Reklama:

Jak pozbyć się mikroplastiku z wody?

19-03-2024,
Agnieszka Budzyńska

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Jak pozbyć się mikroplastiku z wody?

PantherMedia

Odpowiednie nawodnienie organizmu

Każdego dnia wdychamy i zjadamy uboczny produkt naszej gospodarki, jakim jest mikroplastik. Istnieją jednak sposoby, by ograniczyć jego spożywanie. Sprawdźmy jakie.

Reklama:

Przeprowadzone w ostatnich latach badania wykazały powszechne występowanie mikro- i nanoplastiku w otaczającym nas środowisku.

Co to jest mikroplastik?

Mikroplastik to nierozpuszczalne w wodzie drobne cząsteczki o długości poniżej 5 milimetrów. Są ubocznym produktem naszej gospodarki, występującym coraz powszechniej w oceanach, ziemi, atmosferze, wodzie pitnej oraz żywności.

Każdego dnia spożywamy go razem z pitą wodą oraz przyjmowanymi pokarmami: rybami, mięsem, ryżem, a nawet świeżymi warzywami i owocami. Cząstki tworzyw spożywane są przez zwierzęta, które zjadamy; uwalniają się też z materiałów, które służą do przechowywania żywności.

Czy mikroplastik szkodzi?

Według M.M. Richter, dyplomowanej dietetyczki, istnieje szereg długoterminowych skutków przewlekłego narażenia na mikroplastik; należą do nich:

  • zaburzenia trawienia,
  • zaburzenia endokrynologiczne,
  • choroby układu krążenia,
  • zaburzenia neurodegeneracyjne, a także otyłość.

Mikroplastik, Nanoplastik, Woda

Mikroplastik a wpływ na zdrowie, fot. panthermedia

Brak dostępu do pożywnej żywności i czystszej wody może zwiększyć ryzyko narażenia.

Jak pozbyć się mikroplastiku z wody?

Naukowcy z Chin odkryli, że woda z kranu może pomóc usunąć nawet 90% zawartych w niej mikroplastików. Aby tak się stało, należy przelać wodę przez filtr do kawy. Proces ten pozwoli usunąć krystaliczne kapsułki, jakie tworzą się wokół mikroplastiku dzięki wytwarzanemu przez twardą, wrzącą wodę z kranu węglanowi wapnia.

Podczas badania technika ta pozwoliła usunąć do 90% mikroplastików z próbek wody twardej i do 25% mikroplastików z wody miękkiej.

Spożycie plastiku możemy również zmniejszyć, rezygnując z parzenia herbaty w plastikowych torebkach. Naukowcy odkryli bowiem, że pojedyncza plastikowa torebka, którą parzymy zazwyczaj w temperaturze 95 °C, uwalnia około 11,6 miliarda cząstek mikroplastiku oraz 3,1 miliarda cząstek nanoplastiku.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
Niezborność ruchowa
Bynajmniej tak się czuje. Afazja z tego co czytam.Jak sobie pomóc
Benzodiazepiny syndromy odstawieniowe
Witam - mam 43 lata -mając 19 lat został przepisany mi clonazepam -miałem padaczkę ,panikę i zaburzenia osobowości po odstawieniu ciężkich narkotykow - do 36 roku życia brałem te leki i przerwałem ic...
gość
Brak kontaktu
Nie rozumiem jak można tak postępować Podawać nr i żadnego odzewu Dzwonią ludzie chorzy potrzebujący pomocy nie dla zabawy Odechciało mi się kontaktu Przeraża mnie, jak ma później po operacji wygląda...
gość
Zawał rdzenia kręgowego
Witam Moją chorobę zdiagnozowano 09-08-2023 jest to szok stracić czucie z dnia na dzień okazało się że to zawał rdzenia kręgowego.Stwierdzono że to od przebytej Boleriozy, ciągle rehabilitacja le...
gość
HAS
Witam 12.09.2024 w czasie jazdy samochodem do pracy dostałem krwotoku podpajęczynówkowego !Miałem dużo szczęścia że nie jechałem sam tylko z kolegami z pracy dzięki ich szybkiej reakcji otrzymałem s...
gość
Samoistne krwawienie do układu komorowego
Dzień dobry Syn przeszedł samoistne krwawienie do układu komorowego...moje pytanie brzmi czy to to samo co udar krwotoczny?
Reklama:
Reklama: