Reklama:

Mielinoliza środkowa mostu: choroba, której przyczyną bywa zbyt intensywne leczenie

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Mielinoliza środkowa mostu: choroba, której przyczyną bywa zbyt intensywne leczenie

pantherstock

Mózg

Mielinoliza środkowa mostu jest chorobą, do której doprowadza głównie zbyt szybkie wyrównywanie niedoboru sodu w organizmie pacjenta. Jej objawem początkowo mogą być niewielkiego stopnia zaburzenia chodu, ale ostatecznie mielinoliza może skutkować nawet zespołem zamknięcia. Choroba ta jest groźna nie tylko ze względu na zakres pojawiających się podczas niej dolegliwości, ale i przez to, że zasadniczo nie ma skutecznych metod jej leczenia.

Reklama:

Jak rozpoznaje się mielinolizę środkową mostu?

Diagnostyka mielinolizy środkowej mostu opiera się głównie na stwierdzeniu, że dolegliwości chorych pojawiły się po korygowaniu u nich poziomu sodu we krwi. Pomocne w ustaleniu rozpoznania są badania obrazowe - to właśnie w takim badaniu, jakim jest rezonans magnetyczny głowy, możliwe jest wykazanie istnienia u pacjenta zmian demielinizacyjnych w typowej dla schorzenia lokalizacji, czyli w strukturach mostu.

U chorych z podejrzeniem mielinolizy środkowej mostu wykonywane mogą być różnorodne badania, których celem jest wykluczenie innych możliwych przyczyn pojawiających się u nich dolegliwości. Konieczność takiego postępowania wynika z tego, że zespół Adamsa-Victora-Mancalla trzeba różnicować z takimi schorzeniami, jak np. stwardnienie rozsiane, nowotwory wewnątrzczaszkowe czy udar mózgu.

Leczenie mielinolizy środkowej mostu

Terapia pacjentów, u których wystąpi mielinoliza środkowa mostu, zasadniczo nie jest łatwa. Co prawda czasami podawane są chorym różne leki (np. glikokortykosteroidy), jednakże skuteczność takiego leczenia jest uznawana przez niektórych lekarzy za wątpliwą. Chorym na zespół Adamsa-Victora-Mancalla nierzadko zalecana jest rehabilitacja.


fot. shutterstock

W związku z tym, że tak naprawdę obecnie medycyna dysponuje ograniczonymi możliwościami leczenia mielinolizy środkowej mostu, najistotniejsze w przypadku tej choroby wydaje się zapobieganie jej wystąpieniu. To już jest jak najbardziej możliwe – w prewencji schorzenia najistotniejsze jest to, aby korygowanie deficytów sodu odbywało się w odpowiednim tempie. Za odpowiednie w tym przypadku uznawane jest podwyższanie poziomu sodu we krwi pacjentów nieprzekraczające 12, a nawet 10 mmol sodu na litr w ciągu doby.

Rokowania chorych z mielinolizą środkową mostu

Rokowania pacjentów z zespołem Adamsa-Victora-Mancalla trudno uznać za dobre, aczkolwiek pocieszające jest to, że są one lepsze, niż uważano w przeszłości. Początkowo według statystyk do zgonu dochodziło u nawet 50% chorych z mielinolizą środkową mostu, obecnie – dzięki ulepszeniu metod diagnostycznych i szybszemu wykrywaniu choroby – śmiertelność z jej powodu jest już niższa.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby OUN

Okulista RZS poszukiwany
Szukam lekarza okulisty, który zna objawy zaawansowanego RZS
Czy neurolog dziecięcy a stres pourazowy?
Szanowni Państwo, proszę o informację czy neurolog dziecięcy może wystawić zaświadczenie o występującym u dziecka stresie pourazowym oraz reakcjach nerwicowych pod postacią lęku? Serdecznie poz...
Porażenie 7-ego .nerwu twarzowego
Mam porażenie 7-ego nerwu twarzowego. Lekarz mi przypisał Medafen, jak on działa w mojej chorobie
Ból w jednym miejscu
Dzień dobry od ponad miesiąca mam dziwny ból głowy nie trwa od od rana do nocy jednak zaczyna się po południu i wieczorem puszcza zlokalizowany jest nad prawym czubkiem i na czubku jest to taki ból ...
Prolaktyna
Mam podwyższoną prolaktyna. Max to 26,53ng/ml a ja mam 47 .. Mam bóle głowy, nudności.. To się leczy jakoś? Z góry dziękuję
Miastemia i Parkinson
Żoną ma stwierdzona w 2012 miastemie rzekomoporazna,a w 2021 roku oprócz tego neurolog stwierdził chorobę Parkinsona.Jest to bardzo rzadki przypadek,aby mieć obie choroby.Jestem. z Opola.
Reklama:
Reklama: