Bóle klasterowe są stosunkowo rzadkie, dotykają około 1 osoby na 1000. Częściej występują u mężczyzn, szczególnie u palaczy. Ataki zaczynają się zazwyczaj po 20. roku życia, a ich poprawne zdiagnozowanie często w ogóle nie ma miejsca.
Charakterystyczne dla klasterowych bólów jest ich intensywność i pojawianie się w określonych porach dnia, często w nocy. To bardzo intensywne, jednostronne bóle głowy, które zwykle występują wokół oka lub w jego okolicy. Ból jest ostry, piekący lub przeszywający, a nie pulsujący. Ból może promieniować na inne części ciała, takie jak twarz, szyja czy ramiona, jednak pozostaje po jednej stronie.
Często występują również dodatkowe objawy, takie jak:
-
łzawienie i zaczerwienienie oka po stronie, gdzie występuje ból,
-
zatkany nos lub wydzielina z nosa,
-
opadanie powieki po tej samej stronie twarzy,
-
pocenie się twarzy,
-
zawroty głowy i drażliwość.
Klasterowe bóle: przyczyny, fot. panthermedia
Ataki bólu pojawiają się nagle, w seriach (zwanych klastrami) i mogą trwać od 15 minut do kilku godzin. Bóle klasterowe mają charakter cykliczny i mogą trwać od kilku dni do kilku miesięcy. Po zakończeniu tego okresu następuje tzw. faza remisji.
Ataki często pojawiają się o tych samych porach. Po ustąpieniu bólu osoba może czuć się bardzo zmęczona, a nawet wycieńczona. Dokładna przyczyna bólów klasterowych nie jest znana. Jest to bardzo rzadka choroba i trudno jest zebrać większą grupę badawczą, dzięki której naukowcy mogliby dokładniej przyjrzeć się jej. Badania pokazują jednak, że w czasie ataku występuje większa aktywność w podwzgórzu, obszarze mózgu odpowiedzialnym za temperaturę ciała, głód i pragnienie. Dodatkowo dotychczasowe badania pomogły ustalić, że być może predyspozycje genetycznie mają wpływ na występowanie tej choroby.
Niektóre czynniki wyzwalające mogą prowadzić do wystąpienia bólów klasterowych, takie jak alkohol, nagły wzrost temperatury lub wysiłek fizyczny w upalny dzień. Została również zauważona korelacja pomiędzy bólami klasterowymi a paleniem tytoniu, nieregularnym rytmem snu oraz alergiami.
Wiele osób z klasterowymi bólami głowy doświadcza znacznego pogorszenia jakości życia, dlatego wciąż prowadzone są badania, aby lepiej zrozumieć mechanizmy tego schorzenia oraz opracować skuteczniejsze metody leczenia.