Reklama:

Podział i charakterystyka typów rdzeniowego zaniku mięśni

Podział i charakterystyka typów rdzeniowego zaniku mięśni

PantherMedia

DNA

Rdzeniowy zanik mięśni to choroba uwarunkowana genetycznie, która dziedziczona jest w sposób autosomalnie recesywny. Inna nazwy tej choroby używana bardzo powszechnie to SMA. W chwili obecnej znanych jest kilka odmian tej choroby a każdą z nich charakteryzują podobne objawy. Co wiemy o rdzeniowym zaniku mięśni? Czy jest to choroba uleczalna? Jakie jest jej podłoże?

Reklama:

Rdzeniowy zanik mięśni to choroba, za rozwój której odpowiada mutacja na locus 5q11.2-12.3 i obejmuje ona aż cztery geny.

Są to:

  • SMN1,
  • UBA1,
  • DYNC1H1,
  • VAPB.

Patofizjologia rdzeniowego zaniku mięśni związana jest z degradacją jąder przednich rdzenia kręgowego oraz jądra ruchowego opuszki. W chwili obecnej jest to choroba nieuleczalna, którą lekarze oraz badacze dzielą na kilka typów.

Wśród nich wyróżniamy:

  1. SMA 1, czyli tzw. postać dziecięca, w której objawy widoczne są zaraz po urodzeniu. Jest to postać, która ma najmniej pomyślne rokowanie. Dziecko ma problemy z siadaniem (nie jest w stanie usiąść), podnoszeniem główki oraz połykaniem. Nie ma możliwości wyleczenia tej choroby a śmierć następuje około drugiego roku życia.
  2. SMA 2, czyli tzw. typ pośredni. Dzieci mają problemy z siedzeniem, chodzeniem oraz utrzymaniem pionowej pozycji ciała. Objawem dominującym jest osłabienie siły mięśni. Choroba ta dotyka dzieci pomiędzy 6tym a 12tym miesiącem życia.
  3. SMA 3, tzw. postać młodzieńcza, ujawnia się do 18go miesiąca życia. Dziecko ma problemy z siadaniem, utrzymaniem pionowej pozycji ciała, poruszaniem się na dłuższych dystansach. Wraz z postępem choroby objawy te nasilają się i dziecko ma problemy z wykonywaniem tych czynności.
  4. SMA 4, tzw. postać dorosłych, powoduje problemy z poruszaniem się, drżenie mięsni, skurcze a także prowadzi do problemów z oddychaniem. Choroba zajmuje głownie mięsnie ramion oraz górne partie nóg a ujawnia się po 30tym roku życia.
  5. SMA sprzężona z płcią, której towarzyszą problemy z oddychaniem, przykurcze oraz problemy mięśniowe. Objawy pojawiają się już w okresie niemowlęcym. Choroba ta jest nieuleczalna.   

Każda z wymienionych postaci stwardnienia zanikowego bocznego jest nieuleczalna. Do dziś nie zostało odkryte leczenie farmakologiczne. Stosowane jest w związku z powyższym leczenie objawowe. Kluczową kwestią jest pomoc i wsparcie ze strony rodziny oraz psychologa.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
Niezborność ruchowa
Bynajmniej tak się czuje. Afazja z tego co czytam.Jak sobie pomóc
Benzodiazepiny syndromy odstawieniowe
Witam - mam 43 lata -mając 19 lat został przepisany mi clonazepam -miałem padaczkę ,panikę i zaburzenia osobowości po odstawieniu ciężkich narkotykow - do 36 roku życia brałem te leki i przerwałem ic...
gość
Brak kontaktu
Nie rozumiem jak można tak postępować Podawać nr i żadnego odzewu Dzwonią ludzie chorzy potrzebujący pomocy nie dla zabawy Odechciało mi się kontaktu Przeraża mnie, jak ma później po operacji wygląda...
gość
Zawał rdzenia kręgowego
Witam Moją chorobę zdiagnozowano 09-08-2023 jest to szok stracić czucie z dnia na dzień okazało się że to zawał rdzenia kręgowego.Stwierdzono że to od przebytej Boleriozy, ciągle rehabilitacja le...
gość
HAS
Witam 12.09.2024 w czasie jazdy samochodem do pracy dostałem krwotoku podpajęczynówkowego !Miałem dużo szczęścia że nie jechałem sam tylko z kolegami z pracy dzięki ich szybkiej reakcji otrzymałem s...
gość
Samoistne krwawienie do układu komorowego
Dzień dobry Syn przeszedł samoistne krwawienie do układu komorowego...moje pytanie brzmi czy to to samo co udar krwotoczny?
Reklama:
Reklama: