Lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego im. św. Anny w Brnie jako pierwsi w Republice Czeskiej wykonali unikalną operację u pacjenta z przewlekłym owrzodzeniem rogówki. Przenieśli bowiem nerw z czoła na brzeg rogówki.
Wada rogówki może być spowodowana urazem lub infekcją, a pacjenci borykający się z takim problemem cierpią z powodu ograniczonego widzenia i nadwrażliwości chorego oka. Lekarze z Czech przeprowadzili operację u 52-letniego mężczyzny, u którego ubytek rogówki spowodował wrzód neurotroficzny.
– Operacja została przeprowadzona techniką bezpośredniej neurotyzacji, czyli mikrochirurgicznego przeniesienia wrażliwych nerwów z czoła pacjenta bezpośrednio na rąbek rogówki bez konieczności przeszczepu nerwu – opisuje Zdeněk Dvořák, kierownik kliniki chirurgii plastycznej i estetycznej.
Po sprawnej operacji lekarze po wyleczeniu wypuścili mężczyznę na leczenie domowe i opiekę ambulatoryjną.
– Wynik będzie można w pełni ocenić od sześciu do dwunastu miesięcy po operacji, kiedy transponowany nerw wrasta bezpośrednio do rogówki, a tym samym poprawia jego wrażliwość, odruch obronny i gojenie się owrzodzenia. Aż do okresu przed operacją rogówka jest całkowicie niewrażliwa – dodał chirurg plastyczny Martin Knoz.
Operacja jest możliwa u dorosłych i dzieci
Rzeczniczka szpitala Dana Lipovská stwierdziła, że badania pokazują, iż metoda ta daje doskonałe wyniki w późniejszym gojeniu przewlekłych wad.
Według niej, jeśli chodzi o powodzenie pierwszej operacji, lekarze będą kontynuować współpracę z innymi pacjentami, a operacje tego typu będzie można wykonać zarówno u osoby dorosłej, jak i u dziecka.