Reklama:

Wakacyjne kontuzje – jak im zapobiec i jak je leczyć?

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Wakacyjne kontuzje – jak im zapobiec i jak je leczyć?

PantherMedia

Bieganie na plaży

Przyjemny czas wakacji to bez wątpienia intensywny okres przygód na świeżym powietrzu. Aktywności na łonie natury wiążą się jednak z ryzykiem kontuzji. Dlatego tak ważne jest, zwłaszcza podczas planowania aktywnego urlopu, przygotować się do uprawiania sportów, by wyeliminować lub zminimalizować prawdopodobieństwo urazów ciała.

Reklama:

Nie zawsze ryzyko równa się zabawa

Letni wypoczynek często poświęca się na odkrywanie nowych pasji i sportów. Spontaniczne zaangażowanie się w intensywne aktywności może ostatecznie przynieść konsekwencje w postaci zakwasów czy urazów. Letni wypoczynek sprzyja postawie skłonnej do podejmowania ryzykownych działań, a to z kolei prowadzi do nadmiernego obciążenia ciała.

– Osoby, które nagle i bez wcześniejszego przygotowania wykonują ciężkie fizyczne czynności bez wcześniejszego przygotowania, mogą doświadczać nadmiernego obciążenia ciała, które stanowi poważne wyzwanie dla zdrowia i samopoczucia. Objawia się ono m.in. poprzez uczucie ogólnego osłabienia, szybkie zmęczenie, bóle mięśni i stawów oraz zwiększone ryzyko kontuzjimówi Paweł Wierzchoń, trener gimnastyki z Gimnastyka Warszawa.

Mierz siły na zamiary

Kontuzje w czasie wakacji mogą mieć różne przyczyny. Są one związane z dotychczasową aktywnością fizyczną, miejscem pobytu czy nieodpowiedzialnym zachowaniem. Najczęstsze z nich to:

  1. Nagła aktywność fizyczna: Brak wykonywania ćwiczeń na co dzień skutkuje przeciążeniem mięśni i stawów podczas po intensywnych ćwiczeń podczas wakacyjnego wypoczynku.
  2. Brak rozgrzewki: Zbyt mało uwagi poświęconej na odpowiednią rozgrzewkę przed rozpoczęciem aktywności fizycznej.
  3. Niewłaściwe techniki treningowe: Nieznajomość techniki wykonywania ćwiczeń, zwłaszcza w sportach ekstremalnych, może powodować poważne w skutkach kontuzje.
  4. Nadmierna eksploatacja: Długotrwałe i intensywne treningi bez odpowiedniej regeneracji prowadzą do przeciążenia ciała.

Bezpieczny sport, ćwiczenia, KontuzjeĆwiczenia bez kontuzji, fot. panthermedia

Stacja renowacja

Gdy już wakacyjne szaleństwa zostawią po sobie ślad w postaci zmęczonych mięśni i stawów, czas zadbać o odpoczynek. Pierwszym sygnałem obciążenia ciała często są nieuniknione po intensywnym wysiłku tzw. zakwasy. W przyniesieniu ulgi i na powrót do pełnej formy zaleca się:

  1. Odpoczynek i sen: Zapewnienie odpowiedniej ilości snu i odpoczynku. W czasie snu organizm najefektywniej regeneruje się po intensywnych aktywnościach.
  2. Rozciąganie i masaż: Regularne rozciąganie mięśni pomaga zmniejszyć napięcie i poprawia elastyczność. Dodatkowo delikatny masaż może złagodzić ból i napięcie mięśni. Zaleca się również automasaż w postaci rolowania mięśni.
  3. Kompresy chłodzące i rozgrzewające: Kompresy chłodzące zmniejszą obrzęk, natomiast kompresy rozgrzewające, pomogą rozluźnić mięśnie.
  4. Witaminy i minerały: Odpowiednia dawka witamin i minerałów, zwłaszcza magnezu, pomaga w regeneracji mięśni.
  5. Aktywny odpoczynek: Aktywny odpoczynek, np. spokojne spacery czy lekkie ćwiczenia. Unikanie intensywnych treningów do czasu pełnej regeneracji.

– Odpowiednia regeneracja po wysiłku fizycznym jest niezbędna dla zdrowego stylu życia. Po treningach mięśnie potrzebują czasu na odbudowę, co pozwala zwiększyć ich wydolność i siłę. Dodatkowo właściwa regeneracja pomaga uniknąć kontuzji, redukuje stres i poprawia nastrój. Odpoczynek nie oznacza bezczynności – to także zdrowa dieta, sen i masaż. Ważne jest znalezienie równowagi między aktywnością fizyczną a regeneracją, która zapewnia długoterminowe korzyści dla organizmu i umysłudodaje Paweł Wierzchoń.

Lekcja WFu potrzebna w każdym wieku


Warto jednak zapobiegać niż leczyć. Regularna aktywność fizyczna pozwala uniknąć kontuzji. Przed rozpoczęciem uprawiania sportu o każdej porze roku należy zawsze właściwie się przygotować. Najlepiej przestrzegać kilka prostych zasad:

  1. Stopniowa intensywność treningów
  2. Rozgrzewka przed każdą aktywnością fizyczną
  3.  Właściwa technika ćwiczeń
  4. Odpoczynek i regeneracja

– Warto skorzystać z pomocy doświadczonego trenera, który przygotuje właściwy plan ćwiczeń i pokaże, jak wybrane ćwiczenia powinny wyglądać w praktyce. Wykonując nawet najprostsze ćwiczenie niepoprawnie, możesz narazić się na uraz. Polecam włączenie do aktywności sportowych elementów gimnastyki i rozciągania, które pozytywnie wpływają na wytrzymałośćpodsumowuje Paweł Wierzchoń

Warto odróżnić obciążenie organizmu od poważnych urazów. Silny ból, obrzęk i ograniczenie ruchomości to dolegliwości, które powinny być jak najszybciej skonsultowane z lekarzem.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
Udar niedokrwienny - praca licencjacka
Witam, jestem studentką ostatniego roku pielęgniarstwa. Piszę pracę licencjacką o udarze niedokrwiennym mózgu. Jednym z rozdziałów jest przedstawienie historii choroby pacjenta (oczywiście anonimowo,...
gość
Niezborność ruchowa
Bynajmniej tak się czuje. Afazja z tego co czytam.Jak sobie pomóc
Benzodiazepiny syndromy odstawieniowe
Witam - mam 43 lata -mając 19 lat został przepisany mi clonazepam -miałem padaczkę ,panikę i zaburzenia osobowości po odstawieniu ciężkich narkotykow - do 36 roku życia brałem te leki i przerwałem ic...
gość
Brak kontaktu
Nie rozumiem jak można tak postępować Podawać nr i żadnego odzewu Dzwonią ludzie chorzy potrzebujący pomocy nie dla zabawy Odechciało mi się kontaktu Przeraża mnie, jak ma później po operacji wygląda...
gość
Zawał rdzenia kręgowego
Witam Moją chorobę zdiagnozowano 09-08-2023 jest to szok stracić czucie z dnia na dzień okazało się że to zawał rdzenia kręgowego.Stwierdzono że to od przebytej Boleriozy, ciągle rehabilitacja le...
gość
HAS
Witam 12.09.2024 w czasie jazdy samochodem do pracy dostałem krwotoku podpajęczynówkowego !Miałem dużo szczęścia że nie jechałem sam tylko z kolegami z pracy dzięki ich szybkiej reakcji otrzymałem s...
Reklama:
Reklama: