Reklama:

Jakie mogą być przyczyny nadmiernego ślinienia się?

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Jakie mogą być przyczyny nadmiernego ślinienia się?

PantherMedia

Wypisywanie recepty

Tak jak ślinienie się u niemowlaka nie wzbudza raczej większej uwagi, tak już zdecydowanie inaczej jest w przypadku osób starszych – ślinotok u kilkulatka czy osoby w podeszłym wieku zjawiskiem prawidłowym absolutnie nie jest. Co więcej w razie wystąpienia takiego problemu zdecydowanie trzeba mu się przyjrzeć – nadmierne ślinienie się może być bowiem skutkiem zarówno przyjmowania różnych leków, jak i zachorowania na jakąś bardzo nawet poważną chorobę, taką jak np. udar mózgu.

Reklama:

Ślina – wbrew pozorom – to bardzo ważny dla ludzkiego organizmu płyn. Wpływa ona na przeżuwanie pokarmów, jak i później na sam przebieg ich trawienia, oprócz tego pomaga ona utrzymywać zdrowie w jamy ustnej. Dobowo produkowane są stosunkowo duże jej ilości, bo nawet 1,5 litra, nie zdajemy jednak sobie z tego sprawy, ponieważ po prostu ją połykamy. Zauważać to, jak dużo śliny produkowane jest w ludzkim organizmie, z całą jednak pewnością mogą te osoby, u których wystąpi nadmierne ślinienie się.

Ślinotok bywa skutkiem różnych schorzeń – przede wszystkim warto tutaj wspomnieć o chorobach układu nerwowego. Wśród jednostek, które mogą objawiać się m.in. właśnie poprzez nadmierne ślinienie się, wymienić można np. chorobę Parkinsona i stwardnienie zanikowe boczne. Niepokoić powinno szczególnie nagłe pojawienie się ślinotoku – może to bowiem świadczyć o tym, że pacjent doznał udaru mózgu.

Nadmierne ślinienie się czasami występuje w związku z zażywaniem jakichś leków – wśród farmaceutyków, które mogą dawać taki skutek uboczny, wymienić można m.in. część leków psychotropowych, środki stosowane w leczeniu choroby Alzheimera oraz miastenii. Innymi jeszcze możliwymi przyczynami ślinotoku są alergie, refluks żołądkowo-przełykowy oraz bezdech śródsenny.

Patrząc na powyższe, prawdopodobnie doskonale widać, że nadmiernego ślinienia się zdecydowanie nie można bagatelizować – wtedy, gdy problem pojawi się nagle u dotychczas zdrowej osoby lub gdy wystąpi i mimo czasu nie ustępuje, zdecydowanie konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
Niezborność ruchowa
Bynajmniej tak się czuje. Afazja z tego co czytam.Jak sobie pomóc
Benzodiazepiny syndromy odstawieniowe
Witam - mam 43 lata -mając 19 lat został przepisany mi clonazepam -miałem padaczkę ,panikę i zaburzenia osobowości po odstawieniu ciężkich narkotykow - do 36 roku życia brałem te leki i przerwałem ic...
gość
Brak kontaktu
Nie rozumiem jak można tak postępować Podawać nr i żadnego odzewu Dzwonią ludzie chorzy potrzebujący pomocy nie dla zabawy Odechciało mi się kontaktu Przeraża mnie, jak ma później po operacji wygląda...
gość
Zawał rdzenia kręgowego
Witam Moją chorobę zdiagnozowano 09-08-2023 jest to szok stracić czucie z dnia na dzień okazało się że to zawał rdzenia kręgowego.Stwierdzono że to od przebytej Boleriozy, ciągle rehabilitacja le...
gość
HAS
Witam 12.09.2024 w czasie jazdy samochodem do pracy dostałem krwotoku podpajęczynówkowego !Miałem dużo szczęścia że nie jechałem sam tylko z kolegami z pracy dzięki ich szybkiej reakcji otrzymałem s...
gość
Samoistne krwawienie do układu komorowego
Dzień dobry Syn przeszedł samoistne krwawienie do układu komorowego...moje pytanie brzmi czy to to samo co udar krwotoczny?
Reklama:
Reklama: