Reklama:

Podejmowanie decyzji - jak choroba Parkinsona może zmienić życie?

Podejmowanie decyzji - jak choroba Parkinsona może zmienić życie?

Shutterstock

Starszy mężczyzna cierpiący na depresję

Podejmowanie decyzji to akt świadomego wyboru jednego z możliwych wariantów, nie zawsze podporządkowany jest naszej woli, często działamy impulsywnie lub dajemy dojść do głosu emocjom, innym znów razem paraliżuje nas wszechogarniająca niepewność.

Reklama:

Mózgowe czynniki podejmowana decyzji

Udział w podejmowaniu decyzji bierze szereg neuroprzekaźników, wśród nich należy wymienić: 

  • dopaminę,
  • noradrenalinę,
  • serotoninę.

Serotonina odpowiedzialana jest za elementarne zachowania, wpływa na pobudliwość, pamięć i uwagę. Zaburzenie gospodarki serotoninowej może wiązać się z nadmierną impulsywnością i agresją lub z brakiem woli i i inercją. Zaburzenia poziomu serotoniny skutkują depresyją, a jednym z charakterystycznych objawów depresji jest brak możliwości i chęci podejmowania jakichkolwiek decyzji.

Noradrenalina to kolejna ważna substancja warunkująca nasze zachowanie. Odpowiada ona za pobudzenie układu nerwowego, odpowiednie wydatkowanie energii, inicjację działania i podtrzymanie ich realizacji.

fot. ojoimages

Największy wpływ na nasze procesy decyzyjne ma jednak trzecia z wymienionych, dopamina. Działanie dopaminy umożliwia nam nabywanie wzorców ruchowych, odpowiedni i szybki wybór reakcji a także uczenie się i dążenie do realizacji korzystnych dla nas rozwiązań.

Gdy podejmujemy decyzję, która przynosi nam korzyść, odczuwamy przyjemność. Spodziewanie się pożądanych skutków naszych decyzji wpływa na motywację, działanie i wiąże się ze zwiększonym wydzielaniem dopaminy w określonych strukturach mózgu.

Podejmowanie decyzji u osób starszych

Utrata umiejętności podejmowania decyzji jest częścią procesu starzenia, wynika ze spadku zdolności naszego mózgu do wykorzystywania zdobytych doświadczeń.

Wraz z wiekiem objętość mózgu maleje. Komórki nerwowe kurczą się, zmniejsza się tempo ich metabolizmu oraz liczba synaps. Największe zmiany wraz z wiekiem obserwowane są w:

  • płatach czołowych, które odpowiadają między innymi za podejmowanie decyzje,
  • okolicach hipokampu związanego z pamięcią,
  • płatach ciemieniowych związanych z rozumieniem języka abstrakcyjnego.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroba Parkinsona

RM glowy
Ognisko malacji12 X6 mam w prawej półkuli móżdżku W płacie czołowym prawym widoczny naczyniak zylni.
Guz przysadki mózgowej
Od roku czasu mam bóle głowy. Takie do wytrzymania. 5msc temu w badaniu krwi wyszła wysoka prolaktyna i gran.kwasochłonne. Do bólów głowy, doszły zaburzenia wzrokowe, czasem mam mroczki przed oczam...
Dziwne bóle głowy
Czesc! 2msc temu byłam na kontroli u ginekologa. Z wynikami krwi. Tam wyszła wysoka prolaktyna. Plus bóle głowy, problemy z oczami jakby ucisk i lekka mgła. Przez 3min tak mi się robi. W dodatku mro...
Ucisk w głowie, co to może być?
Jestem mężczyzną, mam 26 lat i od jakiegoś czasu odczuwam dolegliwości w lewej części głowy. Odczuwam je w zasadzie cały czas, raz mocniej, raz słabiej. Na szyi z tyłu po lewej stronie mam guzki, któ...
Wynik TK głowy
Dzień dobry. Odebrałam dzisiaj wynik TK głowy. Opis jak niżej : Dostępne w badaniu struktury mózgowia i przestrzenie płynowe przedstawiają się typowo. AYMETRIA SZEROKOŚCI ROGÓW SKROBIOWYCH - PRAWY ...
Reklama:
Reklama: