hej,
może komuś się przyda
pzdr
kasia
PRAWO Uprawnienia rodziny po śmierci pacjenta
Sąd może przyznać zadośćuczynienie za błędy lekarskie w formie jednorazowego świadczenia
Najbliżsi członkowie rodziny pacjenta zmarłego z powodu błędów lekarskich lub zakażenia w szpitalu mogą domagać się zadośćuczynienia za doznaną krzywdę spowodowaną jego śmiercią.
Od 3 sierpnia 2008 r. członkowie najbliższej rodziny pacjenta zmarłego z powodu błędów medycznych albo zakażenia lub zarażenia w szpitalu mogą wystąpić przeciwko lekarzowi lub szpitalowi o zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę. Umożliwia im to wejście w życie przepisów ustawy z 30 maja 2008 r. o zmianie ustawy Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 116, poz. 731).
Media donoszą, że z nowych uregulowań prawnych skorzystają głównie ofiary wypadków samochodowych i katastrof na drogach, a ubezpieczyciele po wypłacie odszkodowania będą domagać się zwrotu pieniędzy od sprawcy wypadku. Zapominają jednak, że znowelizowane przepisy umożliwią również wypłatę zadośćuczynienia za doznaną krzywdę członkom najbliższej rodziny pacjenta zmarłego z powodu błędów lekarskich albo zakażenia lub zarażenia w szpitalu.
Obecnie rodzina zmarłego pacjenta oprócz renty i odszkodowania może żądać jeszcze zadośćuczynienia. Sąd przyzna je w postaci jednorazowego świadczenia, a jego wysokość będzie zależeć od rozmiaru doznanych cierpień, ich intensywności, trwałości oraz nieodwracalnego charakteru. Zasądzi je wówczas, gdy rodzina zmarłego nie będzie mogła wykazać, że po jego śmierci doznała konkretnej szkody majątkowej. Natomiast sąd będzie mógł odmówić zasądzenia zadośćuczynienia z powodu doznania niewielkiej krzywdy.
Pozew o zadośćuczynienie należy złożyć do Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego, który rozpozna sprawę w I instancji. Natomiast zaskarżyć ten wyrok będzie można do sądu apelacyjnego.
Do tej pory sądy przyznawały zadośćuczynienie tylko poszkodowanym jako rekompensatę za przeżycia związane z jego cierpieniami psychicznymi i fizycznymi.
Mogło się zdarzyć, że poszkodowany pacjent wytoczył powództwo przeciwko lekarzowi lub szpitalowi o zadośćuczynienie, ale zmarł, zanim sąd zasądził dla niego z tego tytułu określoną kwotę. Wtedy roszczenie o zadośćuczynienie przechodziło na jego spadkobierców. Podobnie było w przypadku, gdy zostało uznane na piśmie przez pozwanego jeszcze za życia poszkodowanego. Z roszczeniem mogli wówczas wystąpić zarówno spadkobiercy ustawowi, jak i powołani do dziedziczenia w testamencie.
Oprócz zadośćuczynienia rodzina zmarłego pacjenta może nadal domagać się zwrotu kosztów jego leczenia i pogrzebu, jeżeli je poniosła. Z roszczeniem o rentę może jeszcze dodatkowo wystąpić osoba, która dostawała od zmarłego alimenty, ponieważ ciążył na nim ten ustawowy obowiązek. Wysokość takiego świadczenia oblicza się, biorąc pod uwagę potrzeby poszkodowanego oraz możliwości zarobkowe i majątkowe zmarłego pacjenta oraz czas prawdopodobnego trwania obowiązku alimentacyjnego.
Z podobnym roszczeniem o rentę mogą wystąpić też inne osoby bliskie poszkodowanego pacjenta, którym dobrowolnie i stale dostarczał środków utrzymania. Oprócz tego najbliżsi członkowie rodziny zmarłego mogą żądać odszkodowania, ale tylko wówczas, gdy udowodnią, że wskutek jego śmierci nastąpiło znaczne pogorszenie ich sytuacji życiowej.