Reklama:

Wyjazd na leczenie uzdrowiskowe – najważniejsze informacje dla pacjenta

Ten tekst przeczytasz w 6 min.

Wyjazd na leczenie uzdrowiskowe – najważniejsze informacje dla pacjenta

medforum

Osoby starsze uprawiające sport

Do sanatorium może być skierowany każdy ubezpieczony pacjent cierpiący na różnego rodzaju schorzenia, który na podstawie badania i wywiadu wymaga dodatkowego leczenia. Placówka jest zazwyczaj zlokalizowana w miejscowości uzdrowiskowej. W trakcie leczenia pacjent korzysta z różnych zabiegów (rehabilitacje, inhalacje, masaże itd.).

Reklama:

Skierowanie

Aby wyjechać na leczenie uzdrowiskowe należy uzyskać skierowanie, które wystawia Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego mający podpisaną umowę z NFZ. W przypadku potrzeby kontynuowania leczenia w szpitalnym uzdrowisku, skierowanie może również być wystawione przez lekarza zatrudnionego w szpitalu, w którym pacjent był leczony. Do skierowania powinny być też dołączone wyniki badań.

Do uzdrowiska mogą zostać wysłani ubezpieczeni pacjenci, którzy ze względu na stan zdrowia i schorzenia wymagają intensywniejszego leczenia.

Przy wypisywaniu skierowania lekarz jest zobowiązany dokładnie opisać stan zdrowia pacjenta, w szczególności określić stopień samodzielności i samoobsługi oraz wypełnić pole „Przeciwwskazania do zabiegów z udziałem naturalnych surowców leczniczych”.

Rodzaje placówek lecznictwa uzdrowiskowego:

 • szpitale uzdrowiskowe dla dorosłych,
 • sanatoria uzdrowiskowe dla dorosłych,
 • jednostki opieki ambulatoryjnej dla dzieci i dorosłych,
 • szpitale uzdrowiskowe dla dzieci,
 • sanatoria dla dzieci.

Fundusz powinien wskazać miejsce oraz termin leczenia. Nie podaje on jednak konkretnej miejscowości, lecz teren na jakim ma się odbyć leczenie (teren górski lub morski).

Leczenie dorosłych w sanatorium

Do sanatorium uzdrowiskowego kierowani są pacjenci przewlekle chorzy, których stan zdrowia nie wymaga pobytu w szpitalu uzdrowiskowym.

Lekarz może zakwalifikować pacjenta w zakresie:

 • uzdrowiskowego leczenia sanatoryjnego – czas leczenia wynosi 21 dni,
 • uzdrowiskowej rehabilitacji w sanatorium uzdrowiskowym – czas leczenia 28 dni.

Leczenie jest przeznaczone dla osób z:

 • chorobami układu kostno-stawowego,
 • chorobami układu mięśniowego i tkanki łącznej,
 • zaburzeniami wydzielania wewnętrznego,
 • schorzeniami układu krążenia,
 • chorobami układu oddychania.

Leczenie dzieci w sanatorium

Do sanatorium uzdrowiskowego mogą być kierowane dzieci w wieku:

 • od 3 do 6 lat pod opieką osoby dorosłej – leczenie trwa 21 dni (NFZ pokrywa tylko koszty pobytu dziecka),
 • od 7 do 18 lat – leczenie trwa 21 dni i jest bezpłatne. Dzieci w wieku od 7 do 15 lat mogą korzystać z leczenia przez cały rok, natomiast młodzież od 16 do 18 roku życia tylko w okresie wolnym od zajęć (wiąże się to z brakiem możliwości zapewnienia edukacji szkolnej dla uczniów szkół średnich).

Czy wniosek może być odrzucony?

Skierowanie do sanatorium może być odrzucone, gdy lekarz z funduszu stwierdzi, że stan pacjenta nie kwalifikuje go do korzystania z takiej formy leczenia. W takim przypadku oddział NFZ nie potwierdza przyjęcia skierowania i zwraca je bezpośrednio do lekarza, który takie skierowanie wystawił. Fundusz powinien poinformować pacjenta o odrzuceniu wniosku. Nie można się odwołać od tej decyzji.

Może zaistnieć również sytuacja, w której fundusz nie potwierdzi skierowania np. z powodu braku miejsca w sanatorium. Wtedy pacjent trafia na listę oczekujących. Powinien on zostać poinformowany o tym pisemnie, a w zawiadomieniu musi znajdować się również miejsce na liście oczekujących i przewidywana data wyjazdu.

Czy pacjent może zrezygnować z wyjazdu?

Pacjent może zrezygnować z wyjazdu do uzdrowiska. Musi jednak zwrócić skierowanie do właściwego oddziału funduszu w miejscu zamieszkania. Rezygnacja powinna być uzasadniona i udokumentowana w formie pisemnej.

Oddział funduszu uznaje rezygnacje w niżej wymienionych sytuacjach:

 • wypadek losowy (np. śmierć członka rodziny),
 • choroba ubezpieczonego,
 • brak możliwości uzyskania przez ubezpieczonego urlopu we wskazanym w skierowaniu terminie.

Jeśli fundusz uzna rezygnację wyznacza nowy termin wyjazdu do uzdrowiska. Natomiast nieuzasadniona rezygnacja, bądź zwrócenie skierowania po terminie rozpoczęcia turnusu lub braku jego zwrotu powoduje możliwość ubiegania się o wyjazd do sanatorium dopiero po roku od daty proponowanego, ale niewykorzystanego wyjazdu.

Czy leczenie w uzdrowisku jest darmowe?

Leczenie w szpitalu uzdrowiskowym jest darmowe. Pacjent musi tylko zapłacić za dojazd do placówki leczniczej. Jeśli osoba wyjeżdżająca choruje na dysfunkcje narządu ruchu, wtedy przysługuje jej darmowy przejazd do szpitala uzdrowiskowego (lub sanatorium) karetką pogotowia. Informacja ta musi być jednak potwierdzona przez lekarza.

Inaczej sytuacja wygląda podczas wyjazdu do sanatorium. Pacjent pokrywa część kosztów wyżywienia i zakwaterowania. Wysokość opłat jest uzależniona od terminu pobytu.

Kosztów tych nie ponoszą dzieci i młodzież, która:

 • nie ukończyła 18 roku życia,
 • uczy się i nie ukończyła 26 lat,
 • jest niepełnosprawna w znacznym stopniu (bez ograniczenia wieku),
 • jest uprawnione do renty rodzinnej.

Osoby wyżej wymienione muszą posiadać ze sobą ważną legitymację szkolną, studencką lub orzeczenie o niepełnosprawności. Fundusz nie płaci za pobyt opiekuna dzieci.

fot. panthermedia

Podczas pobytu na leczeniu uzdrowiskowym pobierana jest opłata klimatyczna. Nie może być ona wyższa niż 3,20 zł dziennie. Opłaty tej nie pobiera się od osób przebywających na leczeniu szpitalnym.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Rehabilitacja

Gdzie kwalifikacja i operacja endoskopowa przepukliny C?
Witam, Gdzie w wielkopolsce można się kwalifikować na operację endoskopową przepukliny kręgosłupa szyjnego? Koniecznie NFZ. Sam nie mogę nic znaleźć.
Operacja szyjnego a pieczenie stop
Czy was też piekły stopy I parzyły nawet palce czy lydki od szyjnego . Rece nic .
Operacja szyjnego
Ktoś miał zabieg w Konstancinie ,i jakie efekty ?
Przed operacja
Witam Jestem przed operacją bardzo się boję . Czy też tak mieliście, że dolegliwości prawie minęły przed operacja Mam mieć wstawione 2 impla ty c5-6 i c6-7 . B.
Przepuklina L5/S1 - operacja czy rehabilitacja
Cześć, szukam osób, które zmagały się z dyskopatią ledźwiową jak obecnie ja. Może ktoś miał podobne objawy do moich i coś podpowie :/ W skrócie: pierwsze bóle i drętwienie nogi zaczęło się ok maja 20...
Zmiana w okolicy kregoslupa ls
Witam, borykam sie z bolem kregoslupa ls. Jestem po rezonansie. Ciekawi mnie zaznaczona za zdjęciu zmiana. Mozna prosic o informacje czy to cos istotnego? Dołączam opis: Spłycenie lordozy lędźw...
Reklama:
Reklama: