REKLAMA:

Nerwobóle w obrębie głowy i twarzy

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Nerwobóle w obrębie głowy i twarzy

medforum

Klasterowy ból głowy

Nerwoból to ból promieniujący w obrębie miejsca unerwienia określonego nerwu lub jego odgałęzienia.

REKLAMA:

Najczęściej ma charakter napadowy, rwący lub świdrujący. Ból taki można przerwać poprzez zaaplikowanie środka przeciwbólowego. Nerwoból może mieć podłoże nieznane i nazywany jest wtedy bólem samoistnym, lub może zostać wywołany przez różne choroby, np. guz lub uszkodzenie nerwu.

Nerwoból nerwu trójdzielnego

Nerwoból nerwu trójdzielnego ma postać krótkich napadów bólowych na jednej stronie twarzy, sporadycznie może występować obustronnie. Szczególnie często wśród pacjentów zgłaszany jest w obrębie dziąseł. Ból jest silny i rwący, zdarza się, że powoduje wykrzywienie i grymas twarzy, utrudniając mówienie, picie, jedzenie i higienę twarzy.

Choroba może trwać od kilku tygodni do wielu miesięcy lub lat, a napady występują klika lub kilkanaście razy na dobę. Okresy remisji mogą trwać bardzo długo, ale niestety wraz z rozwojem choroby stają się coraz krótsze, a ataki bólu silniejsze.

Charakter bólu po dłuższym okresie choroby może ulec zmianie i z rwącego zmienić się na tępy i głęboki. Zwykle nerwoból nerwu trójdzielnego jest bólem samoistnym i występuje głównie po 60 roku życia. Jako ból objawowy łączyć może się ze stwardnieniem rozsianym, tętniakiem, guzem, stanem zapalnym zatok lub zapaleniem okołozębowym. Jego przyczyną może być także półpasiec, urazy lub kolagenozy.

 

fot. pantherstock

 

Nerwoból nerwu pośredniego

Nerwoból nerwu pośredniego polega na piekącym bólu w głębi ucha. Charakter bólu jest podobny jak w innych nerwobólach, czyli napadowy. Często towarzyszą mu inne objawy, takie jak zaburzenia odczuwania smaku, łzawienie i ślinotok. Ból może promieniować w kierunku karku lub twarzy. Wyróżnia się formę samoistną bólu lub objawową, która najczęściej spowodowana jest przez półpasiec.

Powiązane dyskusje na forum z kategorii Leczenie bólu

glejak IV stopień
w połowie maja wykryli guza u taty. po biopsji diagnoza. w Bydgoszczy onkolog mówi nie operować bo duże zagrożenie poważnych uszkodzenien a neurochirurg żeby operowac inne konsultacje z pfrofesorani...
Neuropatia
Witam serdecznie, czy można przyjąć hydroxyzyne przy neuropatii . Z góry dziękuje.
Kontakt
Potrzebuję nr telefonu do Pana Józefa
Postepujaca wieloogniskowa leukoencefalopatie
Czy ktoś się spotkał z tą choroba czy mozna coś zaradzić
Pytanie
Czy kos spotkał się z chorobą postepujaca wieloogniskowa leukoencefalopatie
Interpretacja mammografu głowy
Bardzo proszę o zinterpretowanie moich wyników. Powinnam się martwić? To było robione prywatnie bez skierowania, czy iść z tym do lekarza? Dziękuję serdecznie za pomoc. Badanie MR głowy wykonano...
REKLAMA:
REKLAMA: