TIA czyli przemijające napady niedokrwienne, spowodowane są niewystarczającym ukrwieniem mózgu. Pomimo, iż same w sobie nie pozostawiają ubytków funkcjonalnych, są one zapowiedzią udaru mózgu.
Przemijające napady niedokrwienne TIA, są ogniskowymi napadami neurologicznymi, których przyczyna leży w niewystarczającym ukrwieniu mózgu. Napady te są nagłe, trwają nie dłużej niż 24 godziny i nie pozostawiają ubytków, jednak są zwiastunem udaru niedokrwiennego mózgu.
W przypadku niedokrwienia tętnic z przedniego kręgu, które stanowią aż 93% przypadków, objawami są połowiczne niedowłady, zaburzenia czucia, przemijająca ślepota jednooczna. W odniesieniu do pozostałych 7% przypadków, mowa o niedokrwieniu tętnic z tylnego kręgu, co niesie za sobą objawy takie jak zaburzenia czucia, ślepota obuoczna lub podwójne widzenie, zawroty głowy czy szumy uszne.
Po przebyciu napadu TIA, ryzyko udaru mózgu wzrasta o 5% do 10%, ten natomiast, najczęściej pojawia się 3 do 6 miesięcy po napadzie niedokrwiennym. Nie zmienia to jednak faktu, iż nie wszystkie osoby, które doznały udaru mózgu, przebyły wcześniej napad niedokrwienny.