Reklama:

Dowiedz się więcej o roli żywienia w opóźnianiu schorzeń otępiennych

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Dowiedz się więcej o roli żywienia w opóźnianiu schorzeń otępiennych

Panthermedia

Zdrowe jedzenie

Rola żywienia w prewencji wielu chorób jest niepodważalna – ma zasadnicze znaczenie w kontekście wielu schorzeń, w tym chorób cywilizacyjnych. Także łagodne zaburzenia funkcji poznawczych, których skutkiem może być rozwój schorzeń otępiennych, mogą być redukowane poprzez dietę na skutek spożywania określonego rodzaju składników pokarmowych. Wielu specjalistów mówi w tym temacie o kofeinie, żeń-szeniu, miłorzębie japońskim, wiataminach czy kwasach omega-3, jednak na dzisiaj nie ma badań potwierdzających jednoznacznie ich skuteczność.

Reklama:

Miłorząb japoński

Poza pozytywnym wpływem miłorzębu japońskiego na układ sercowo-naczyniowy zauważa się jego pozytywny wpływ na redukcję szumów usznych czy bóle mięśniowe po wysiłku. Ponadto ma swoje zastosowanie w sytuacjach, gdy celem jest poprawa pamięci. Liczne i długotrwałe obserwacje pacjentów z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi nie potwierdziły do końca jednoznacznie protekcyjnego wpływu miłorzębu na układ nerwowy, jednak w niektórych przypadkach zauważa się znacząca poprawę [1].

Witaminy i kwasy omega-3

Wyniki dotyczące badań nad działaniem witamin na pamięć, koncentrację i funkcje poznawcze (zarówno w przypadku witamin A, jak i B) nie potwierdziły jednoznacznie ich pozytywnego oddziaływania. Poprawę funkcji poznawczych zauważa się w sytuacji podania tych witamin wraz z kwasem foliowym oraz kobalaminą. W kontekście witamin znaczne zaburzenia funkcji poznawczych obserwowane są u osób, u których stwierdza się niedobór witaminy D, choć jej suplementowanie nie przyniosło oczekiwanych efektów.

W przypadku wielonienasyconych kwasów tłuszczowych mają one bardzo duże znaczenie dla funkcjonowania całego organizmu człowieka, stanowiąc budulec błon komórkowych. Odpowiadają za funkcje i prawidłowy rozwój układu nerwowego. W przypadku osób z łagodnymi zaburzeniami otępiennymi suplementacja kwasami omega-3 wykazała poprawę pamięci i uwagi – stałe przyjmowanie natomiast działa w sposób protekcyjny oraz łagodzi stany, takie jak depresja[1].

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby OUN

upadek na głowę pękniecie i kilka małych krwiaków
Mama ( 74 lata ) w nocy idąc do ubikacji upadła, mocno uderzyła się w głowę :/ TK wykazało pęknięcie i kilka niedużych krwiaków. Mama zostawiona na obserwacji, kolejnego dnia kontrolne TK krwiaki się...
zespół zamknięcia
Witam czy ktoś może polecić dobrego neurologa klinicznego specjalizującego się w udarach mózgu w Warszawie
Torbiel szyszynki
Mam torbiel szyszynki 10mm na 5mm
Padaczka i ciąża - neurolog Warszawa
Cześć wszystkim! Szukam dobrego neurologa, który specjalizuje się m. in w leczeniu kobiet chorujących na padaczkę i planujących ciążę. Czy ktoś z forumowiczów mógłby polecić mi jakiś kontakt?
gość
Forum: Padaczka
Dostępność leków petnidan saft
Witam. Córka przyjmuje lek petnidan saft 50mg/mlbktóry obecnie nie jest dostępny w Niemczech. Przyjmowała zaminnik ethosuximid-neurax 50mg/ml, jednak ok również obecnie jest niedostępny. Czy mają Pań...
Pulsowanie w prawym uchu
Witam! Od wczoraj zaczęło mnie boleć prawe ucho. Czuję jakbym tam miała w środku serce, bez przerwy pulsuje. Prawie już nic na te ucho nie słyszę. Boję się żeby to nie był jakiś tętniak. Jutro idę ...
Reklama:
Reklama: