Reklama:

Postrzeganie barw jest bardziej ograniczone, niż sądzono do tej pory

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Postrzeganie barw jest bardziej ograniczone, niż sądzono do tej pory

PantherMedia

Mózg

Najnowsze badania dotyczące postrzegania kolorów przez ludzkie oko wykazały, że widzimy ich zaskakująco mało i to mózg w dużej mierzy odpowiada za kreowanie kolorowej rzeczywistości.

Reklama:

Zdolność widzenia świata przez ludzkie oko w pełniej palecie kolorów pozwala na wyjątkową perspektywę i daje zarazem ogromną przewagę nad większością innych ssaków. Postrzeganie barw umożliwia dostrzeganie pokarmu oraz drapieżników z dużej odległości, ale nie tylko. Patrzenie na otaczającą rzeczywistość za pomocą trójchromatycznego widzenia zaowocowało dziełami sztuki i jest fundamentalną częścią ludzkiej egzystencji.

Nieodkryta zagadka

Pomimo wieloletnich badań i doświadczeń, naukowcy nie uzyskali jednoznacznej odpowiedzi na temat tego, jak ludzie postrzegają barwy i co to właściwie znaczy „widzieć kolor”.

Czy niebieski, który postrzega jedna osoba, jest taki sam w przypadku patrzenia przez kogoś innego? W jaki sposób postrzeganie koloru wzbogaca nasze emocjonalne życie? Czy kolor to własność otaczającego nas świata, czy też kreacja naszego mózgu? Są to od dawna pytania na pograniczu filozofii i neuronauki, które nadal fascynują badaczy na całym świecie.

Badanie, które opublikowano w ostatnim czasie, dało źródło ważnych informacji, które mogą byc przełomowe w tej dziedzinie – ile kolorów naprawdę widzimy? Naukowcy twierdzą, że świadomość barw i widzenie peryferyjne jest zaskakująco ograniczone, a to mózg w większości kreuje ludzkie postrzeganie kolorowego świata.

Ograniczone widzenie perferyjne

Widzenie peryferyjne zachodzi z dala od środka wzroku, który obejmuje w przybliżeniu ten sam obszar, co rozpiętość ramion danej osoby. Dlatego właśnie badacze uważają, że w tym przypadku zdolnośc widzenia barw jest znacznie mniejsza.  

Aby pomóc w rozwikłaniu tej zagadki, naukowcy wykorzystali zamontowane na głowie wyświetlacze VR z modułami do śledzenia wzroku, aby monitorować ruchy oczu uczestników podczas nawigacji w środowisku rzeczywistym w 360 stopniach.

Wirtualne środowiska obejmowały zwiedzanie historycznych miejsc, taniec uliczny i próbę symfonii. Podczas gdy uczestnicy badali te sceny, naukowcy usunęli kolor z otoczenia poza miejscem, w którym bezpośrednio patrzyli.

Niezauważony brak kolorów

Wyniki badania okazały się zaskakujące. Uczestnicy bowiem często nie byli świadomi tego, że kolory zniknęły.

Byliśmy zaskoczeni, jak nieświadomi byli uczestnicy, kiedy kolor został usunięty nawet z 95% ich wizualnego świata – mówi prof. Caroline Robertson, jedna z autorek badania. – Wyniki pokazują, że nasze intuicyjne poczucie bogatego, kolorowego świata wizualnego jest w dużej mierze błędne. Nasz mózg prawdopodobnie wypełnia większość naszego doświadczenia percepcyjnego – dodaje.

Patrząc jednak szerzej na ogół przeprowadzonych badań i analiz, świadomość kolorów u większości ludzi jest ograniczona do stosunkowo niewielkiego obszaru w centrum ich pola widzenia. 

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
Niezborność ruchowa
Bynajmniej tak się czuje. Afazja z tego co czytam.Jak sobie pomóc
Benzodiazepiny syndromy odstawieniowe
Witam - mam 43 lata -mając 19 lat został przepisany mi clonazepam -miałem padaczkę ,panikę i zaburzenia osobowości po odstawieniu ciężkich narkotykow - do 36 roku życia brałem te leki i przerwałem ic...
gość
Brak kontaktu
Nie rozumiem jak można tak postępować Podawać nr i żadnego odzewu Dzwonią ludzie chorzy potrzebujący pomocy nie dla zabawy Odechciało mi się kontaktu Przeraża mnie, jak ma później po operacji wygląda...
gość
Zawał rdzenia kręgowego
Witam Moją chorobę zdiagnozowano 09-08-2023 jest to szok stracić czucie z dnia na dzień okazało się że to zawał rdzenia kręgowego.Stwierdzono że to od przebytej Boleriozy, ciągle rehabilitacja le...
gość
HAS
Witam 12.09.2024 w czasie jazdy samochodem do pracy dostałem krwotoku podpajęczynówkowego !Miałem dużo szczęścia że nie jechałem sam tylko z kolegami z pracy dzięki ich szybkiej reakcji otrzymałem s...
gość
Samoistne krwawienie do układu komorowego
Dzień dobry Syn przeszedł samoistne krwawienie do układu komorowego...moje pytanie brzmi czy to to samo co udar krwotoczny?
Reklama:
Reklama: