinają się. Mogą również powodować ból i dyskomfort w szyi i ramionach, ponieważ te mięśnie również mogą się napinać.

Leczenie

Bóle głowy wywołane płaczem w wielu przypadkach można niwelować domowymi sposobami.

W przypadku bólu głowy związanego z płaczem warto odpocząć w cichym, ciemnym pokoju i zamkniętymi oczami. Kolejnym sposobem jest nałożenie ciepłego lub zimnego okładu na szyję, oczy lub czoło. Skuteczny może okazać się również masaż szyi lub ramion.

Osoby, które przewlekle odczuwają migrenę, napięcie lub bóle zatokowe, powinny porozmawiać z lekarzem i postępować zgodnie z zalecanym planem leczenia.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
Niezborność ruchowa
Bynajmniej tak się czuje. Afazja z tego co czytam.Jak sobie pomóc
Benzodiazepiny syndromy odstawieniowe
Witam - mam 43 lata -mając 19 lat został przepisany mi clonazepam -miałem padaczkę ,panikę i zaburzenia osobowości po odstawieniu ciężkich narkotykow - do 36 roku życia brałem te leki i przerwałem ic...
gość
Brak kontaktu
Nie rozumiem jak można tak postępować Podawać nr i żadnego odzewu Dzwonią ludzie chorzy potrzebujący pomocy nie dla zabawy Odechciało mi się kontaktu Przeraża mnie, jak ma później po operacji wygląda...
gość
Zawał rdzenia kręgowego
Witam Moją chorobę zdiagnozowano 09-08-2023 jest to szok stracić czucie z dnia na dzień okazało się że to zawał rdzenia kręgowego.Stwierdzono że to od przebytej Boleriozy, ciągle rehabilitacja le...
gość
HAS
Witam 12.09.2024 w czasie jazdy samochodem do pracy dostałem krwotoku podpajęczynówkowego !Miałem dużo szczęścia że nie jechałem sam tylko z kolegami z pracy dzięki ich szybkiej reakcji otrzymałem s...
gość
Samoistne krwawienie do układu komorowego
Dzień dobry Syn przeszedł samoistne krwawienie do układu komorowego...moje pytanie brzmi czy to to samo co udar krwotoczny?
Reklama:
Reklama: