Choroby naczyniowe mózgu to grupa schorzeń, w których przebiegu dochodzi do trwałego lub przejściowego uszkodzenia mózgu w wyniku krwawienia albo niedokrwienia.
Są jednym z najistotniejszych problemów współczesnej medycyny, ponieważ stanowią trzecią co do częstości przyczynę zgonów i inwalidztwa.
Epidemiologia chorób naczyniowych mózgu
Choroby naczyniowe mózgu występują głównie u ludzi starszych, jednak około 25 % przypadków dotyczy osób jeszcze przed 50 rokiem życia, a zapadalność wynosi około 100 do 300 przypadków na 100 000 rocznie. Wśród dzieci choroby naczyniowe centralnego układu nerwowego spotyka się w różnych przedziałach wiekowych, a częstość ich występowania szacuje się na 2 do 13 przypadków na 100 000 zdrowych dzieci. Zwykle są wynikiem urazów i zapalenia opon mózgowych.
Przyczyny chorób naczyniowych mózgu
Nagłe wystąpienie objawów ogniskowych, związanych z uszkodzeniem mózgu spowodowane jest zaburzeniem krążenia mózgowego i określane jest mianem udaru mózgu. Udar może mieć postać niedokrwienną lub krwotoczną, a jego podłoże stanowić może krwotok mózgowy, zakrzep lub zator tętnic mózgowych. Przyjmuje się, że 80-85% udarów ma charakter niedokrwienny, a około 15-20% krwotoczny.
Najczęstsze przyczyny uszkodzenia mózgu pochodzenia naczyniowego to nadciśnienie tętnicze, miażdżyca i sercowopochodne zatory.
fot. ojoimages
Do innych czynników ryzyka zalicza się:
- zapalenie tętnic, w przebiegu AIDS, kiły lub tocznia układowego
- urazy tętnic mózgowych
- tętniaki i malformacje tętniczo-żylne
- powikłania po angiografii
- migrena
- niektóre choroby krwi
- doustne środki antykoncepcyjne, amfetamina, przedawkowanie leków przeciwzakrzepowych
Oprócz wymienionych czynników ryzyka, wpływ na pojawienie się chorób naczyniowych mózgu ma także styl życia i środowisko. Przede wszystkim niekorzystnie działa przewlekły nikotynizm, spożywanie dużych ilości alkoholu, otyłość, dieta bogata w tłuszcze zwierzęce i niska aktywność fizyczna.