Reklama:

3 grudnia - Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Ten tekst przeczytasz w 1 min.

3 grudnia - Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Shutterstock

Osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i obchodzony jest corocznie 3 grudnia. Dzień ten ma za zadanie zwrócić uwagę na problemy osób niepełnosprawnych i podkreślić konieczność działań na rzecz integracji osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa.

Reklama:

Niepełnosprawność to duży problem współczesnego świata. Według danych WHO ponad 650 milionów osób na całym świecie jest niepełnosprawna (psychicznie, fizycznie oraz sensorycznie). W Polsce ta liczba wynosi prawie 5,5 mln osób. Najczęstszą przyczyną niepełnosprawności w Polsce są schorzenia układu krążenia, narządów ruchu oraz schorzenia neurologiczne.

Celem corocznych obchodów Dnia Osób Niepełnosprawnych jest zwrócenie uwagi na prawa osób z niepełnosprawnościami, upowszechnianie idei tolerancji, otwartości i szacunku dla inności, a także ukazanie korzyści płynących z pełnej integracji osób niepełnosprawnych w życiu politycznym, społecznym, gospodarczym i kulturalnym.

Dyskryminacja osób niepełnosprawnych w Polsce

Osoby niepełnosprawne wciąż są w Polsce dyskryminowane. W wielu obszarach codziennego życia nie mają takich samych warunków, możliwości ani szans rozwoju, jak osoby zdrowe. Choć istnieją odpowiednie regulacje prawne i przepisy, w praktyce osoby te nie są traktowane na równi z innymi.

W 2016 r. do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęły 622 spraw dotyczących problematyki równego traktowania, z czego aż 34% dotyczyło nierównego traktowania/dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność.

Pamiętajmy każdego dnia o równym traktowaniu osób niepełnosprawnych. Bądźmy tolerancyjni i pomocni wobec tych osób. Niepełnosprawni nie są w niczym gorsi od osób sprawnych i zasługują na taki sam szacunek wobec społeczeństwa.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
Niezborność ruchowa
Bynajmniej tak się czuje. Afazja z tego co czytam.Jak sobie pomóc
Benzodiazepiny syndromy odstawieniowe
Witam - mam 43 lata -mając 19 lat został przepisany mi clonazepam -miałem padaczkę ,panikę i zaburzenia osobowości po odstawieniu ciężkich narkotykow - do 36 roku życia brałem te leki i przerwałem ic...
gość
Brak kontaktu
Nie rozumiem jak można tak postępować Podawać nr i żadnego odzewu Dzwonią ludzie chorzy potrzebujący pomocy nie dla zabawy Odechciało mi się kontaktu Przeraża mnie, jak ma później po operacji wygląda...
gość
Zawał rdzenia kręgowego
Witam Moją chorobę zdiagnozowano 09-08-2023 jest to szok stracić czucie z dnia na dzień okazało się że to zawał rdzenia kręgowego.Stwierdzono że to od przebytej Boleriozy, ciągle rehabilitacja le...
gość
HAS
Witam 12.09.2024 w czasie jazdy samochodem do pracy dostałem krwotoku podpajęczynówkowego !Miałem dużo szczęścia że nie jechałem sam tylko z kolegami z pracy dzięki ich szybkiej reakcji otrzymałem s...
gość
Samoistne krwawienie do układu komorowego
Dzień dobry Syn przeszedł samoistne krwawienie do układu komorowego...moje pytanie brzmi czy to to samo co udar krwotoczny?
Reklama:
Reklama: