Reklama:

Jakie mogą być przyczyny drgania powiek?

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Jakie mogą być przyczyny drgania powiek?

Shutterstock

Mężczyzna badający oko

Drgające powieki są dolegliwością, która pojawia się u wielu osób, głównie dorosłych. Przyczyn tej przypadłości jest bardzo wiele. Mogą być spowodowane brakiem snu, czy niedoborem magnezu. Jakie są inne powody występowania tego problemu?

Reklama:

Na początku warto zastanowić co odpowiada za drganie powiek. Zjawisko to jest spowodowane drobnymi, mimowolnymi i nieregularnymi skurczami mięśnia oka, które jest odpowiedzialne za zaciskanie powiek.

Najczęściej drganie ma miejsce w górnej części oka, jednak może wystąpić także drganie powieki dolnej lub drganie po obu stronach oka. Zazwyczaj trwa to kilka minut, a powieka w tym czasie może drgać nawet kilka razy na sekundę.

Jakie są przyczyny drgania powiek?

Przyczyn drgania powiek może być bardzo dużo, najczęściej spowodowane są przez:

  • brak snu lub zmęczenie;
  • używki (nadmierną ilość kawy, alkohol i nikotynę);
  • stres;
  • suchość oczu;
  • zapalenie lub podrażnienie spojówek lub rogówki;
  • nadciśnienie.

Innymi przyczynami drgania powiek może być również niedobór magnezu, wapnia czy potasu, a także zażywanie niektórych leków. Drżenie powiek może być również spowodowane chorobami okulistycznymi takimi jak np. zapalenie powiek, erozja rogówki, zespół suchego oka, jaskra czy zapalenie naczyniówki.

Jak poradzić sobie z problemem?

Jeżeli przyczyną drgania powiek jest niedobór magnezu należy zwiększyć jego ilość w naszej diecie. Produktami zawierającymi dużą ilość tego pierwiastka są m.in. kakao, gorzka czekolada, orzechy laskowe i biała fasola. Warto również ograniczyć spożywanie kawy oraz alkoholu, unikać napojów energetyzujących oraz palenia papierosów. Jeśli  przyczyną jest brak snu bądź zmęczenie należy, o ile jest to możliwe zasypiać i wstawać o stałych porach.  Ważne jest również zachowanie odpowiedniej higieny pracy, w szczególności unikanie długich okresów wpatrywania się w ekran komputera, telewizora czy telefonu.

Jeżeli pomimo wyeliminowania szkodliwych czynników problem nie ustępuje przez około tydzień lub współwystępują dodatkowe objawy (np. opadanie powieki, przymusowe zamknięcia oka, podrażnienie spojówki lub rogówki), bądź drganie uniemożliwia normalne funkcjonowanie należy bezzwłocznie skontaktować się lekarzem.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
Niezborność ruchowa
Bynajmniej tak się czuje. Afazja z tego co czytam.Jak sobie pomóc
Benzodiazepiny syndromy odstawieniowe
Witam - mam 43 lata -mając 19 lat został przepisany mi clonazepam -miałem padaczkę ,panikę i zaburzenia osobowości po odstawieniu ciężkich narkotykow - do 36 roku życia brałem te leki i przerwałem ic...
gość
Brak kontaktu
Nie rozumiem jak można tak postępować Podawać nr i żadnego odzewu Dzwonią ludzie chorzy potrzebujący pomocy nie dla zabawy Odechciało mi się kontaktu Przeraża mnie, jak ma później po operacji wygląda...
gość
Zawał rdzenia kręgowego
Witam Moją chorobę zdiagnozowano 09-08-2023 jest to szok stracić czucie z dnia na dzień okazało się że to zawał rdzenia kręgowego.Stwierdzono że to od przebytej Boleriozy, ciągle rehabilitacja le...
gość
HAS
Witam 12.09.2024 w czasie jazdy samochodem do pracy dostałem krwotoku podpajęczynówkowego !Miałem dużo szczęścia że nie jechałem sam tylko z kolegami z pracy dzięki ich szybkiej reakcji otrzymałem s...
gość
Samoistne krwawienie do układu komorowego
Dzień dobry Syn przeszedł samoistne krwawienie do układu komorowego...moje pytanie brzmi czy to to samo co udar krwotoczny?
Reklama:
Reklama: