Reklama:

Niesamowite zdolności chorych na Zespół Sawanta

Marcin Rokita

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Niesamowite zdolności chorych na Zespół Sawanta

PantherMedia

Układ nerwowy, mózg

W mgnieniu oka obliczają w pamięci skomplikowane obliczenia matematyczne lub z pamięci potrafią zagrać tysiące utworów. Dysponują niewiarydodnymi umiejetnościami artystycznymi a mimo tego nie potrafią wykonywać nawet najprostszych codziennych czynności i wymagają stałej opieki. Sawanci - genialni idioci?

Reklama:

Spis treści:

  1. Zespół Sawanta
  2. Przyczyny zespołu Sawanta

Zespół Sawanta

Zespół Sawanta (fr.. savant – uczony) jest rzadkim przypadkiem, w którym osoby upośledzone umysłowo posiadają zadziwiające umiejętności oraz doskonałą pamięć, wręcz mechaniczną. Pierwszy przypadek sawantyzmu został opisany w 1789 r, kiedy to Amerykański pionier psychiatrii Benjamin Rush zainteresował się przypadkiem Thomasa Fullera. Człowiek ten miał znikomą znajomość matematyki (ograniczoną do prostego liczenia), jednakże potrafił w niecałą minutę obliczyć liczbę sekund, które przeżył przykładowy człowiek w ciągu 70 lat, 17 dni i 12 godzin. Prawie przez całe życie był analfabetą.

Przyczyny zespołu Sawanta

Nie wiadomo dokładnie co powoduje powstawanie syndromu sawanta. Wyniki badań przeprowadzonych przez Bernarda Rimland z Autism Research Institute przybliżają nas do tezy, że przyczyną jest upośledzenie funkcji lewej półkuli mózgu, co powoduje kompensacyjną zwiększoną aktywność prawej półkuli, a to właśnie ona odpowiada za zdolności muzyczne, plastyczne, matematyczne oraz związane z orientacją przestrzenną i zręcznością manualną. Badanie wykonane zostało metodą tomografii komputerowej pokazując zwiększony przepływ krwi w przedniej części kory mózgowej i obniżony w lewym płacie skroniowym u sawanta-artysty.

Mimo, że osoby te posiadają iloraz inteligencji w zakresie od 40 do 70 IQ, nie potrafią samodzielnie funkcjonować w społeczeństwie i potrzebują całodobowej opieki to wykazują się zdolnościami, o których zwykły człowiek może tylko pomarzyć.

Do najsłynniejszych z nich można zaliczyć takie osoby jak:

Kim Peek - człowiek encyklopedia. Urodzony w stanie Utah w USA Amerykanin zapamiętywał wszystko co przeczyta, znał na pamięć ponad 12 tysięcy książek, potrafił czytać jednocześnie dwie strony, jedną jednym okiem, a drugą drugim. Potrafił przedstawić historie panowania każdego władcy, ponadto miał niesamowitą wiedzę muzyczną – znał bardzo wiele utworów, potrafił przypisać je do autorów i podać datę pierwszego wykonania. Był inspiracją twórców filmu nagrodzonego Oscarem Rain Man.

Stephen Wiltshire - angielski autystyczny sawant o fotograficznej pamięci architektonicznej. Potrafi odtworzyć na rysunku dokładną bryłę każdego widzianego zaledwie przez chwilę budynku. Zasłynął, rysując wielkie panoramy miast, jak: Rzym, Hong Kong, Frankfurt, Madryt, Dubaj, Jerozolima i Londyn, które oglądał podczas krótkiego lotu helikopterem.

Daniel Tammet - cierpi na epilepsję i zespół Aspergera. Daniel jest synestetykiem - odbiera cyfry jako dźwięki, kolory lub kształty. Płynnie posługuje się 11 językami, opracował swój własny język Mänti. W przeciągu tygodnia nauczył się islandzkiego. Dokonuje skomplikowanych obliczeń z zadziwiającą szybkością, precyzją przewyższając kalkulator. Wyniki rachunków pojawiają się natychmiast w jegomózgu, przybierając różne kształty i kolory. Tammet jest rekordzistą Europy w recytowaniu z pamięci 22 514 cyfr liczby pi.   

Upośledzenie umysłowe, Zespół sawanta

 Zespół Sawanta, fot. shutterstock

Syndrom sawanta nie jest chorobą, a tylko współistneijacym objawem, nie ma na niego lekarstwa. Do dzisiejszego dnia opisano około 100 przypadków sawantyzmu, wystepuje on najcześciej u meżczyzn, co prawdopodobnie jest wynikiwem wpływu testosteronu na rozwój mózgu w życiu płodowym. Zespół najczęściej ma charakter wrodzony, jednak może się on ujawnić również w wyniku uszkodzenia lub choroby mózgu.

Kiedyś uważani za dziwaków, odmieńców, musieli ukrywać się z swoimi umiejętnościami, dziś dzięki nim wychodzą z cienia swojej choroby.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
Niezborność ruchowa
Bynajmniej tak się czuje. Afazja z tego co czytam.Jak sobie pomóc
Benzodiazepiny syndromy odstawieniowe
Witam - mam 43 lata -mając 19 lat został przepisany mi clonazepam -miałem padaczkę ,panikę i zaburzenia osobowości po odstawieniu ciężkich narkotykow - do 36 roku życia brałem te leki i przerwałem ic...
gość
Brak kontaktu
Nie rozumiem jak można tak postępować Podawać nr i żadnego odzewu Dzwonią ludzie chorzy potrzebujący pomocy nie dla zabawy Odechciało mi się kontaktu Przeraża mnie, jak ma później po operacji wygląda...
gość
Zawał rdzenia kręgowego
Witam Moją chorobę zdiagnozowano 09-08-2023 jest to szok stracić czucie z dnia na dzień okazało się że to zawał rdzenia kręgowego.Stwierdzono że to od przebytej Boleriozy, ciągle rehabilitacja le...
gość
HAS
Witam 12.09.2024 w czasie jazdy samochodem do pracy dostałem krwotoku podpajęczynówkowego !Miałem dużo szczęścia że nie jechałem sam tylko z kolegami z pracy dzięki ich szybkiej reakcji otrzymałem s...
gość
Samoistne krwawienie do układu komorowego
Dzień dobry Syn przeszedł samoistne krwawienie do układu komorowego...moje pytanie brzmi czy to to samo co udar krwotoczny?
Reklama:
Reklama: