Reklama:

Neuralgia Nerwu Trójdzielnego - proszę o pomoc! (973)

Forum: Neurologia - forum dla rodziny i pacjenta

gość
30-09-2011, 13:51:53

Witajcie
Mam pytanie czy leki na neuralgie sa refundowane przez NFZ. Przy zakupie nerotopu nie ma problemu ale zakup już symlepticu, który daje u mnie bardzo dobre efekty to juz wydatek.
gość
30-09-2011, 20:50:52

Do ostatniej wypowiedzi odnosnie SYMLEPTICU nawet nie wiem ile kosztuje ,wczesniej zazywalam NEURONTIN 300 ,ale jak skoczyla cena wczesniej placilam 30 zl. za opakowanie ,a pozniej 70 zl to bylo za duzo i wtedy dowiedzialam sie ze SYMLEPTIC to jest to samo leki mam przepisywane w Poradni Bolu i wszystko na przewlekle . Za symleptic 100 tabl. w opakowaniu place 3zl. 20 gr. Jedynie relanium ktore tez biore place normalna cene . Mysle ze lekarz ktory Cie leczy powinien wiedziec ,ze neuralgia jest nie do wyleczenia i leki naleza sie ze znizka . Pozdrawiam Mica
gość
01-10-2011, 12:23:24

do Mica:

[...]Mysle ze lekarz ktory Cie leczy powinien wiedziec ,ze neuralgia jest nie do wyleczenia[...] cyt. Mica

Szanowna Pani,

Wbrew Pani opinii, jak też jej obiegowemu charakterowi, pragnę poinformować, że neuralgia jest chorobą uleczalną. Wielu lekarzy o tym wie, jak tez wielu specjalistów zajmujących się leczeniem tego schorzenia w Polsce i za granicą osiąga pozytywne wyniki leczenia swoich pacjentów. Dzięki temu pacjenci wracają do pełnej sprawności, jakość ich życia ulega polepszeniu. Proszę mieć na uwadze fakt, że są ludzie, których ból nękał latami, jednak dzięki wdrożeniu odpowiedniego leczenia nie powrócił już do końca życia.
:)
gość
01-10-2011, 14:16:50

Neuralgia nerwu trójdzielnego jest jedną z najczęstszych przyczyn uporczywego i dotkliwego jednostronnego bólu twarzy i jamy ustnej.
Przyczyny
Do przyczyn neuralgii zalicza się czynniki bezpośrednio drażniące nerw, jak:
-zapalenia toczące się wokół nerwu
-uszkodzenia
-zaburzenia w ukrwieniu nerwu
-ucisk korzenia nerwu przez zmienione mózgowe naczynia tętnicze lub żylne.
W większości przypadków brak możliwości wyjaśnienia etiologii schorzenia. Niektóre choroby są mylnie rozpoznawane jako neuralgia, np.: bóle wywołane przez ostre zapalenie miazgi zęba, zapalenie zatok przynosowych, stawów skroniowo-żuchwowych, choroby oczu, uszu.
Bóle neuralgiczne są często interpretowane jako dolegliwości zębopochodne, co prowadzi do prób leczenia lub usuwania zdrowych zębów.
Objawy

Neuralgia nerwu trójdzielnego charakteryzuje się występowaniem nagłych, silnych, kłujących lub piekących, podobnych do rażenia prądem bólów w zakresie jednej połowy twarzy. Ból wyzwalany jest przez niewielkie bodźce działające na tzw. strefy spustowe czyli obszary wyzwalania bólu. Bodźcami tymi mogą być dotyk skóry twarzy, mycie, golenie, mówienie, palenie, czyszczenie zębów, żucie, a także powiew wiatru lub nagła zmiana temperatury otoczenia. Ból pojawia się tylko w ciągu dnia, zaczyna się nagle i nagle się kończy. W miarę trwania choroby wzrasta liczba ataków w ciągu dnia i czas ich trwania. Napadowi bólu mogą towarzyszyć:
-wyciek z nosa
-łzawienie
-zaczerwienienie skóry twarzy, ślinotok
-pogorszenie słuchu
-zaburzenie smaku
-skurcz mięsni twarzy.
Chory przyjmuje typową pozycję z dłonią uciskającą miejsce, z którego wyzwalany jest ból. Atak rwy często poprzedzony jest tzw. aurą czyli symptomami zwiastującymi nadejście dolegliwości. Aura objawia się:
-drgawkami mięśni
-swędzeniem
-mrowieniem
zaburzeniami czucia skóry twarzy lub wymienionymi już objawami neuralgii jak łzawienie
czy wysięk z nosa, do których w chwilę później dołącza ból.

Leczenie neuralgii
Są dwie grupy metod leczenia:
-leczenie zachowawcze
-leczenie chirurgiczne.

W leczeniu zachowawczym podstawowym lekiem jest karbamazepina ( Amizepin, Tegretol) oraz inne leki przeciwdrgawkowe przyjmowane doustnie. Wspomagającym leczenie może być podawanie leków przeciwzapalnych i witamin z grupy B.
Gdy dolegliwości są bardziej dokuczliwe wykonuje się blokady gałęzi nerwu trójdzielnego. Polega to na ostrzykiwaniu okolicy pnia nerwu środkiem znieczulającym.
Leczenie chirurgiczne obejmuje
-zabiegi w zakresie obwodowych gałęzi nerwu trójdzielnego objętych schorzeniem ( przecięcie, wycięcie, alkoholizację lub coraz częściej zamrożenie nerwu) oraz
-zabiegi neurochirurgiczne (wewnątrzczaszkowe uszkodzenie zwoju nerwu trójdzielnego lub dekompresję mikronaczyniową).
[url=http://www.suwaczki.com/][img]http://www.suwaczki.com/tickers/ywny14dp4yxug7g1.png[/img][/url]
gość
01-10-2011, 16:18:53

1. cyt. kowalowa "[...]Ból pojawia się tylko w ciągu dnia[...]

Nie tylko w ciągu dnia.
Bardzo często ból pojawia się również w nocy.

2. cyt. kowalowa "[...]Wspomagającym leczenie może być podawanie leków przeciwzapalnych i witamin z grupy B.[...]

Nie wszystkie witaminy z grupy B służą tej chorobie. Stosuje się wybrane grupy witamin i wspomagająco magnez. Oprócz witamin lekarz może w terapii skojarzonej zastosować: sterydy, leki zwiotczające mięśnie np. baclofen, leki antydepresyjne - np. amitryptylina, wenlafaksyna, etc.

3. cyt. kowalowa '[...]Gdy dolegliwości są bardziej dokuczliwe wykonuje się blokady gałęzi nerwu trójdzielnego. Polega to na ostrzykiwaniu okolicy pnia nerwu środkiem znieczulającym.[....]"

Z blokadami ostrożnie. Mogą doprowadzić do uszkodzenia w obrębie nerwów i rozwinięcia się neuropatii. Po blokadach powstają także zrosty lub tworzą się krwiaki. Dobrze jest przed zabiegiem wykonać badania krwi np. dot. krzepliwości. Blokady wykonuje się nie tylko ze środka znieczulającego, można dodać inny lek, np steryd (metyloprednizolon).
BLOKADY MAJĄ GŁÓWNIE ZNACZENIE DIAGNOSTYCZNE czy diagnostyczno-prognostyczne. Ulga w dolegliwościach nie przekracza zazwyczaj czasu działania środka znieczulającego - to nie jest metoda leczenia. Są jednak zwolennicy częstego powtarzania blokad ze względu na możliwość osiągnięcia poziomu terapeutycznego określonego leku czy przyniesienia okresowej ulgi w bólu u chorego.

Do zabiegów neurochirurgicznych dodam jeszcze np. Temolezje. Termolezje częściej są stosowane niż neurolizy zwoju Gassera (alkohol etylowy lub roztwór fenolu w glicerolu).
Jedną z nowych metod jest Gamma Knife (GKR) - metoda już dostępna w Polsce.

Oprócz leczenia zachowawczego w postaci farmakoterapii i leczenia neurochirurgicznego mamy do wybory metody wspomagające - alternatywne, np. akupunktura, fizykoterapia (np. lampa Solux, jonoforezy laseroterapia, etc.).
Podczas leczenia wskazana jest opieka psychologiczna lub psychiatryczna, z różnych względów, chociażby dlatego, że ból jest bardzo silny, ataki częste, ludzie tracą pracę, status społeczny ulega pogorszeniu etc., czy liczne rutynowe badania i przebywanie w wielu ośrodkach zdrowia są niezwykle stresujące i niektórych przyprawiają o traumę. Zawiedzionym pacjentom dotychczasowym leczeniem nie trudno o depresję na dodatek, czy zaburzenia lękowe, nerwice etc.

Są wśród chorych zwolennicy hirudoterapii - leczenie pijawkami, ziołolecznictwa i homeopatii.
gość
01-10-2011, 17:01:07

Jeszcze dodam do posta wyżej:
cyt. kowalowa "[...] Neuralgia nerwu trójdzielnego jest jedną z najczęstszych przyczyn uporczywego i dotkliwego jednostronnego bólu twarzy i jamy ustnej.[...]"

Neuralgie, choć rzadko, występują również po obu stronach twarzy.
gość
01-10-2011, 17:17:31

Oczywiście każdy przypadek jest inny jak z każda choroba:)
[url=http://www.suwaczki.com/][img]http://www.suwaczki.com/tickers/ywny14dp4yxug7g1.png[/img][/url]
gość
01-10-2011, 18:25:52

Do Pani "kowalowa":

Pani artykuł pochodzi z 2002 roku - autorstwa lek.stom.S.Milbauer ze strony www.poradnik medyczny. pl.
Proszę zwrócić uwagę na fakt, że mamy 2011 rok a od tamtego czasu nastąpił duży postęp w leczeniu NNT.
Warto zamieszczać aktualniejsze informacje. Postęp w medycynie jest ważny gdyż umożliwia pacjentowi szybszy powrót do zdrowia. Na pewno od 2002 roku wiele zmieniło się w leczeniu bólu neuralgicznego w POLSCE. Medycyna dalej się rozwija i miejmy nadzieję, że już niedługo więcej osób będzie pisało na tym forum o swojej chorobie w czasie przeszłym.
gość
01-10-2011, 18:33:26

Tak rzeczywiscie strasznie medycyna poszła do góry,jak na rok 2011 ale wstawiam artykuły jakie uda mi sie znalezc dla kazdego cos sie zawsze znajdzie.I nie wydaje mi sie zeby bylo najwazniejsze kto jest autorem tego artykułu,i z jakiej strony pochodzi
[url=http://www.suwaczki.com/][img]http://www.suwaczki.com/tickers/ywny14dp4yxug7g1.png[/img][/url]
gość
01-10-2011, 21:10:03

Do kowalowa:
Proszę Pani, proszę uzasadnić swoją wypowiedź:
cyt. kowalowa "[...]Tak rzeczywiscie strasznie medycyna poszła do góry,jak na rok 2011 [...]"



Jeżeli korzysta się z cudzych publikacji, wypada podać źródło. To jest ważne - prawa autorskie.

gość

Dopuszczalne formaty pliku graficznego: jpg, jpeg , png.

Rozmiar zdjęcia nie powinien przekraczać 0.6MB.

Reklama:
Reklama:
Reklama: