Medycyna chińska
Medycyna Chińska Tradycyjna godzi z sobą Naturę, Yin i Yang, 5 żywiołów i energię. Doktorzy medycyny chińskiej wierzą że energia witalna – poruszające się energetyczne partykuły, budujące krew, są podstawowymi elementami budulcowymi ciała człowieka i podstawą działania organów wewnętrznych.
Medycyna chińska stosuje wiele metod terapeutycznych, z których dwie najważniejsze to akupunktura (igłoterapia) i przypieczki (moksa). Pierwsza polega na nakłuwaniu, pocieraniu i upuszczaniu krwi przy pomocy igieł różnej wielkości, które wkłuwa się w określone miejsca na ciele.
Druga metoda polega na kauteryzowaniu (przypalaniu) określonych miejsc na ciele przy pomocy łodygi lub stożkiem z liści piołunu chińskiego. Do tych dwóch metod należy dołączyć szczególne odżywianie i ziołolecznictwo. Wszystkie te techniki wykonywane wespół oddziaływują na ***ny i organy wewnętrzne. A co za tym idzie, wzmacniają siłę witalną, cyrkulację krwi, wpływają regulująco na system odpornościowy.
Pomost pomiędzy tradycyjną medycyną chińską, a Zhou Yi Yi Jing, starożytnej księdze na temat wartości i znaczenia życia, jest widoczny w połączeniu jakie upatruje medycyna chińska pomiędzy Yin, Yang i ciałem ludzkim. Tak więc zasada Yin i Yang jest kwintesencją całego systemu, na którym zasadza się medycyna chińska.
Chińczycy, poprzez obserwację zmian w materii, utworzyli koncept filozoficzny składający się z Yin i Yang oraz 5 żywiołów, którym poddali wszystkie gatunki zwierząt, wszystkie jednostki świata.
Medycyna chińska wykorzystuje dualizm Yin – Yang by tłumaczyć zjawiska wymiany fizjologicznej pomiędzy organami i trzewiami oraz tłumaczy związki pomiędzy człowiekiem, światem zewnętrznym - Naturą. Harmonijna wymiana i współdziałanie pomiędzy Yin i Yang stanowi fundament pozwalający na prawidłowe funkcjonowanie człowieka, a także pozwala określić choroby fizjologiczne i psychiczne.
Teoria przepływu energii zwana jest również teorią pięciu przemian i sześciu energii. Teoria ta bada efekty jakie na ludzkie ciało mają czynniki astrologiczne, zmiany klimatyczne, pory roku. Qi odnosi się do 6 czynników klimatycznych: wiatru, zimna, ciepła, wilgotności, suszy i ognia. Teoria przemian i energii spoczywa na zmianach rocznych klimatu, zmianach pomiędzy elementami klimatu, a istotami żywymi i zmianami fizjologicznymi ciała. Każdy z 5 żywiołów ma liczne odniesienia do świata; związany jest z określona porą roku, organem ciała, smakiem, kolorem, zapachem, emocją, itd. Jest to kompleksowa teoria oparta na przekonaniu że życie jest procesem nieustannej przemiany. W tym nigdy nie kończącym się cyklu pzremian każda faza odgrywa swoją rolę utrzymując równowagę w Naturze, stąd jej ogromna rola w tym nurcie filozoficznym.
W celu zapobieżenia chorobom tradycyjna medycyna chińska opowiada się za “jednością nieba i człowieka”.
Tradycyjna Medycyna Chińska aplikuje swoją wiedzę do czterokierunkowej diagnozy i 4 głównych zasad: Yin/Yang, zespół zewnętrzny/wewnętrzny, ciepły/zimny, pełny/pusty (nadmiar/brak). Te cztery przeciwieństwa charakteryzuje i determinuje Qi w ciele człowieka.
Ciekawostką jest to, że chiński lekarz nie używa sprzętu diagnostycznego w celu przeprowadzenia badania diagnostycznego. Cztery metody diagnostyczne opierają się na obserwacji, osłuchiwaniu, badaniu zapachu, wywiadzie, badaniu pulsu, palpacji oraz badaniu słuchem.
Poprzez oględziny odbywa się analiza wyglądu zewnętrznego. Jeśli organy wewnętrzne są chore, będzie to obserwowalne właściwym odcieniem skóry, języka i pewnymi wydalinami.
Wywiad chorobowy dotyczy samego pacjenta i jego najbliższej rodziny, polega na zbieraniu informacji na temat symptomów, ewolucji choroby i wcześniejszych terapiach.Badanie pulsu i palpacja wskazuje na kondycję układu krążenia , ale także na ewolucję symptomów choroby. Lekarze wierzą, że jeśli funkcje organizmu są niezakłócone puls – jego częstotliwość i intensywność - jest stabilny, jeśli istnieje ognisko chorobowe – puls jest niestały )aby postawic dokładną diagnoze bada się 28 cech pulsu).
Po dokonaniu badania diagnostycznego lekarze na podstawie zebranych informacji ustalają źródło i stan choroby i zapisują leki. W tradycyjnej medycynie chińskiej leki są inne niż te przepisywane na Zachodzie, gdyż Chińczycy dobrze rozpoznali się na ziołach, których właściwości dobrze znają i potrafią wykorzystać w leczeniu. Przed zażyciem lekarstwa, zazwyczaj pacjent musi lek ugotować według tradycyjnej receptury.
W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej wyróżniamy zioła o działaniu napotnym, przeczyszczającym, przeciwgorączkowym, przeciwkaszlowym, trawiennym, ogrzewającym, wzmacniającym, wiatropędnym, regulującym krwioobieg, moczopędnym, antyreumatycznym, uspakajającym, przeciw drgawkowym, ściągającym, przeciwrobaczym i przeciwnowotworowym. Ziołolecznictwo chińskie było częścią medycyny chińskiej, a ta z kolei, była ściśle związana z filozofią Dao – ducha świata i jego przewciwstawnych sił – Yin i Yang. Rękopisy zawierające opisy leczniczych roślin i ich przetworów stosowanych w różnych dolegliwościach, oczywiście z uwzględnieniem przyjętych filozoficznych zasad, były przekazywane z pokolenia na pokolenie i doskonalone przez kolejnych uczonych. Dlatego dzisiejsze ziołolecznictwo chińskie stoi na bardzo wysokim poziomie. Powstanie nauk medycznych w Chinach określa się na rok 3216 p.n.e., kiedy to legendarny cesarz Szen Nung, zwany ojcem rolnictwa i lecznictwa, napisał swą pracę dotyczącą lecznictwa Honso, w której przedstawia leki, głównie pochodzenia roślinnego.
Znanych jest kilka zielarskich ksiąg chińskich, tzw. Pensao (księga zielarska). Najciekawszą z nich SynLin Pensao napisano w 695 r. I tak na przykład wielkie znaczenie w medycynie chińskiej miała lukrecja, którą stosowano m. in. w lekach przeciwkaszlowych, szczególnie dla dzieci. Wiele z roślin stosowanych przez chińską medycynę, np.: róża, łopian, szałwia i inne znane są powszechnie również w medycynie europejskiej.
Według teorii Zangxiang istnieje duża zależność pomiędzy zmianami fizjologicznymi pomiędzy ***nami a organami wewnętrznymi. ***ny i narządy wewnętrzne są drogami, którymi swobodnie cyrkuluje Qi. Zadaniem tej sieci powiązań jest utrzymanie harmonii pomiędzy organami, aspektem zewnętrznym a wnętrzem człowieka. Właśnie w celu zachowania równowagi pomiędzy organami wewnętrznymi medycyna chińska odnosi się do Qigong (praca z oddechem), do sportu, zdrowego jedzenia, herbaty, akupunktury i mokszy.
Tradycyjna medycyna chińska jest ważnym elementem kultury Chin. W ciągu pięciu tysiącleci przyczyniła się do prosperity państwa i zajmuje swoje stałe miejsce w świecie medycyny tradycyjnej, gdyż celem Tradycyjnej Metody Chińskiej jest nieinwazyjne wyleczenie z konktretnej dolegliwości, a także przywrocenie równowagi organizmu i zapobieganie chorobom.
Dobroczynne skutki działania akupunktury zostaly potwierzdone w serii badan pzreprowadzonych w klinikach stosujących ją jako pomoc w leczeniu różnych uzależnień i schorzeń. Najczęstszymi problemami, z jakimi pacjenci zgłaszają się do specjalistów akupunktury to bóle mięśni i stawów, nałogi, znieczulenie przy porodzie i operacjach, brak energii.
[url=http://www.suwaczki.com/][img]http://www.suwaczki.com/tickers/ukdyx1hpemu9do5p.png[/img][/url]
[url=http://www.suwaczki.com/][img]http://www.suwaczki.com/tickers/dxom15nma1ljoade.png[/img][/url]