Reklama:

DHEA - super hormon

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

DHEA - super hormon

Panthermedia

Badanie krwi

Dehydroepiandrosteron (DHEA) to hormon, który okrzyknięto „eliksirem młodości” - poprawia pamięć, odnawia układ immunologiczny, wygładza zmarszczki. Wysoki poziom hormonu DHEA we krwi utrzymuje się w okresie młodości, po 40 - tym roku życia ulega gwałtownemu zmniejszeniu. U osób starszych wydzielanie hormonu jest niewielkie - niedobory wiążą się z dokuczliwymi objawami (m.in. przyśpieszone starzenie się, miażdżyca, osteoporoza).

Reklama:

Niedobór wpływa ponadto na zwiększenie podatności na choroby układu krążenia, cukrzycę, osteoporozę.

DHEA - jakość życia

Niewątpliwie dehydroepiandrosteron wpływa na komfort życia. Dostarczany organizmowi jako lek stabilizuje gospodarkę hormonalną, wpływając tym samym na sprawność jego funkcjonowania.

  • stosowany u kobiet zmniejsza dolegliwości związane z menopauzą (m.in. drażliwość, uderzenia gorąca),
  • stosowany u mężczyzn łagodzi objawy andropauzy oraz poprawia potencję.

Ponadto:

  • poprawia kondycję fizyczną,
  • poprawia kondycję intelektualną (zapamiętywanie, koncentrację).

Wskazane jest uzupełnianie niedoboru DHEA, celem przywrócenia organizmowi prawidłowego funkcjonowania.

Tabletki DHEA są dostępne w aptekach. Powinno się je zażywać rano, bowiem wtedy zbiega się to z naturalnym procesem wydzielania DHEA przez kore nadnerczy.

Ważne! Zanim rozpoczniemy terapię należy zasięgnąć opinii lekarza i zrobić niezbędne badania (oznaczenie stężenia wykonuje się z surowicy krwi. DHEA ma najwyższą aktywność rano, dlatego też w tym czasie powinno się przeprowadzić badanie).

Tabletki DHEA to lek bezpieczny - w organizmie (zależnie od jego potrzeb) zamienia się w hormony płciowe. Niewykorzystana dawka DHEA jest w sposób naturalny wydala z organizmu.

Lek powinien być przyjmowany przez 40 - 50 - latków, którzy cieszą się dobrym zdrowiem i chcieliby ten stan zachować jak najdłużej.  

Pomimo że DHEA nazywa się „eliksirem młodości”, przeprowadzone badania nie pozwalają dać jednoznacznej odpowiedzi, czy rzeczywiście może zatrzymać wewnętrzny zegar starzenia. Na pewno jednak jest to hormon charakteryzujący się zbawienną rolą dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby OUN

Okulista RZS poszukiwany
Szukam lekarza okulisty, który zna objawy zaawansowanego RZS
Czy neurolog dziecięcy a stres pourazowy?
Szanowni Państwo, proszę o informację czy neurolog dziecięcy może wystawić zaświadczenie o występującym u dziecka stresie pourazowym oraz reakcjach nerwicowych pod postacią lęku? Serdecznie poz...
Porażenie 7-ego .nerwu twarzowego
Mam porażenie 7-ego nerwu twarzowego. Lekarz mi przypisał Medafen, jak on działa w mojej chorobie
Ból w jednym miejscu
Dzień dobry od ponad miesiąca mam dziwny ból głowy nie trwa od od rana do nocy jednak zaczyna się po południu i wieczorem puszcza zlokalizowany jest nad prawym czubkiem i na czubku jest to taki ból ...
Prolaktyna
Mam podwyższoną prolaktyna. Max to 26,53ng/ml a ja mam 47 .. Mam bóle głowy, nudności.. To się leczy jakoś? Z góry dziękuję
Miastemia i Parkinson
Żoną ma stwierdzona w 2012 miastemie rzekomoporazna,a w 2021 roku oprócz tego neurolog stwierdził chorobę Parkinsona.Jest to bardzo rzadki przypadek,aby mieć obie choroby.Jestem. z Opola.
Reklama:
Reklama: