Reklama:

Czy słaba forma fizyczna to jedna z oznak ryzyka demencji?

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Czy słaba forma fizyczna to jedna z oznak ryzyka demencji?

PantherMedia

Starsza kobieta

Demencja to znaczne obniżenie się sprawności umysłowej, które jest następstwem uszkodzeń mózgu. Cały czas trwają spory - kiedy mówimy o demencji jako o otępieniu a kiedy mamy do czynienia z naturalnym procesem starzenia się. Czy słaba forma fizyczna oraz zaburzenia równowagi mogą być jednymi z oznak demencji?

Reklama:

Pojęcie otępienia obejmuje głownie sferę psychiczną. Ma ono charakter progresywny i nieodwracalny. W chwili obecnej, cały czas trwają badania jakie czynniki mogą prowadzić do rozwoju demencji. Co jest przyczyną nasilenia objawów i różnego charakteru tego schorzenia (nie można go bowiem nazwać konkretną jednostką chorobową). Pacjenci z otępieniem w jego najcięższych przypadkach są całkowicie zdani na pomoc ze strony innych osób (bardzo duże problemy z koncentracją, niezdolność do wykonywania jakichkolwiek czynności dni codziennego oraz ogromne problemy z komunikacją).

Na dzień dzisiejszy liczba osób z demencją powiększa się, w związku z powyższym badania naukowe przeprowadzone z Irvine (Uniwersytet Kalifornijski) miały wykazać, czy wybrane miary słabej formy fizycznej mogą oznaczać podwyższone ryzyko demencji u osób powyżej 90go roku życia. Badania opublikowane zostały w Journal of the American Geriatrics Society. Amerykańscy naukowcy włączyli do swojej grupy badanej osoby w wieku 90 lat oraz starsze. Ich zadaniem było rozwiązywanie testów poznawczych a także mieli wykonane badania neurologiczne i fizykalne.

Kluczowymi badaniami były:

  • test równowagi w pozycji stojącej,
  • test chodu na dystansie czterech metrów.

Na podstawie przeprowadzonych badań badacze wykazali, że najmocniej z występowaniem demencji u pacjentów koreluje równowaga w pozycji stojącej, następnie siła chwytu oraz test chodu.

W chwili obecnej trwają dalsze badania, które mogą wspomóc terapię osób dotkniętych demencją a planowane jest także opracowanie strategii prewencyjnych.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
Niezborność ruchowa
Bynajmniej tak się czuje. Afazja z tego co czytam.Jak sobie pomóc
Benzodiazepiny syndromy odstawieniowe
Witam - mam 43 lata -mając 19 lat został przepisany mi clonazepam -miałem padaczkę ,panikę i zaburzenia osobowości po odstawieniu ciężkich narkotykow - do 36 roku życia brałem te leki i przerwałem ic...
gość
Brak kontaktu
Nie rozumiem jak można tak postępować Podawać nr i żadnego odzewu Dzwonią ludzie chorzy potrzebujący pomocy nie dla zabawy Odechciało mi się kontaktu Przeraża mnie, jak ma później po operacji wygląda...
gość
Zawał rdzenia kręgowego
Witam Moją chorobę zdiagnozowano 09-08-2023 jest to szok stracić czucie z dnia na dzień okazało się że to zawał rdzenia kręgowego.Stwierdzono że to od przebytej Boleriozy, ciągle rehabilitacja le...
gość
HAS
Witam 12.09.2024 w czasie jazdy samochodem do pracy dostałem krwotoku podpajęczynówkowego !Miałem dużo szczęścia że nie jechałem sam tylko z kolegami z pracy dzięki ich szybkiej reakcji otrzymałem s...
gość
Samoistne krwawienie do układu komorowego
Dzień dobry Syn przeszedł samoistne krwawienie do układu komorowego...moje pytanie brzmi czy to to samo co udar krwotoczny?
Reklama:
Reklama: