Przejdź do:
Objawy i przebiegKażdego dnia dociera do nas bardzo duża ilość różnego rodzaju informacji. W tym celu potrzebujemy sprawnej pamięci, która daje możliwość ich gromadzenia, przetwarzania, przechowywania jak również odtwarzania.
Z wiekiem pojawiają się problemy nie tylko z pamięcią ale również i z koncentracją tj. zdolnością polegającą na skupieniu i kierowaniu uwagi oraz utrzymaniu jej w określonym czasie.
W momencie gdy pojawiają się problemy z tymi procesami uświadamiamy sobie, iż przestajemy radzić sobie z codziennymi obowiązkami, zapominamy imion najbliższych, nazwy ulic, przedmiotów, nie pamiętamy o zakupach, rachunkach i wiele innych.
Problemy z pamięcią i koncentracją - Objawy i przebieg
W przypadku osób starszych starzenie fizjologiczne jest procesem normalnym i w pełni naturalnym. Wpływ na to mają także m.in.: ginięcie (neuronów) komórek nerwowych, sytuacja społeczna danej osoby, problemy natury psychicznej, choroby, długotrwałe stosowanie leków, infekcje i wiele innych przyczyn indywidualnych.
Osoby w starszym wieku zazwyczaj są świadome faktu, iż problemy z ich pamięcią i koncentracją stają się z każdym dniem coraz głębsze i poważniejsze.
Wśród najczęstszych problemów wymieniane są te, które dotyczą:
- przypomnienia sobie imion, nazwisk osób z najbliższej rodziny, znajomych, przyjaciół czy sąsiadów oraz nazw przedmiotów codziennego użytku, ulic, sklepów, produktów spożywczych itp,
- nasilających się problemów z orientacją w przestrzeni otwartej ale także we własnym domu,
- zapominania zasłyszanych oraz przeczytanych przed chwila informacji,
- zapominanie trasy powrotnej do domu,
- gubienie i zapominanie powszechnie, codziennie używanych słów, zwrotów,
- zapominania wyłączenia urządzeń elektrycznych w domu,
- przeoczanie uregulowania miesięcznych opłat stałych,
- pojawia się zagubienie, rozkojarzenie,
- widoczne staje się unikanie kontaktu z członkami rodziny oraz znajomymi i przyjaciółmi.
Osoby starsze powinny przy pomocy rodziny, znajomych oraz personelu medycznego podejmować wszelkie próby by usprawnić i trenować swoją pamięć oraz koncentrację.
Kluczową rolę odgrywa już na samym początku m.in.:
- regularny wypoczynek,
- zdrowy, niczym nie zakłócony sen- w przypadku osób, które cierpią na bezsenność, mają problemy z zasypianiem pojawią się problemy z pamięcią, koncentracją, rozdrażnienie, niepokój a nawet utrata dużej ilości komórek nerwowych,
- aktywność fizyczna- spacery, gimnastyka na świeżym powietrzu, basen, chodzenie o kijkach, bieganie i inne wpływają na dotlenienie mózgu. Dotleniony i ukrwiony mózg ma większą wydajność,
- spotkania ze znajomymi- gry w szachy, warcaby, wspólne rozwiązywanie krzyżówek, sudoku, przy jednoczesnym odstąpieniu od biernego oglądania telewizji i dzielenia się informacjami o swoich problemach zdrowotnych,
- prawidłowe odżywianie- dieta odgrywa kluczową rolą w sprawnym funkcjonowaniu naszego mózgu.
Należy jeść dużo owoców, warzyw, ciemnego pieczywa, orzechów, dyni, słonecznika, ryżu (zwłaszcza brązowego) oraz ryb. Posiłki powinny być regularne, urozmaicone i spożywane w małych ilościach.
pozytywne nastawienie do innych i samego siebie- w przypadku osób smutnych, przygnębionych z negatywnym podejściem do życia, zestresowanych obserwuje się mniejszą wydajność mózgu, problemy z zapamiętywaniem, przyswajaniem nowych informacji.
Bardzo często widoczne są problemy z koncentracją.
- Trenowanie pamięci powinno być dostosowane indywidualnie do osoby. Każda forma aktywności, jej regularności i zaangażowanie osób trzecich w pomoc są bardzo ważne. Wymienić należy tutaj czytanie książek, gazet, oglądanie zdjęć, gra w szachy, układanie puzzli ale także powtarzanie imion osób bliskich i znajomych, nazw przedmiotów codziennego użytku, bloków, przystanków, ulic, zwierząt itp.
- Trenowanie koncentracji - podczas treningu koncentracji należy się wyciszyć i uspokoić, następnie ograniczyć wszelki źródła hałasu i znaleźć spokojne miejsce. Kluczową rolę odrywa pełne skupienie oraz planowanie zadań, które chcemy w danym czasie wykonać.
Środki poprawiające i wspomagające pamięć oraz koncentrację
Wiele osób starszych sięga po dostępne w aptekach oraz w ogrodach środki wspomagające pracę mózgu. Są one dostępne w różnych postaciach od płynnych po w formie kapsułek. W przypadku problemów z pamięcią i koncentracja warto stosować m.in.: lecytynę, preparaty zawierające miłorząb japoński oraz żeń-szeniem. Szereg witamin dostępnych w aptekach bez recepty zwiększa wydajność mózgu (activ, vigor), witamina B12, magnez, fosfor, cynk, witamina A oraz wszelkie preparaty z kofeiną.