Reklama:

Anozognozja, czyli brak poczucia choroby

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Anozognozja, czyli brak poczucia choroby

PantherMedia

Obniżony nastrój

Anozognozja to dość ciekawy problem – polega on bowiem na tym, że pacjent nie zdaje sobie sprawy ze swojej choroby. Stwarzać to może wiele różnych zagrożeń, począwszy od ryzyka tego, że pacjent zaniecha potrzebnego mu leczenia, a skończywszy na ryzyku przejawiania agresywnych zachowań czy popełnienia samobójstwa.

Reklama:

Anozognozja związana jest z uszkodzeniem mózgu i polega ona na tym, że pacjent nie ma świadomości swojej choroby. Dotyczyć to może różnych tak naprawdę jednostek, jedną z ciekawszych jest tzw. zespół Antona, w którego przypadku pacjent, który jest niewidomy, całkowicie zaprzecza temu i jest przekonany, że w rzeczywistości posiada on zdolność widzenia. Pacjenci z anozognozją mogą również nie być świadomi tego, że mają niewładną jakąś część ciała.

Typowo anozognozja uznawana jest za problem z grupy zaburzeń neurologicznych, w szerszym ujęciu może ona jednak obejmować również i brak poczucia choroby psychicznej, co w psychiatrii określa się mianem braku wglądu w chorobę.

Przejawiać przekonanie o tym, że żadne nieprawidłowości u nich nie występują, mogą pacjenci z różnorakimi zaburzeniami psychicznymi, najczęściej jednak problem tego rodzaju spotykany bywa u osób chorujących na schizofrenię oraz chorobę afektywną dwubiegunową.

Anozognozja, Brak poczucia choroby

Czym jest anozognozja?, fot. panthermedia

O tym, że anozognozja może być bardzo groźna, nie trzeba raczej nikogo przekonywać. Pacjent, który jest całkowicie przekonany o tym, że nie jest on obarczony żadnymi problemami zdrowotnymi, raczej nie będzie skłonny do poddania się jakiemukolwiek leczeniu.

W przypadku schizofrenii czy choroby afektywnej dwubiegunowej jest to o tyle groźne, że nieleczeni chorzy mogą stwarzać zagrożenie dla życia własnego, jak i innych osób. Ze względu na chociażby takie ryzyko jak najbardziej konieczne jest podejmowanie wszelkich możliwych działań, które skłonią pacjenta do rozpoczęcia leczenia.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
Niezborność ruchowa
Bynajmniej tak się czuje. Afazja z tego co czytam.Jak sobie pomóc
Benzodiazepiny syndromy odstawieniowe
Witam - mam 43 lata -mając 19 lat został przepisany mi clonazepam -miałem padaczkę ,panikę i zaburzenia osobowości po odstawieniu ciężkich narkotykow - do 36 roku życia brałem te leki i przerwałem ic...
gość
Brak kontaktu
Nie rozumiem jak można tak postępować Podawać nr i żadnego odzewu Dzwonią ludzie chorzy potrzebujący pomocy nie dla zabawy Odechciało mi się kontaktu Przeraża mnie, jak ma później po operacji wygląda...
gość
Zawał rdzenia kręgowego
Witam Moją chorobę zdiagnozowano 09-08-2023 jest to szok stracić czucie z dnia na dzień okazało się że to zawał rdzenia kręgowego.Stwierdzono że to od przebytej Boleriozy, ciągle rehabilitacja le...
gość
HAS
Witam 12.09.2024 w czasie jazdy samochodem do pracy dostałem krwotoku podpajęczynówkowego !Miałem dużo szczęścia że nie jechałem sam tylko z kolegami z pracy dzięki ich szybkiej reakcji otrzymałem s...
gość
Samoistne krwawienie do układu komorowego
Dzień dobry Syn przeszedł samoistne krwawienie do układu komorowego...moje pytanie brzmi czy to to samo co udar krwotoczny?
Reklama:
Reklama: