Reklama:

Zespół Devica, cz.2

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Zespół Devica, cz.2

shutterstock

Badanie wzorku

Zespół Devica należy do grupy chorób demielinizacyjnych, które swoim zasięgiem obejmują ośrodkowy układ nerwowy – w tym szczególnie rdzeń kręgowy oraz nerw wzrokowy. Do niedawna traktowany był jako rodzaj, odmiana stwardnienia rozsianego, by obecnie – w świetle wyników badań klinicznych – stać się odrębną jednostką chorobową. Głównym objawem są zaburzenia widzenia związane głównie z nieostrością czy ograniczeniem pola widzenia przy pojawiających się objawach towarzyszących.

Reklama:

Leczenie

W postępowaniu terapeutycznym w pierwszej kolejności w grę wchodzi farmakoterapia –  podanie metyloprednizolonu jest podstawowym działaniem w okresie rzutu. Jak okazało się z biegiem lat, również dożylne podanie immunoglobulin wykazało się z dużą skutecznością, nie tylko w okresie rzutu, ale także w przypadku długotrwałej terapii, kiedy pacjent nie toleruje leków immunosupresyjnych. By zachować skuteczność terapii, konieczne jest leczenie min. od 2 do 6 miesięcy poprzez podawanie prednizolonu z perspektywą stopniowego zmniejszania dawki [2].

Leczenie immunosupresyjne

Kiedy u danego pacjenta ryzyko nawrotu jest duże, stosuje się długotrwałe (przewlekłe) leczenie immunosupresyjne. Wśród farmaceutyków, jakie są podawane pacjentom, znajduje się azatiopryna (AZT), kofenolan mofetilu oraz rytuksymab. Kiedy terapia się rozpoczyna, zwykle podaje się azatioprynę w połączeniu z prednizolonem, który to stopniowo jest z terapii wycofywany,. Jednak jak wynika z ostatnich badań, im wcześniej rozpocznie się leczenie azatiopryną (jeszcze przed zmniejszaniem dawki prednizolonu), wydłuża się okres remisji w sposób znaczący. Ważne jest jednak to, by sukcesywnie kontrolować morfologię krwi oraz poziom stężenia enzymów wątrobowych [2].

NMO należy do katalogu chorób rzadkich, co przekłada się na brak dokładnego, systemowego planu leczenia w Polsce, gdzie częstym problemem pacjentów jest utrudniony dostęp do nowoczesnych metod leczenia czy badań klinicznych oraz refundacji leczenia dostępnymi środkami [4].

Na chwilę obecną trwają prace nad nowymi lekami, prowadzone są eksperymentalne badania, by pacjentom można było zaproponować inne, alternatywne, bezpieczniejsze rozwiązania, które dadzą lepsze efekty terapeutyczne.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby OUN

PSP postępujące porażenie nadjądrowe
Czy jest na forum ktoś , kogo bliski na to choruje? Moja mama została wczoraj zdiagnozowana po dwóch latach poszukiwań. Potrzebuję wsparcia i innych historii
Patient w spiaczce
Moj syn David jest w stanie Spiaczki. Opiekuje sie nim w domu. Jezdze z nim na wodna terapie. I najprawdopodobniej zarazil sie tam bakteria ropy blekitnej. Dostal antybiotyk przez 10 dni. Ale nie ...
zespół Hakima
Moja mama od 9 lat ma zdiagnozowany zespół Hakima. Od 4 lat nie chodzi, nie mówi, a od ponad roku już sama nie je. Opieka jest bardzo ciężka. Nie mogła mieć operacji, wiec funkcjonuje tak jak pozwala...
Wyniki badań tk
Witam Czy orientuje się ktoś co oznacza w wyniku tk głowy "brak danych dla efektu masy"?
Dystonia psychogenna.
Witam. Od dziesięcioleci cierpię na dystonie psychogenną. Objawia się ona napięciem mięśni międzyżebrowych w odpowiedzi na lęk, stres, depresję. Myślę, ze jest to odpowiedź na traumatyczne dzieciństw...
Opis RM
Proszę o opisanie co oznacza impresja tętnicy kręgowej na rdzeń przedłużony. To powód do niepokoju czy wręcz przeciwnie?
Reklama:
Reklama: