Reklama:

Jak zanieczyszczenia powietrza wpływają na nasz układ nerwowy, cz. 1.

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Jak zanieczyszczenia powietrza wpływają na nasz układ nerwowy, cz. 1.

Shutterstock

Zanieczyszczenia emitowane przez samochody

Zanieczyszczenie środowiska to wciąż rosnący problem. Największym zagrożeniem dla człowieka są zanieczyszczenia, jakie obecne są we wdychanym codziennie powietrzu. Substancje szkodliwe, które dostają się do atmosfery w efekcie procesu spalania, mają znaczący wpływ na zdrowie człowieka w kontekście pojawienia się wielu schorzeń, w tym tych przewlekłych. Oprócz chorób układu oddechowego czy sercowo- naczyniowego bardzo groźne zmiany obserwuje się także w obrębie układu nerwowego.

Reklama:

Co dostaje się do atmosfery?

Obowiązujące przepisy prawa objęły swoim zakresem również zanieczyszczenia powietrza – stworzono bowiem normy, które mają stanowić informacje o stanach zanieczyszczeń w powietrzu, które są groźne dla zdrowia, a które akceptowalne. Normy definiowane są pod względem ładunku, czyli stężenia masowego poszczególnych cząstek stałych PM. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/50/EC z dnia 21 maja 2008 roku w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy określa wartości, które są dopuszczalne dla PM10 – stężenie średnioroczne 40 μg/m3 i stężenie średniodobowe 50 μg/m3. W odniesieniu do PM2,5 wartości, które zostały określone w kontekście stężenia średniorocznego, to 25 μg/m3. Porównując normy określone przez Dyrektywę Parlamentu Europejskiego z normami ustanowionymi przez WHO, okazują się one być bardziej ulgowe. WHO bowiem ustanowiło wartość graniczną dla PM10 w wysokości 20 μg/m3 (średnia roczna) i 50 μg/m3 (średnia dobowa), a dla PM2,5 wartości 0 μg/m3 (średnia roczna) i 25 μg/m3 (średnia dobowa) [2].

Pośród substancji, które zostały objęte normami prawnymi, znajdują się głównie metale ciężkie, takie jak arsen, kadm, nikiel i benzo(a)piren. Są to substancje najbardziej niebezpieczne zarówno dla środowiska, jak i zdrowia człowieka. Głównym, a zarazem długoterminowym celem, jest zredukowanie emisji pierwotnych cząstek PM2,5 do 2020 roku o 59% w stosunku do roku 2000 [2]. Wchodzimy więc w czas podsumowań, który pokaże, na ile wystarczające są obecnie obowiązujące normy prawne dotyczące zanieczyszczeń emitowanych do powietrza.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby OUN

brak czucia w nogach
dzien dobry, ojciec mial operacje kregoslupa(wymiana 2 kregow szyjnych). niestety po operacji nie ma czucia w nogach. czeka w szpitalu(Gdansk) na rehabilitacje w osrodku w Tczewie. czy mozecie ew. po...
gość
Forum: Padaczka
cenobamt
cześć wszystkim biorę cenobamt ponieważ po topamaksie dostałam jaskry ale ontozry powoduje straszne tycie.nie ma tego nigdzie napisanego w ostrzeżeniach,śpionczkę i zawroty głowy pamietajcie!!!!!
gość
Forum: Padaczka
Zmiany zachowania
Hej czy wasze dzieci mają zaburzeniami zachowania np. agresja , problemy z ubiorem , zmienny nastrój.Dziewczynka przyjmuje vetire .
Torbiel kieszonki Rathkego
Od lat cierpię na silne bóle głowy,byłam u wielu neurologów ostatni pocieszył mnie, że to mi ie w okresie przekwitania. Od kilku miesięcy bóle nasiliły się, są co dwa tygodnie trwają 5 dni przez dw...
:(((
Mam 42 lata diagnoza wodogłowie 3 stopnia zatkany wodociąg mózgu badanie dna oka w porządku ale dalsze badania w kierunku jaskry... co mnie czeka?:)
Ataksja
Witam, mój mąż od kilku lat jest niby leczony na ataksję ,stan się pogarsza,ale nikt nie umie mu pomóc. Neurolog przepisuje mu tylko leki Ketonal150 przeciwbólowy. On bardzo cierpi a ja nwm jak mu ...
Reklama:
Reklama: