Rewelacyjne leczenie
choroby Parkinsona impulsami elektrycznymi
W Niemczech została opracowana nowa i bardzo skuteczna metoda leczenia pacjentów z zaburzeniami ruchowymi. Jest nią stymulacja mózgu prądami stałymi. W przypadku tego rodzaju zabiegu konieczna jest współpraca neurologów wyspecjalizowanych w zaburzeniach ruchu i neurochirurgów.
Projekt ma trzy główne cele.
Pierwszy z nich to stworzenie grupy „multi-centralnego studium” do wykonywania operacji u osób mających zaburzenia ruchowe, głównie u tych cierpiących na chorobę Parkinsona.
Po drugie, podczas wykonywania zabiegu, powinny być przestrzegane narodowe standardy ich wykonywania i jednocześnie służyć rozwijaniu nowych technologii.
Trzecim celem jest koordynowanie badań przeprowadzanych przy tej metodzie leczenia.
Rezultaty wspomnianego studium zostały przedstawione w czerwcu 2005 w Berlinie podczas obrad 16-tego Światowego Kongresu Choroby Parkinsona. W badaniach po raz pierwszy zostały porównane głębokie stymulacje mózgowe z terapią farmakologiczną. Oceniono także ich wpływ na jakość życia osoby chorej. W sumie 156 pacjentów z wieloletnią i ciężką chorobą Parkinsona oraz wyraźnymi symptomami choroby, wzięło udział w omawianych badaniach. Jakość życia operowanych pacjentów poprawiła się w porównaniu z pacjentami leczonymi lekami tradycyjnymi o ok. 20%, a motoryka nawet o ponad 40%. W tej nowej metodzie przy miejscowym znieczuleniu są implantowane elektrody w mózgu chorego. Stymulator, umieszczony pod obojczykiem, podaje lekki impuls i w ten sposób wpływa na komórki mózgowe, co powoduje znaczne zmniejszenie zaburzeń motorycznych u pacjenta.
Pozytywne skutki powyższego zabiegu są efektywnym uzupełnieniem - ewentualnie alternatywą - leczenia choroby Parkinsona przy stosowanej terapii lekowej. Rezultaty powyższych badań wyraźnie potwierdziły ich pozytywny wpływ na jakość życia chorych, w szczególności pacjentów w zaawansowanej chorobie Parkinsona.
Ta nowa metoda leczenia jest stosowana dopiero od kilku lat i tylko w niewielu klinikach uniwersyteckich.