Reklama:

Niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia pacjenta? - dowiedz się więcej

Niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia pacjenta? - dowiedz się więcej

Pantherstock

Ból głowy

Zawroty głowy definiowane są jako odczucie wirowania ciała lub otaczających nas przedmiotów, osób, roślinności itp. W większości przypadków towarzyszą temu nudności, wymioty, problemy z utrzymaniem równowagi, niepokój, bladość skóry czy oczopląs.

Reklama:

Zawroty głowy mogą zdarzyć się u osób w każdym wieku, od dzieci (które nie są w większości przypadków w stanie opisać co się z nimi dzieje w związku z powyższym np. płaczą, mają bladą skórę, wymiotują bądź często upadają), po osoby dorosłe oraz starsze (zawroty głowy u osób starszych występują dość często). Każdego pacjenta z zawrotami głowy traktuje się indywidualnie, podobnie jest z diagnozowaniem zawrotów głowy oraz ich leczeniem.   

Czas trwania zawrotów głowy oraz ich przyczyny

Nie ma znaczenia jak długo utrzymują się zawroty głowy i jakie jest ich nasilenie u pacjenta, w żadnym wypadku nie powinniśmy ich bagatelizować. Mogą one trwać chwilę, kilka dni a nawet utrzymywać się do kilku tygodni. W takiej sytuacji  najważniejszą kwestią jest ustalenie co jest ich przyczyną, czy są to niewłaściwa dieta, brak snu, stres a być może choroba. Pamiętajmy także o tym, że zawroty głowy mogą zdarzyć się sporadycznie u każdej osoby, np. na skutek zbyt szybkiego podniesienia się z pozycji pionowej, bądź przy stanie zapalnym ucha i nie muszą oznaczać żadnej poważnej choroby. Warto jednak udać się do specjalisty i wykonać zalecane badania.

Jakie są najczęstsze przyczyny zawrotów głowy?

Przyczyn zawrotów głowy jest bardzo dużo - od choroby lokomocyjnej, po różnego rodzaju urazy głowy, migrenę, padaczkę, zapalenie ucha środkowego (o różnym przebiegu) po łagodne napadowe zawroty głowy u dzieci. Warto tutaj także wspomnieć o zapaleniu błędnika, chorobach wirusowych (różyczka, świnka), cukrzycy, niewydolności nerek, niedorozwoju ucha środkowego (uwarunkowanym genetycznie), zatruciu, arytmii, stanach zapalnych mózgu oraz opon mózgowo- rdzeniowych. Koniecznością jest także wymienianie chorób takich jak np. stwardnienie rozsiane czy choroby o podłożu psychicznym.

Przyczyny zawrotów głowy, Rodzaje zawrotów głowy, Zawroty głowy
fot. panthermedia

Zawroty głowy mogą mieć charakter nagły i trwający bardzo krótko, ale także trwać kilka dni a nawet tygodni i ulegać nasileniu. Zdarza się także, że zawroty głowy wykazują charakter przewlekły. Każdy z tych rodzajów zawrotów głowy może świadczyć o niebezpiecznej chorobie toczącej się w naszym organizmie, konieczna jest zatem konsultacja lekarska.

Jakie badania wykonać gdy mamy zawroty głowy?

Pacjent, który zgłosi się do lekarza z problemem zawrotów głowy, zostanie szczegółowo zbadany, przeprowadzony zostanie wywiad lekarski, zlecone zostaną badania lekarskie jak np. badanie słuchu, okulistyczne i neurologiczne. Zlecane są także badanie EEG.
 

 

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
Niezborność ruchowa
Bynajmniej tak się czuje. Afazja z tego co czytam.Jak sobie pomóc
Benzodiazepiny syndromy odstawieniowe
Witam - mam 43 lata -mając 19 lat został przepisany mi clonazepam -miałem padaczkę ,panikę i zaburzenia osobowości po odstawieniu ciężkich narkotykow - do 36 roku życia brałem te leki i przerwałem ic...
gość
Brak kontaktu
Nie rozumiem jak można tak postępować Podawać nr i żadnego odzewu Dzwonią ludzie chorzy potrzebujący pomocy nie dla zabawy Odechciało mi się kontaktu Przeraża mnie, jak ma później po operacji wygląda...
gość
Zawał rdzenia kręgowego
Witam Moją chorobę zdiagnozowano 09-08-2023 jest to szok stracić czucie z dnia na dzień okazało się że to zawał rdzenia kręgowego.Stwierdzono że to od przebytej Boleriozy, ciągle rehabilitacja le...
gość
HAS
Witam 12.09.2024 w czasie jazdy samochodem do pracy dostałem krwotoku podpajęczynówkowego !Miałem dużo szczęścia że nie jechałem sam tylko z kolegami z pracy dzięki ich szybkiej reakcji otrzymałem s...
gość
Samoistne krwawienie do układu komorowego
Dzień dobry Syn przeszedł samoistne krwawienie do układu komorowego...moje pytanie brzmi czy to to samo co udar krwotoczny?
Reklama:
Reklama: