Przejdź do:
Objawy i przebiegStwardnienie rozsiane (SM) jest chorobą zapalno- demielinizacyjną trwająca całe życie. Rehabilitacja pacjentów z SM odgrywa bardzo ważną rolę, przez wzgląd na to, iż choroba ta w sposób trwały upośledza prawidłowe funkcjonowanie organizmu u osoby chorej. Mówimy tutaj nie tylko o rehabilitacji ruchowej ale także innych jej aspektach. Pamiętajmy, iż kluczową role w tym procesie odgrywa wsparcie i zrozumienie ze strony rodziny oraz przyjaciół i znajomych.
Objawy i przebieg stwardnienia rozsianego
Rehabilitacja pacjentów ze stwardnieniem rozsianym obejmuje nie tylko rehabilitację ruchową ale także rehabilitacje mowy, psychologiczną, urologiczną, społeczną i inne.
Co ważne należy skoncentrować się na każdej z wymienionych rehabilitacji. Wymaga to zaangażowania wielu wykwalifikowanych specjalistów od neurologów, rehabilitantów, pielęgniarek po logopedów czy masażystów. W każdym przypadku rehabilitacja dostosowywana jest indywidualnie do pacjenta a co ważne nie ma jednego uniwersalnego zestawu wykonywanych ćwiczeń bądź zajęć.
Rehabilitacja koncentruje się w dużym stopniu m.in. na utrzymaniu i poprawie ogólnej sprawności chorego, utrzymaniu i usprawnianiu pełnego zakresu ruchów w kończynach górnych oraz dolnych, zwiększeniu siły mięśniowej czy przeciwdziałaniu zanikom mięśni. Szczególną role odgrywa tutaj także wsparcie ze strony osób bliskich a w razie konieczności pomoc psychologiczna. Rehabilitacja pacjentów ze stwardnieniem rozsianym odbywa się początkowo pod okiem wykwalifikowanego personelu w szpitalu, później w warunkach domowych czy dostosowanych do tego placówkach.
Najważniejszym celem rehabilitacji jest to by przynosiła korzyść osobie chorej. W sytuacji gdy tych korzyści nie ma, konieczna jest zmiana zestawu ćwiczeń oraz zajęć. Rehabilitacja pacjentów z SM stanowi podstawowy element życia osoby chorej.