W Polsce stwardnienie rozsiane można leczyć skutecznie i na światowym poziomie za pomocą personalizacji terapii, czyli leczenia dopasowanego do typu choroby, objawów i potrzeb pacjenta. Dobranie idealnej terapii wymaga jednak wiedzy i zaangażowania zarówno ze strony lekarza, jak i pacjenta. Co należy wiedzieć o personalizacji, by skroić leczenie na miarę i wyciszyć chorobę na lata?
Skuteczność terapii ocenia się zwykle po roku stosowania danego leku. Większość leków rozwija swoje działanie po 3 miesiącach. Oceniane są wówczas zmiany w rezonansie magnetycznym, ilość występujących rzutów choroby oraz ewentualny postęp niepełnosprawności. Zapisy programu lekowego umożliwiają zmianę leczenia przed upływem 12 miesięcy od rozpoczęcia terapii, jeśli pacjent nie odpowiada na leczenia i ma aktywne rzuty choroby.
Cel: wyciszyć chorobę na lata
Obecnie w Polsce dostępne są nowoczesne i wysoce skuteczne terapie, które wpływają na układ autoimmunologiczny, prowadząc do długotrwałego wyciszenia choroby i osiągnięcia tzw. wskaźnika NEDA. Są to terapie doustne lub w formie infuzji podawane w krótkich np. 2-letnich cyklach.
– Jedną z takich terapii jest terapia w postaci wlewów dożylnych, podawana przez 2 lata, w kolejnych cyklach wlewów. Druga terapia to terapia doustna. Terapie, które opierają się na krótkim, 2-letnim okresie podania leku, mogą dawać długotrwały okres remisji choroby i są terapiami o wysokiej skuteczności. Trzeba powiedzieć też, że 80 proc. pacjentów nie wymaga kolejnego podania takiego leku. Przy tych terapiach możemy mówić nawet o częściowym wyleczeniu pacjenta, myśląc o remisji, nie o wyleczeniu z choroby podstawowej, ponieważ pacjent może pozostać wolny od aktywności choroby przez kolejne lata – mówi dr Katarzyna Kurowska.