Reklama:

Zaburzenia mowy i komunikacji w chorobie Parkinsona

Zaburzenia mowy i komunikacji w chorobie Parkinsona

Shutterstock

Pomoc starszym

Czym jest choroba Parkinsona i jak się objawia?

Reklama:
Choroba Parkinsona jest zwyrodnieniowym schorzeniem w obrębie struktur mózgowia. Pojawia się zazwyczaj około 60 roku życia. Jej istotą jest niedobór  dopaminy, a podstawowymi objawami- spowolnienie ruchowe, sztywność mięśni, drżenia spoczynkowe, zaburzenia chodu i postawy. Dodatkowo pojawić mogą się zaparcia, depresja, zaburzenia połykania i mowy.
 
Stopniowo prowadzi do  trudności  w wykonywaniu prostych codziennych czynności, takich jak ubieranie, jedzenie, poruszanie się i komunikacja.

Problemy z mową

Jednymi z pierwszych objawów choroby Parkinsona są problemy z artykulacją, następnie zakłócona zostaje siła głosu, melodia i intonacja. Przyczyną jest obniżenie napięcia mięśni krtani, mięśni policzkowo- twarzowych oraz zmniejszona pojemność życiowa płuc i siła napędu mówienia.
Mowa spontaniczna może być osłabiona, problem także sprawia dobór słów. Ze względu na drżenie mięśni  podniebienia miękkiego oraz mięśni oddechowych, głos także drży i załamuje się.

Dysfonia w chorobie Parkinsona

Dysfonia jest zaburzeniem mowy spowodowanym trudnościami w emisji głosu. Anomalie pojawiają się w skutek nieprawidłowego działania mięśni krtani, zaburzenia ich napięcia i częstotliwości oraz braku koordynacji oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnej.
 
Objawy dysfonii obemują zmiany barwy głosu, może on być chrapliwy, zduszony,świszczący, piskliwy lub matowy. Często występują także problemy z natężeniem głosu, czasme brzmi zbyt cicho lub zbyt głośno.
            
fot.panthermedia

Dyzartria w chorobie Parkinsona

W przebiegu  choroby dochodzi do zaburzeń napięcia mięśni  aparatu mowy. Pacjent wymawia wtedy zdania wolno i niewyraźnie, często nie kończy zdania i ma skłonność do mamrotania.
 

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroba Parkinsona

gość
Zanik
Właśnie go mam. Straszna choroba. Najpierw Parkinson,leki mało co pomagające.Lekarze jeden ,drugi, aż młody doktor powiedział co mam. Jest już żle. Nie chodzę, nogi bezwładne,problemy z przełykaniem,...
gość
Sanatorium
Czy ktoś mógłby polecić sanatorium dla osoby chorej na Parkinsona? Mój tata ma 81 lat, chcę żeby pojechał na 2-3 tygodnie, zmienił otoczenie, był rehabilitowany.
Wynik to głowy
Dzień dobry, z uwagi na występowania u mnie migreny ocznej z pojawiającym się pulsującym zygzakiem w polu widzenia, miałam wykonane to głowy z kontrastem. Gęstość struktur mózgowia w badaniu TK pra...
Zaburzenia chodu po nadłamaniu żebra z tyłu
Mam 70 lat, od ponad 50-ciu biegam codziennie 10 kilometrów, do tego trzy piętra schodów w 15 sekund...aż do 5 stycznia 2024. W tym dniu spadłem z wysokości plecami w dół na obramowanie łóżka, zawył...
Hyperostoza łuski kości czołowej
W badaniu rezonansu stwierdzono u mnie hyperostozę łuski kości czołowej, ale nie podano w jak zaawansowanym stanie to jest. Poza tym żadnych zmian w obrazie mózgu. Czy powinnam wykonać dodatkowe bada...
Proszę o pomoc w odczytaniu wyniku tomografii
Dzień dobry, Mam następujący wynik tomografii komputerowej głowy: Badanie TK głowy jednofazowe. Dren zastawki komorowo-otrzewnowej wprowadzony przez prawy płat skroniowy, biegnie stycznie do tr...
Reklama:
Reklama: