Naukowcy uważają, że wirus SARS-CoV-2 wpływa na zaburzenie pracy płatów czołowych mózgu odpowiedzialnych m.in. za pamięć, emocje czy planowanie. Być może właśnie te zmiany są jednym z czynników wywołujących mgłę mózgową, objawiającą się trudnościami z koncentracją i zapamiętywaniem, na które uskarża się co trzeci pacjent, który przeszedł COVID-19.
Dieta w rekonwalescencji COVID-19
W trakcie rekonwalescencji po przebytym COVID-19 nie można zapominać o prawidłowej diecie, która jest pomocna przy zwalczaniu stanu zapalnego w organizmie.
Z jadłospisu powinno się wykreślić żywność wysokoprzetworzoną (m.in. fast food, zupy i sosy instant) – jest to źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych i tłuszczów trans, które nasilają stan zapalny. W diecie powinny znaleźć się tłuste ryby morskie (m.in. halibut, śledź, makrela), kwasy omega-9 (oliwa z oliwek, siemię lniane, awokado). Istotnym elementem diety przeciwzapalnej są polifenole znajdujące się w warzywach oraz owocach.
Warto także skontrolować stężenie we krwi żelaza i ferrytyny (zmagazynowanego żelaza), a także witaminy B12 oraz kwasu foliowego – stan zapalny często wywołują ich niedobory.
Podsumowanie
Wychodzenie z mgły mózgowej jest procesem długotrwałym. Wyrównanie niedoborów witamin, mikroelementów, odpowiednia higiena psychiczna, aktywność fizyczna pomogą w powrocie do jasności umysłu. W rekonwalescencji istotna jest także cierpliwość – to, ile czasu zajmie powrót do pełni zdrowia, zależy od nasilenia stanu zapalnego, a także innych zaburzeń, które są następstwem zakażenia. Ponadto pod uwagę brać też trzeba kondycję chorego sprzed COVID-19.