Reklama:

Agnozja - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Agnozja - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

ojoimages

Kobieta

Agnozja (ang. agnosia) definiowana jest jako całkowity bądź częściowy brak zdolności do rozpoznawania przez człowieka różnych bodźców oraz obiektów z otoczenia przy czym bardzo często występują także zaburzenia czuciowe. Wyróżniamy dwa rodzaje agnozji: asocjacyjną oraz apercepcyjną. Przyczyną owego zaburzenia jest najczęściej uszkodzenie płatów ciemieniowych.
 

Reklama:

Objawy i przebieg agnozji

Z główną przyczynę agnozji uważa się uszkodzenie struktur korowych mózgu w obszarze płatów ciemieniowych mózgu. Przyczyn tego uszkodzenia jest wiele od różnych chorób po guzy mózgu, udar mózgu (niedokrwienny, krwotoczny), szkodliwe czynniki i substancje i itp. Obecnie trwają dalsze badania nad rolą ciała modzelowatego w powstaniu i przebiegu agnozji.

Osoba dotknięta tym schorzeniem prezentuje:

  • zaburzenia czuciowe,
  • całkowity lub częściowy brak zdolności rozpoznawania,
  • rozróżniania i identyfikowania obiektów (znanych a także obcych) oraz bodźców.

Wśród objawów charakterystycznych dla agnozji wyróżniamy także:

  • całkowity bądź częściowy zdolności rozróżniania kształtów, kolorów, 
  • zaburzenia w rozpoznawaniu dźwięków,
  • problemy z orientacją przestrzenną oraz w terenie i inne.

Wyróżniamy następujące postacie agnozji:

  • Wzrokowa z pięcioma podtypami (barw, twarzy, ciała, przestrzenna, przedmiotów), która występuje najczęściej na skutek uszkodzenia prawej półkuli mózgu.
  • Słuchowa, która polega na barku zdolności identyfikacji oraz powtórzenia różnych melodii, dźwięków itp.
  • Czuciowa, w której osoba chora nie jest w stanie za pomocą dotyku niczego rozpoznać, opisać itp.

Leczenie agnozji

Rozpoznanie oraz leczenie agnozji

Diagnostyka agnozji składa się z zebrania dokładnego wywiadu lekarskiego, obserwacji chorego oraz konsultacji z jego rodziną i innymi specjalistami. Za wyjątkiem podstawowych badań neurologicznych, psychologicznych czy laboratoryjnych wykonywane są tomografia komputerowa, jądrowy rezonans magnetyczny czy przezczaszkowa ultrasonografia dopplerowska.

Leczenie agnozji polega na hamowaniu procesów neurodegeneracyjnych zachodzących w mózgu oraz licznych zajęciach i ćwiczeniach z chorym.

Wszelkie ćwiczenia dostosowane są do przyczyn wystąpienia agnozji np. guz mózgu czy udar niedokrwienny. Praca z osobą chorą wymaga spokoju, konsekwencji oraz opanowania.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
Niezborność ruchowa
Bynajmniej tak się czuje. Afazja z tego co czytam.Jak sobie pomóc
Benzodiazepiny syndromy odstawieniowe
Witam - mam 43 lata -mając 19 lat został przepisany mi clonazepam -miałem padaczkę ,panikę i zaburzenia osobowości po odstawieniu ciężkich narkotykow - do 36 roku życia brałem te leki i przerwałem ic...
gość
Brak kontaktu
Nie rozumiem jak można tak postępować Podawać nr i żadnego odzewu Dzwonią ludzie chorzy potrzebujący pomocy nie dla zabawy Odechciało mi się kontaktu Przeraża mnie, jak ma później po operacji wygląda...
gość
Zawał rdzenia kręgowego
Witam Moją chorobę zdiagnozowano 09-08-2023 jest to szok stracić czucie z dnia na dzień okazało się że to zawał rdzenia kręgowego.Stwierdzono że to od przebytej Boleriozy, ciągle rehabilitacja le...
gość
HAS
Witam 12.09.2024 w czasie jazdy samochodem do pracy dostałem krwotoku podpajęczynówkowego !Miałem dużo szczęścia że nie jechałem sam tylko z kolegami z pracy dzięki ich szybkiej reakcji otrzymałem s...
gość
Samoistne krwawienie do układu komorowego
Dzień dobry Syn przeszedł samoistne krwawienie do układu komorowego...moje pytanie brzmi czy to to samo co udar krwotoczny?
Reklama:
Reklama: