Najlepszym sposobem zapobiegania neuropatii cukrzycowej w przed rozpoznaniem samej cukrzycy, a tym bardziej tuż po nim, jest reżim utrzymania glikemii na umiarkowanym poziomie oraz regularne badanie poziomu glukozy we krwi.
Glikemia na czczo oraz przygodna (mierzona po 4-6 godzinach od spożycia posiłku), powinna być niższa niż 100 mg% (zwykle 60-99 mg%). Gdy jednak glikemia na czczo waha się w granicach 100-125 mg%, oznacza to hiperglikemię na czczo. Należy wówczas wykonać doustny test tolerancji glukozy po obciążeniu 75 g tego cukru. Jeżeli po 2 godzinach od wypicia roztworu glukozy (w 250 ml wody), poziom glikemii wynosi 140-199 mg%, mamy do czynienia z nieprawidłową tolerancją glukozy.
Hiperglikemia na czczo łącznie z nieprawidłową tolerancją glukozy oznaczają stan przedcukrzycowy. Fakt ten powinien skłonić pacjenta do zmiany stylu życia ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwko neuropatii.
fot. pantherstock
Gdy natomiast poziom wspomnianego monocukru jest wyższy od 200 mg%, należy dodatkowo wykonać badanie glikemii na czczo w osoczu lub surowicy krwi żylnej w 8-14 godzin po spożyciu posiłku. W przypadku wyniku wspomnianego wyżej testu stwierdzającego poziom glukozy wyższy od 125 mg% oraz towarzyszących charakterystycznych objawów, można mówić o cukrzycy.