Kasiu farbowana blondynka się nie liczy
To tylko brak doświadczenia i dlatego wszystko mało zrozumiałe.
LEKCJA NR.1
Odniosę się do Twojego opisu i spróbuję z ,,ich" na ,,nasze"
-SPŁYCENIE
LORDOZY. Kręgosłup w odcinku szyjnym ma krzywiznę skierowaną ku przodowi-lordoza. W odcinku piersiowym krzywizna skierowana ku tyłowi(garbienie)-kyfoza. W odcinku lędźwiowym krzywizna ku przodowi-lordoza. Spłycenie lordozy to odprostowanie fizjologicznej krzywizny,kręgosłup jest wtedy bardziej pionowy.
-ZWĘŻENIE PRZESTRZENI MIĘDZYTRZONOWEJ.Poszczególne trzony (kręgi)oddzielone są od siebie dyskami (krążakami międzykręgowymi) Dysk zbudowany jest z zewnętrznego pierścienia włóknistego i węwnetrznego jądra miażdżystego. Zwężenie przestrzeni następuje wtedy gdy dojdzie do dehydratacji (odwodnienia dysku) i splaszczenia. Dystans między trzonami kregowymi ulega zmniejszeniu
-OSTEOFITY. To zwyrodnieniowe narośla kostne na krawędziach trzonów kręgowych.Wyglądają jak dzioby, sople. Mogą dawać mechaniczny ucisk na worek oponowy,rdzeń, korzenie rdzeniowe.
-MODELOWANIE WORKA OPONOWEGO. Worek oponowy to koszulka otaczająca rdzeń wypełniona płynem mózgowo-rdzeniowym. Fizjologicznie między workiem oponowym a rdzeniem kręgowym jest bezpieczny dystans wypełniony płynem stanowiący ochronę dla rdzenia.
Modelować(uciskać) worek oponowy mogą osteofity, wypukliny,
przepukliny.
Wypuklina,przepuklina to wysunięta bądź wypadnięta część jądra miażdżystego.
Te same elementy moga również uciskać korzenie rdzeniowe.
Przy znacznym zaawansowaniu zmian ucisk worka oponowego jest coraz większy i może dojść do kontaktu z rdzeniem bądź jego ucisku.
Jeżeli jest modelowania rdzenia zwykle jest ono opisane w MRI/CT.
U Ciebie Kasiu nie ma o tym wzmianki ale wobec objawów jakie Ci dokuczają być może opis nie jest pełen. Neurochirurg zwykle nie kieruje się opisem tylko sam ogląda płytkę/zdjęcie.
Teorię mamy zaliczona teraz praktyka
http://portalwiedzy.onet.pl/17828,,,,kregoslup,haslo.html
Po moim wstępie przejrzyj link i poklikaj na odnośniki w tym na dole strony z graficznym przedstawieniem dyskopatii.
Mam nadzieję,że pomogłam w zrozumienieu istoty dyskoaptii.
Pozdrawiam Z.