Reklama:

DHEA - super hormon

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

DHEA - super hormon

Panthermedia

Badanie krwi

Dehydroepiandrosteron (DHEA) to hormon, który okrzyknięto „eliksirem młodości” - poprawia pamięć, odnawia układ immunologiczny, wygładza zmarszczki. Wysoki poziom hormonu DHEA we krwi utrzymuje się w okresie młodości, po 40 - tym roku życia ulega gwałtownemu zmniejszeniu. U osób starszych wydzielanie hormonu jest niewielkie - niedobory wiążą się z dokuczliwymi objawami (m.in. przyśpieszone starzenie się, miażdżyca, osteoporoza).

Reklama:

Niedobór wpływa ponadto na zwiększenie podatności na choroby układu krążenia, cukrzycę, osteoporozę.

DHEA - jakość życia

Niewątpliwie dehydroepiandrosteron wpływa na komfort życia. Dostarczany organizmowi jako lek stabilizuje gospodarkę hormonalną, wpływając tym samym na sprawność jego funkcjonowania.

  • stosowany u kobiet zmniejsza dolegliwości związane z menopauzą (m.in. drażliwość, uderzenia gorąca),
  • stosowany u mężczyzn łagodzi objawy andropauzy oraz poprawia potencję.

Ponadto:

  • poprawia kondycję fizyczną,
  • poprawia kondycję intelektualną (zapamiętywanie, koncentrację).

Wskazane jest uzupełnianie niedoboru DHEA, celem przywrócenia organizmowi prawidłowego funkcjonowania.

Tabletki DHEA są dostępne w aptekach. Powinno się je zażywać rano, bowiem wtedy zbiega się to z naturalnym procesem wydzielania DHEA przez kore nadnerczy.

Ważne! Zanim rozpoczniemy terapię należy zasięgnąć opinii lekarza i zrobić niezbędne badania (oznaczenie stężenia wykonuje się z surowicy krwi. DHEA ma najwyższą aktywność rano, dlatego też w tym czasie powinno się przeprowadzić badanie).

Tabletki DHEA to lek bezpieczny - w organizmie (zależnie od jego potrzeb) zamienia się w hormony płciowe. Niewykorzystana dawka DHEA jest w sposób naturalny wydala z organizmu.

Lek powinien być przyjmowany przez 40 - 50 - latków, którzy cieszą się dobrym zdrowiem i chcieliby ten stan zachować jak najdłużej.  

Pomimo że DHEA nazywa się „eliksirem młodości”, przeprowadzone badania nie pozwalają dać jednoznacznej odpowiedzi, czy rzeczywiście może zatrzymać wewnętrzny zegar starzenia. Na pewno jednak jest to hormon charakteryzujący się zbawienną rolą dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby OUN

Eeg
Co moze oznaczać ten wynik eeg?
Czy może to być sm?
Witam,mam 26 lat i chciałabym podpytać na co mogą wskazywać moje objawy i wynik rm. Od ok 2 lat bolą mnie miesni, stawy. Mam uczucie mrowienia i dretwienia w prawej nodze i rece. Nogi są bardzo ocię...
Tętniak
Dzień dobry. Czy powinnam się martwić, czy to może być tętniak ?
gość
Forum: Padaczka
Przyjaźń i wsparcie
Dzień dobry. Mam na imię Dominika. Niewiele ponad 2 lata temu zdiagnozowano u mnie padaczkę pourazową. Chciałabym poznać kogoś również zmagającego się z tą chorobą. Porozmawiać, przez moment poczuć, ...
gość
Tętniak
Jestem po trzykrotnej embolizacji tętniaka mózgu ostatnia embolizacji była w kwietniu 2024/ w związku z tym mam pytanie, czy mogę latać samolotami
Zanik mięśni przyśrodkowych ud i łydek
Witam, Od 3-4 lat borykam się z problem którym jest zanik mięśni przyśrodkowych ud (czworogłowych, przywodziciela). Potem około dwóch latach pojawił się również zanik mięśni przyśrodkowych łydek. W...
Reklama:
Reklama: