Reklama:

Dysplazja włóknisto - mięśniowa - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Dysplazja włóknisto - mięśniowa - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Pantherstock

Ból pleców

Dysplazja włóknisto - mięśniowa (fibromuscular dysplasia, FMD) zaliczana jest do chorób niezapalnych tętnic. Jest to grupa schorzeń niemiażdżycowych, obejmujących zazwyczaj tętnice nerkowe oraz szyjne. Znaczniej częściej zajmuje ona jednak tętnice nerkowe. Choroba ta prowadzi do zwężania i rozszerzania średnicy tętnic w organizmie człowieka. Zmiany te znajdują się zazwyczaj obok siebie co wygląda jak „sznur perełek”. Konsekwencją tego jest to, że niektóre narządy nie otrzymują odpowiedniej ilości krwi co prowadzi do ich uszkodzenia.

Dysplazja włóknisto - mięśniowa może zajmować także tętnice doprowadzające krew do brzucha, ramion, mózgu oraz nóg. W zależności od tego, który obszar zajmuje pojawiają się charakterystyczne objawy. Cały czas poszukiwane są bezpośrednie przyczyny prowadzące do rozwoju dysplazji włóknisto- mięśniowej. Dziś wiadomo, że ma na to wpływ: płeć (kobiety chorują znacznie częściej aniżeli mężczyźni), palenie tytoniu oraz wiek (najczęściej są to pacjenci około 50go roku życia).

Jakie są przyczyny i objawy dysplazji włóknisto- mięśniowej? Czy choroba ta wymaga leczenia specjalistycznego?

Reklama:

Objawy i przebieg dysplazji włóknisto - mięśniowej

Przyczyny i objawy dysplazji włóknisto - mięśniowej   Do dziś nie udało się poznać bezpośredniej przyczyny/ n dysplazji włóknisto - mięśniowej.  Mimo tego szczególną uwagę zwraca się na kilka czynników, które mogą do niej prowadzić. Wśród najczęściej wymienianych znajdują się: - czynniki dziedziczne (genetyczne) choć nie jest to potwierdzone badaniami i obserwacjami. Wiadomo bowiem, że jeśli nasi rodzinie dotknięci są tą chorobą to nie oznacza, ze my ją będziemy mieli. I odwrotnie to, że nikt z krewnych jej nie ma nie oznacza, że będziemy zdrowi - nieprawidłowo wykształcone czy uformowane tętnice. Do zmian w budowie tętnic może doprowadzić także palenie tytoniu - hormony kobiece, gdyż choroba ta występuje znacznie częściej u kobiet aniżeli u mężczyzn   W większości przypadków pacjenci dotknięci dysplazją włóknisto - mięśniową nie odczuwają jakichkolwiek objawów. Oczywiście mogą się one ujawnić pod wpływem rozwoju choroby bądź na skutek zajętej przez chorobę tętnicy. Objawy te dzieli się w związku z powyższym na:

  1. Mózgowe (bóle i zawroty głowy, ból szyi, pleców, przewlekłe bóle głowy, drętwienie twarzy, dzwonienie w uszach o charakterze pulsującym, problemy z widzenie, nagłe i chwilowe utraty wzroku)
  2. Nerkowe (niewydolność nerek, wysokie ciśnienie krwi)
  3. Brzuszne (nagła utrata masy ciała, bole brzucha zazwyczaj po jedzeniu, ciągłe uczucie ciężkości w jamie brzusznej po zjedzeniu posiłku)
  4. Pochodzące z ramion ( drętwienie, zimne kończyny oraz ból podczas poruszania nogami, rękoma czy ramionami)

Jeśli zauważymy u siebie wyżej opisane objawy bądź inne im towarzyszące, które utrzymują się przez dłuższy czas powinniśmy zgłosić się do specjalisty.  

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
Niezborność ruchowa
Bynajmniej tak się czuje. Afazja z tego co czytam.Jak sobie pomóc
Benzodiazepiny syndromy odstawieniowe
Witam - mam 43 lata -mając 19 lat został przepisany mi clonazepam -miałem padaczkę ,panikę i zaburzenia osobowości po odstawieniu ciężkich narkotykow - do 36 roku życia brałem te leki i przerwałem ic...
gość
Brak kontaktu
Nie rozumiem jak można tak postępować Podawać nr i żadnego odzewu Dzwonią ludzie chorzy potrzebujący pomocy nie dla zabawy Odechciało mi się kontaktu Przeraża mnie, jak ma później po operacji wygląda...
gość
Zawał rdzenia kręgowego
Witam Moją chorobę zdiagnozowano 09-08-2023 jest to szok stracić czucie z dnia na dzień okazało się że to zawał rdzenia kręgowego.Stwierdzono że to od przebytej Boleriozy, ciągle rehabilitacja le...
gość
HAS
Witam 12.09.2024 w czasie jazdy samochodem do pracy dostałem krwotoku podpajęczynówkowego !Miałem dużo szczęścia że nie jechałem sam tylko z kolegami z pracy dzięki ich szybkiej reakcji otrzymałem s...
gość
Samoistne krwawienie do układu komorowego
Dzień dobry Syn przeszedł samoistne krwawienie do układu komorowego...moje pytanie brzmi czy to to samo co udar krwotoczny?
Reklama:
Reklama: