Reklama:

Dlaczego cukier może uzależniać? – intrygujące doniesienia z zakresu neuropsychiatrii

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Dlaczego cukier może uzależniać? – intrygujące doniesienia z zakresu neuropsychiatrii

medforum

Cukier

Neuropsychiatria jest jedną z najprężniej rozwijających się w ostatnich latach medycznych dziedzin. Dzięki zajmującym się tą dyscypliną naukowcom dowiadujemy się wiele różnych rzeczy na temat funkcjonowania układu nerwowego i jego powiązań z czynnością innych układów narządowych – odkrywane są nowe, dotychczas nieznane rodzaje komórek nerwowych, ale i udaje się zaobserwować, dlaczego spożywanie cukru może być wręcz uzależniające. Poniżej jedne z najnowszych doniesień z kręgu zainteresowania właśnie neuropsychiatrii.

Reklama:

O tym, że układ nerwowy jest jednym z najbardziej skomplikowanych układów ludzkiego organizmu, przekonywać nikogo zapewne nie trzeba. Wiadomo o tym od tak naprawdę dawien dawna, im jednak więcej przeprowadzanych jest badań, tym bardziej wyraźne staje się to, że o funkcjonowaniu komórek nerwowych i innych elementów układu nerwowego – przynajmniej na razie – wiemy tak naprawdę niewiele.

Od wielu lat niektórzy badacze sugerują, że cukier może uzależniać. Potwierdzać to mogą badania, które przeprowadzane zostały na świniach – zwierzętom podawano węglowodany, a następnie sprawdzano, jak ich spożywanie wpływało na funkcjonowanie u nich szlaków opioidowych oraz dopaminergicznych (te bowiem są związane z odczuwaniem przyjemności). Zaobserwowano, że cukier wpływał szczególnie na szlak opioidowy – autorzy badań sugerują, że przez to właśnie ludzie mogą aż tak lgnąć do słodkich przekąsek.

O powiązaniu pomiędzy funkcjonowaniem układu nerwowego a przewodem pokarmowym wspomina się od dawna. Wciąż jednak prowadzone są różne badania dotyczące tej zależności i dają one intrygujące wyniki. Niedawno przeprowadzono badanie, w którym alfa-synukleinę – cząstkę związaną m.in. z chorobą Parkinsona – wszczepiano do obecnych w jelitach myszy komórek mięśniowych. Okazało się, że – drogą nerwu błędnego – nieprawidłowe białko wędrowało do ośrodkowego układu nerwowego i ostatecznie skutkowało to wystąpieniem u myszy dolegliwości przypominających objawy choroby Parkinsona u ludzi.

Neuropsychiatrom pozostaje jeszcze wiele do odkrycia, współcześnie już jednak doskonale widać, że tak jak o układzie nerwowym wiele już wiemy, tak wciąż różne mechanizmy jego funkcjonowania wciąż pozostają dla nas zagadką.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
Niezborność ruchowa
Bynajmniej tak się czuje. Afazja z tego co czytam.Jak sobie pomóc
Benzodiazepiny syndromy odstawieniowe
Witam - mam 43 lata -mając 19 lat został przepisany mi clonazepam -miałem padaczkę ,panikę i zaburzenia osobowości po odstawieniu ciężkich narkotykow - do 36 roku życia brałem te leki i przerwałem ic...
gość
Brak kontaktu
Nie rozumiem jak można tak postępować Podawać nr i żadnego odzewu Dzwonią ludzie chorzy potrzebujący pomocy nie dla zabawy Odechciało mi się kontaktu Przeraża mnie, jak ma później po operacji wygląda...
gość
Zawał rdzenia kręgowego
Witam Moją chorobę zdiagnozowano 09-08-2023 jest to szok stracić czucie z dnia na dzień okazało się że to zawał rdzenia kręgowego.Stwierdzono że to od przebytej Boleriozy, ciągle rehabilitacja le...
gość
HAS
Witam 12.09.2024 w czasie jazdy samochodem do pracy dostałem krwotoku podpajęczynówkowego !Miałem dużo szczęścia że nie jechałem sam tylko z kolegami z pracy dzięki ich szybkiej reakcji otrzymałem s...
gość
Samoistne krwawienie do układu komorowego
Dzień dobry Syn przeszedł samoistne krwawienie do układu komorowego...moje pytanie brzmi czy to to samo co udar krwotoczny?
Reklama:
Reklama: