Reklama:

Tętniak mózgu - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Tętniak mózgu - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

ojoimages

Czaszka

Tętniaka definiujemy jako nabyte bądź wrodzone, poszerzenie światła naczynia tętniczego, które wypełnione jest krwią. Powstaje on w ścianie naczynia (w miejscu zmienionym lub zniekształconym zapalnie bądź urazowo) na skutek działania sił powstających przez przepływającą krew. Ich najczęstszym miejscem występowania jest tętnica łącząca przednia mózgu (a dokładnie wszelkie miejsca rozgałęzień naczyń). Tętniaki w większości przypadków nie dają jakichkolwiek objawów. Wykrywane są w takich badaniach jak rezonans magnetyczny bądź angiografia tomografii komputerowej.

Reklama:

Objawy i przebieg tętniaka mózgu

Tętniaki dzieli się ze względu na ich morfologię (workowate, wrzecionowate) a także wielkość (olbrzymie, duże, średnie, małe, drobne).

Choroba ta diagnozowana jest najczęściej u osób pomiędzy 30 a 40 rokiem życia, choć jak wiadomo może wystąpić w każdym wieku.

Tętniaki pojawiają się troszkę częściej u kobiet aniżeli mężczyzn. Wśród przyczyn ich powstawania wymienia się na pierwszym miejscu różnego rodzaju wady wrodzone (defekty w budowie ściany naczynia w mózgu).

W większości przypadków tętniaki nie dają objawów bądź są one bardzo niespecyficzne. Mogą one rosnąć nawet do kilkunastu lat. W przypadku dużych tętniaków mogą wystąpić objawy, związane z ich lokalizacją. Wymienia się tutaj m.in. silne bóle głowy, problemy z widzeniem, opadanie powiek i wiele innych.


Pierwszym bardzo poważnym objawem tętniak jest bardzo często krwawienie podpajęczynówkowe z towarzyszącymi mu nudnościami, wymiotami czy sztywnością karku oraz bardzo silnym bólem głowy.

Nigdy nie należy bagatelizować żadnych  z wymienionych objawów- konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza bądź transport chorego na oddział ratunkowy.
 

Leczenie tętniaka mózgu

W celach diagnostycznych tętniaków stosuje się najczęściej cyfrową angiografię subtrakcyjną (jest to obrazowanie naczyń przy użyciu środka kontrastowego oraz promieni rentgenowskich) a także angiografia tomografii komputerowej.

Leczenie tętniaków jest bardzo zróżnicowane w zależności od sytuacji klinicznej. Stosowane są zabiegi chirurgiczne a także embolizacja wewnątrznaczyniowa. Każdy pacjent traktowany jest w sposób indywidualny, przez wzgląd na towarzyszące mu objawy, lokalizację tętniaka, jego strukturę oraz wielkość.
 

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby OUN

Późno rozpoznany kręgozmyk teraz tylko operacja
Cześć wszystkim.
Piszę tu, bo może ktoś był w podobnej sytuacji albo potrafi podpowiedzieć, co dalej. Rok temu zacząłem mieć poważne problemy z kręgosłupem – ból, drętwienie, osłabienie nóg. Poszedł...
Ciąża a padaczka
Dzień dobry, choruję na padaczkę, gdy byłam w ciąży (pewnie każda przyszła mama) szukałam informacji czy przy lekach, które biorę urodziły się zdrowe dzieci. Mało jest takich informacji w sieci. Wymy...
gość
Forum: Padaczka
Czy to padaczka nocna? (ADNFLE)
Witam, Od małego mam napady nocne w postaci lunatykowania, krzyków, zrywania się z łóżka - neurolog kazał obserwować, że wyrosnę, że minie. Czas leciał, wszedłem w wiek młodzieńczy i ustało. Późnie...
gość
Udar niedokrwienny - praca licencjacka
Witam, jestem studentką ostatniego roku pielęgniarstwa. Piszę pracę licencjacką o udarze niedokrwiennym mózgu. Jednym z rozdziałów jest przedstawienie historii choroby pacjenta (oczywiście anonimowo,...
Od 2 lat ból kręgosłupa ze zwièkszoną intensywnością
BWK 9 Kanał naczyniowy . Głęboki reaktywny obrzęk zwyrodnieniowy odcinka lędźwiowego kręgosłupa, szczególnie znacząca aktywowana artroza stawu międzykręgowego z pseudoretrolisthezą lwk 4. wieloczynni...
Ośrodek neurorehabilitacji z pegiem i tracho Lublin
Cześć.Syn jest po bardzo ciężkim urazie czaszkowo mózgowym ,po stabilizacji miednicy.Wybudzony od tygodnia z niewielką komunikacją typu wodzenie oczami I ściskanie prawą ręką.Szukamy ośrodka w okolic...
Reklama:
Reklama: