Każdy z nas doświadczył bólu głowy w swoim życiu. Jedni pacjenci odczuwają bóle głowy bardzo często inny sporadycznie. Z powodu bólu głowy, do lekarza, do pierwszej diagnostyki trafia około 90% pacjentów.
Spis treści:
Czym tak naprawdę są bóle głowy, i czy mogą być dla nas niebezpieczne? Ból głowy zaliczany jest do bardzo uciążliwych dolegliwości ale w większości przypadków nie jest groźny. Co ważne, ból głowy ustępuje samoistnie bądź po zażyciu środka przeciwbólowego. Pamiętajmy jednak o tym, iż ból głowy może także wskazywać na bardzo niebezpieczną chorobę. Zatem w przypadku bólów głowy, które utrzymują się dłużej należy koniecznie zgłosić się do lekarza.
Czym jest ból głowy i jakie są ich rodzaje?
Ból głowy, definiowany jest jako bardzo niespecyficzny, subiektywny objaw, który charakteryzuje się występowaniem bólu w określonym obszarze głowy. Ból ten odczuwany jest nie tylko wewnątrz czaszki ale także na powierzchni skóry głowy.
Ból głowy może mieć różne natężenie, może zajmować różne obszary mózgu (płat czołowy, skroniowy, ciemieniowy) a co ważne może mieć bardzo różnorodny czas trwania (od kilku minut, po kilka godzin a nawet dni). Nie ulega wątpliwości, iż ból głowy zaliczany jest do nieprzyjemnych doznań zmysłowych oraz emocjonalnych. Przyczyn bólów głowy jest bardzo wiele, od podrażnienia mięśni po naczynia, tętnice, zatoki żylne, nerwy rdzeniowe czy ucho środkowe, zatoki przynosowe i gałkę oczną.
Bóle głowy dzielimy na:
- bóle samoistne, które związane są bezpośrednio z istota toczącej się w naszym organizmie choroby
- bóle objawowe, czyli te, które zostały spowodowane przez jakieś schorzenie
Czy bóle głowy mogą wskazywać na chorobę?
Zdarza się tak, iż silne, powracające, uciążliwe bóle głowy, które uniemożliwiają nam normalne i sprawne funkcjonowanie w życiu codziennym, mogą wskazywać na chorobę.
Bóle głowy mogą być związane z:
- infekcjami (w chorobach infekcyjnych) i bardzo często przebiegają z gorączką, zawrotami głowy, problemami z pobieraniem pokarmów, zaburzeniami snu
- zapaleniem zatok przynosowych
- ze zmianami zwyrodnieniowymi (ból głowy nasila się zwłaszcza gdy zwyrodnienie obejmuje odcinek szyjny kręgosłupa)
- nadciśnieniem tętniczym (ból głowy odczuwany jest najczęściej w tylnej części głowy)
- chorobami oczu (rożnego rodzaju wady wzroku, jaskra)
- atruciami substancjami chemicznymi
- polekowymi bólami głowy
- guzami mózgu
- krwawieniem podpajęczynówkowym
- zapaleniem opon mózgowo- rdzeniowych
Na podstawie wyżej przedstawionych informacji, łatwo wywnioskować, iż niektóre bóle głowy mogą być w nieodzowny sposób związane niektórymi chorobami. W przypadku niektórych chorób bóle głowy są niebezpieczne. Warto zatem udać się do lekarza na wizytę kontrolną, zwłaszcza wtedy gdy objawy bólu głowy nie ustępują.