Reklama:

Dysocjacyjne zaburzenia ruchu

Ewa Chodkowska

Ten tekst przeczytasz w 1 min.

Dysocjacyjne zaburzenia ruchu

ojoimages

Zmęczenie

Dysocjacja stanowi jeden z mechanizmów obronnych. Polega ona na nieświadomym generowaniu dolegliwości fizycznych, utracie kontroli, przejściowej zmianie osobowości w celu uzasadnienia niepodejmowania działań lub odwrócenie uwagi od niepożądanych myśli lub uczuć.

Reklama:

Zazwyczaj schorzenia dysocjacyjne związane są z ciężkimi przeżyciami, konfliktami wewnętrznymi, sytuacjami „bez wyjścia” bądź traumą. Początek zaburzeń może być nagły lub stopniowy. Często objawy ustępują z czasem, szczególnie jeśli choroba miała związek z wydarzeniem traumatycznym. Możliwy jest jednak przebieg przewlekły, szczególnie jeśli problem powodujący pozostaje nierozwiązany.

Zaburzenia dysocjacyjne ruchu to utrata lub utrudnienie wykonywania ruchów dowolnych, niedowład oraz porażenie. Chory może bezwiednie wykonywać ruchy. Pojawiają się również skurcze mięśni twarzy. Zdarzają się również zaburzenia koordynacji ruchów, astazja i abazja oraz zaburzenia związane z aparatem mowy. Nasilenie zaburzeń jest zmienne i zależy od stanu emocjonalnego pacjenta i liczby obserwatorów.

W przypadku kiedy zaburzenia są wyraźnie inne niż w przypadku określonych schorzeń neurologicznych, pojawiają się w związku z sytuacją stresową a nasilenie objawów jest zmienne, diagnostyka nie stanowi problemu. Często zdarza się jednak, że dysocjacyjne objawy ruchowe są identyczne jak symptomy zaburzeń neurologicznych. Zwykle konieczna jest konsultacja neurologiczna pacjenta oraz przeprowadzenie dodatkowych badań, które wykluczą inne schorzenia.

 

Depresja, Mechanizmy obronne, Schorzenia dysocjacyjne

fot. pantherstock
 

Zaburzenia mogą doprowadzić do problemów z kontaktem z otoczeniem oraz funkcjonowaniem w społeczeństwie oraz pracy. Zauważono, że kobiety częściej chorują na schorzenia dysocjacyjne. W leczeniu najczęściej stosuje się psychoterapię. Często zaburzenia występują wraz z depresją, zespołem stresu pourazowego, osobowością typu borderline, uzależnieniem od środków psychoaktywnych, zaburzeniami odżywiania oraz zachowaniami autoagresywnymi.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
Niezborność ruchowa
Bynajmniej tak się czuje. Afazja z tego co czytam.Jak sobie pomóc
Benzodiazepiny syndromy odstawieniowe
Witam - mam 43 lata -mając 19 lat został przepisany mi clonazepam -miałem padaczkę ,panikę i zaburzenia osobowości po odstawieniu ciężkich narkotykow - do 36 roku życia brałem te leki i przerwałem ic...
gość
Brak kontaktu
Nie rozumiem jak można tak postępować Podawać nr i żadnego odzewu Dzwonią ludzie chorzy potrzebujący pomocy nie dla zabawy Odechciało mi się kontaktu Przeraża mnie, jak ma później po operacji wygląda...
gość
Zawał rdzenia kręgowego
Witam Moją chorobę zdiagnozowano 09-08-2023 jest to szok stracić czucie z dnia na dzień okazało się że to zawał rdzenia kręgowego.Stwierdzono że to od przebytej Boleriozy, ciągle rehabilitacja le...
gość
HAS
Witam 12.09.2024 w czasie jazdy samochodem do pracy dostałem krwotoku podpajęczynówkowego !Miałem dużo szczęścia że nie jechałem sam tylko z kolegami z pracy dzięki ich szybkiej reakcji otrzymałem s...
gość
Samoistne krwawienie do układu komorowego
Dzień dobry Syn przeszedł samoistne krwawienie do układu komorowego...moje pytanie brzmi czy to to samo co udar krwotoczny?
Reklama:
Reklama: