Reklama:

Zespół Devica, cz.1

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Zespół Devica, cz.1

panthermedia

Notatki lekarskie

Zespół Devica należy do grupy chorób demielinizacyjnych, które swoim zasięgiem obejmują ośrodkowy układ nerwowy – w tym szczególnie rdzeń kręgowy oraz nerw wzrokowy. Do niedawna traktowany był jako rodzaj, odmiana stwardnienia rozsianego, by obecnie – w świetle wyników badań klinicznych – stać się odrębną jednostką chorobową. Głównym objawem są zaburzenia widzenia związane głównie z nieostrością czy ograniczeniem pola widzenia przy pojawiających się objawach towarzyszących.

Reklama:

Epidemiologia schorzenia

Zgodnie z obecną wiedzą i danymi, jakie posiada medycyna na tym gruncie, częstość występowania tej choroby szacuje się na 0,5-4,4 na 100000, co zależne jest od szerokości geograficznej. W przeważającej części zachorowań przebieg ma nawrotowy charakter – jedynie u około 10% chorych NMO ma jednofazowy przebieg. Choroba o jednofazowym przebiegu w równym stopniu dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn, jednak w przypadku postaci nawrotowej 10-krotnie częściej schorzenie dotyka kobiet niż mężczyzn.

Przedziałem wiekowym, w jakim najczęściej diagnozowane jest NMO, to 39. rok życia, czyli o około 10 lat więcej niż w SM (stwardnieniu rozsianym). Choroba przebiega w sposób ciężki, pozostawiając po każdym rzucie rezydualne objawy, co powoduje narastającą niepełnosprawność człowieka. Typowa dynamika dla NMO charakteryzuje się na powolnym narastaniu objawów, aż do fazy plateau, po to, by w symptomy zaczęły się powoli wycofywać.

Wycofanie jednak nie jest całkowite i zwykle objawy pozostające z czasem narastają, powodując coraz większe utrudnienia w życiu codziennym [2].

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby OUN

brak czucia w nogach
dzien dobry, ojciec mial operacje kregoslupa(wymiana 2 kregow szyjnych). niestety po operacji nie ma czucia w nogach. czeka w szpitalu(Gdansk) na rehabilitacje w osrodku w Tczewie. czy mozecie ew. po...
gość
Forum: Padaczka
cenobamt
cześć wszystkim biorę cenobamt ponieważ po topamaksie dostałam jaskry ale ontozry powoduje straszne tycie.nie ma tego nigdzie napisanego w ostrzeżeniach,śpionczkę i zawroty głowy pamietajcie!!!!!
gość
Forum: Padaczka
Zmiany zachowania
Hej czy wasze dzieci mają zaburzeniami zachowania np. agresja , problemy z ubiorem , zmienny nastrój.Dziewczynka przyjmuje vetire .
Torbiel kieszonki Rathkego
Od lat cierpię na silne bóle głowy,byłam u wielu neurologów ostatni pocieszył mnie, że to mi ie w okresie przekwitania. Od kilku miesięcy bóle nasiliły się, są co dwa tygodnie trwają 5 dni przez dw...
:(((
Mam 42 lata diagnoza wodogłowie 3 stopnia zatkany wodociąg mózgu badanie dna oka w porządku ale dalsze badania w kierunku jaskry... co mnie czeka?:)
Ataksja
Witam, mój mąż od kilku lat jest niby leczony na ataksję ,stan się pogarsza,ale nikt nie umie mu pomóc. Neurolog przepisuje mu tylko leki Ketonal150 przeciwbólowy. On bardzo cierpi a ja nwm jak mu ...
Reklama:
Reklama: