Reklama:

Jak zanieczyszczenia powietrza wpływają na nasz układ nerwowy, cz. 1.

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Jak zanieczyszczenia powietrza wpływają na nasz układ nerwowy, cz. 1.

Shutterstock

Zanieczyszczenia emitowane przez samochody

Zanieczyszczenie środowiska to wciąż rosnący problem. Największym zagrożeniem dla człowieka są zanieczyszczenia, jakie obecne są we wdychanym codziennie powietrzu. Substancje szkodliwe, które dostają się do atmosfery w efekcie procesu spalania, mają znaczący wpływ na zdrowie człowieka w kontekście pojawienia się wielu schorzeń, w tym tych przewlekłych. Oprócz chorób układu oddechowego czy sercowo- naczyniowego bardzo groźne zmiany obserwuje się także w obrębie układu nerwowego.

Reklama:

Przywołując raport „Ambient Air Pollution Database 2016” WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) stwierdzić można, że 33 z najbardziej zanieczyszczonych 50 miast Unii Europejskiej to miasta polskie, z czego aż 10 mieści się w województwie śląskim. Z innego raportu WHO („Economic cost of the health impact of air pollution in Europe” 2015 r.) wyciągamy wnioski o zachorowaniach i zgonach, jakie powodują zanieczyszczenia powietrza – w roku 2010 to właśnie zanieczyszczenia powietrza, którym oddychamy, przyczyniły się do śmierci 48544 Polaków. Kolejną kwestią związaną bezpośrednio z tym zagadnieniem są koszty, jakie zostały w związku z tym wygenerowane. Szacunkowo i statystycznie uważa się, że obecność zanieczyszczenia w postaci pyłu zawieszonego PM2,5 przyczynia się do około pół miliona przypadków przedwczesnych zgonów na terenie całej Europy, z czego 80% stanowią przypadki chorób układu oddechowego i raka płuc [1].

Źródła zanieczyszczeń powietrza

W kontekście zanieczyszczenia nie można rozpatrywać jedynie zanieczyszczeń powietrza – mowa jest o zanieczyszczeniach całego środowiska: powietrza, wody i gleby. Warto jednak mieć na uwadze szczególny wpływ zanieczyszczeń obecnych w powietrzu na życia człowieka, generowane choroby oraz na dalszą degradację całego środowiska naturalnego [2].

Zanieczyszczenia przedostają się do powietrza zarówno za pośrednictwem działalności człowieka (mowa o zanieczyszczeniach antropogennych), jak również za pośrednictwem zjawisk naturalnych, do których dochodzi w środowisku naturalnym, takich jak pylenie powierzchni ziemi czy wybuch wulkanów.

Czynniki antropogenne stanowią jednak ponad 75% ogólnej, całkowitej emisji pyłu do atmosfery, stąd można stwierdzić, że działalność człowieka w największym stopniu przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza. Źródłem emitowanych substancji (drobnych pyłów PM10, PM2,5) jest spalanie paliw. Podobnie jest z CO oraz CO2, które do powietrza dostają się także za pośrednictwem spalania, jak również substancje takie jak WWA, ditoksyny, furany czy sadze, które mają wpływ nie tylko na zdrowie człowieka, ale w dużej mierze przyczyniają się do zmian klimatycznych. Wszystkie te substancje to efekty niezupełnego i niecałkowitego procesu spalania, co zależne jest zarówno od jakości paliw, które poddawane są spalaniu, ale także od technologii samego procesu spalania oraz od jego organizacji [2].

fot. panthermedia

Obserwowalne skutki

To, że do atmosfery wprowadzany codziennie duże ilości zanieczyszczeń, wiąże się z generowaniem wysokich stężeń, co szczególnie obserwowalne jest w obszarach, gdzie zabudowa jest gęsta, a powietrze nie ma odpowiedniej cyrkulacji. Pojawia się wówczas obserwowalne często w dużych miastach zjawisko smogu – nienaturalnego zjawiska atmosferycznego, spowodowanego zarówno obecnymi zanieczyszczeniami, jak i naturalnie występującymi zjawiskami w atmosferze (mgła, występowanie cieków wodnych i akwenów, braku odpowiedniej cyrkulacji) [2].

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby OUN

Eeg
Co moze oznaczać ten wynik eeg?
Czy może to być sm?
Witam,mam 26 lat i chciałabym podpytać na co mogą wskazywać moje objawy i wynik rm. Od ok 2 lat bolą mnie miesni, stawy. Mam uczucie mrowienia i dretwienia w prawej nodze i rece. Nogi są bardzo ocię...
Tętniak
Dzień dobry. Czy powinnam się martwić, czy to może być tętniak ?
gość
Forum: Padaczka
Przyjaźń i wsparcie
Dzień dobry. Mam na imię Dominika. Niewiele ponad 2 lata temu zdiagnozowano u mnie padaczkę pourazową. Chciałabym poznać kogoś również zmagającego się z tą chorobą. Porozmawiać, przez moment poczuć, ...
gość
Tętniak
Jestem po trzykrotnej embolizacji tętniaka mózgu ostatnia embolizacji była w kwietniu 2024/ w związku z tym mam pytanie, czy mogę latać samolotami
Zanik mięśni przyśrodkowych ud i łydek
Witam, Od 3-4 lat borykam się z problem którym jest zanik mięśni przyśrodkowych ud (czworogłowych, przywodziciela). Potem około dwóch latach pojawił się również zanik mięśni przyśrodkowych łydek. W...
Reklama:
Reklama: