Reklama:

Tętniak mózgu - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Tętniak mózgu - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

ojoimages

Czaszka

Tętniaka definiujemy jako nabyte bądź wrodzone, poszerzenie światła naczynia tętniczego, które wypełnione jest krwią. Powstaje on w ścianie naczynia (w miejscu zmienionym lub zniekształconym zapalnie bądź urazowo) na skutek działania sił powstających przez przepływającą krew. Ich najczęstszym miejscem występowania jest tętnica łącząca przednia mózgu (a dokładnie wszelkie miejsca rozgałęzień naczyń). Tętniaki w większości przypadków nie dają jakichkolwiek objawów. Wykrywane są w takich badaniach jak rezonans magnetyczny bądź angiografia tomografii komputerowej.

Reklama:

Objawy i przebieg tętniaka mózgu

Tętniaki dzieli się ze względu na ich morfologię (workowate, wrzecionowate) a także wielkość (olbrzymie, duże, średnie, małe, drobne).

Choroba ta diagnozowana jest najczęściej u osób pomiędzy 30 a 40 rokiem życia, choć jak wiadomo może wystąpić w każdym wieku.

Tętniaki pojawiają się troszkę częściej u kobiet aniżeli mężczyzn. Wśród przyczyn ich powstawania wymienia się na pierwszym miejscu różnego rodzaju wady wrodzone (defekty w budowie ściany naczynia w mózgu).

W większości przypadków tętniaki nie dają objawów bądź są one bardzo niespecyficzne. Mogą one rosnąć nawet do kilkunastu lat. W przypadku dużych tętniaków mogą wystąpić objawy, związane z ich lokalizacją. Wymienia się tutaj m.in. silne bóle głowy, problemy z widzeniem, opadanie powiek i wiele innych.


Pierwszym bardzo poważnym objawem tętniak jest bardzo często krwawienie podpajęczynówkowe z towarzyszącymi mu nudnościami, wymiotami czy sztywnością karku oraz bardzo silnym bólem głowy.

Nigdy nie należy bagatelizować żadnych  z wymienionych objawów- konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza bądź transport chorego na oddział ratunkowy.
 

Leczenie tętniaka mózgu

W celach diagnostycznych tętniaków stosuje się najczęściej cyfrową angiografię subtrakcyjną (jest to obrazowanie naczyń przy użyciu środka kontrastowego oraz promieni rentgenowskich) a także angiografia tomografii komputerowej.

Leczenie tętniaków jest bardzo zróżnicowane w zależności od sytuacji klinicznej. Stosowane są zabiegi chirurgiczne a także embolizacja wewnątrznaczyniowa. Każdy pacjent traktowany jest w sposób indywidualny, przez wzgląd na towarzyszące mu objawy, lokalizację tętniaka, jego strukturę oraz wielkość.
 

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby OUN

gość
Forum: Padaczka
Frisium
Witam. Czy ktoś posiada więcej tabletek frisium ? Potrzebuje dla syna a nie ma w żadnych aptekach ani w hurtowniach. Z chęcią bym odkupił chociaż jedno opakowanie
Prośba o pomoc
Dzień dobry, Jestem studentką pedagogiki o specjalności WWR i w przyszłym roku będę bronić pracy magisterskiej. Praca będzie dotyczyć dzieci z afazją i potrzebuję 2 przypadków do porównania z innymi...
Prośba o pomoc
Dzień dobry, Jestem studentką pedagogiki o specjalności WWR i w przyszłym roku będę bronić pracy magisterskiej. Praca będzie dotyczyć dzieci z afazją i potrzebuję 2 przypadków do porównania z innymi...
gość
Forum: Padaczka
Ontozry a ciąża
Czy jest może ktoś kto brał lek ontozry w czasie ciąży?
Ból głowy
Mam 31 lat i od 2.10.2024 zmagam się z bólami głowy z prawej strony. Bóle są w okolicy potylicy po prawej stronie oraz nad prawym uchem. Ból jest kłujący, pulsujący, codzienny. Czasem pulsuje szybcie...
Wylew podpajęczynówkowy
Witam piszę bo już tracę nadzieję. Mój tata trafił do szpitala 6 dni temu , okazało się że to wylew podpajeczynkowy , obecnie jest w śpiączce na całe szczęście stan stabilny ale wciąż poważny . Nie o...
Reklama:
Reklama: