W przypadku kiedy poszkodowany dozna uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia jego uprawnienie do dochodzenia naprawienia szkody, zgodnie z art. 444 § 1 Kodeksu cywilnego, ulega rozszerzeniu na wszelkie wynikłe z tego powodu koszty.
Poszkodowany ma prawo żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody, a ten powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia. Jeżeli zaś poszkodowany stał się inwalidą, może również domagać się zapłaty sumy potrzebnej na pokrycie kosztów przygotowania się do innego zawodu.
Uprawnienie wynikające z ujętego w powyższym przepisie zwrotu „wszelkie wynikłe z tego powodu koszty” oznacza możliwość dochodzenia wszystkich uzasadnionych okolicznościami wydatków, niezależnie od ich rozmiaru. Należy w tym miejscu podkreślić, iż muszą to być koszty obiektywnie konieczne, a nie uzasadnione jedynie w mniemaniu poszkodowanego.
Dla przykładu warto dodać, że naprawienie szkody obejmować może pokrycie nie tylko kosztów leczenia, czy rehabilitacji, ale także dojazdów do placówek medycznych, opieki sprawowanej przez osoby bliskie i ich odwiedzin w szpitalu, a nawet zakupu samochodu dostosowanego do potrzeb chorego.
Żądanie zapłaty sumy potrzebnej na pokrycie kosztów przygotowania się do innego zawodu wysunąć można w sytuacji, gdy dotychczasowe kwalifikacje uniemożliwiają wykonywanie pracy w charakterze, który im odpowiadaja.
Niniejszy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, należy go traktować jako dodatkową wiedzę na temat obowiązującego prawa. Wszelkie kwestie związane dochodzeniem roszczeń należy skonsultować z osobą zawodowo zajmującą się prawem. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji udzielonych w artykule.