Reklama:

Choroby naczyniowe mózgu

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Choroby naczyniowe mózgu

iStock

Stetoskop

Choroby naczyniowe mózgu to grupa schorzeń, w których przebiegu dochodzi do trwałego lub przejściowego uszkodzenia mózgu w wyniku krwawienia albo niedokrwienia.

Reklama:

Są jednym z najistotniejszych problemów współczesnej medycyny, ponieważ stanowią trzecią co do częstości przyczynę zgonów i inwalidztwa.

Epidemiologia chorób naczyniowych mózgu

Choroby naczyniowe mózgu występują głównie u ludzi  starszych, jednak około 25 % przypadków dotyczy osób jeszcze przed 50 rokiem życia, a zapadalność wynosi około 100 do 300 przypadków na 100 000 rocznie. Wśród dzieci choroby naczyniowe centralnego układu nerwowego spotyka się w różnych przedziałach wiekowych, a częstość ich występowania szacuje się na 2 do 13 przypadków na 100 000 zdrowych dzieci. Zwykle są wynikiem urazów i zapalenia opon mózgowych.

Przyczyny chorób naczyniowych mózgu

Nagłe wystąpienie objawów ogniskowych, związanych z uszkodzeniem mózgu spowodowane jest zaburzeniem krążenia mózgowego i określane jest mianem udaru mózgu. Udar może mieć postać niedokrwienną lub krwotoczną, a jego podłoże stanowić może krwotok mózgowy, zakrzep lub zator tętnic mózgowych. Przyjmuje się, że 80-85% udarów ma charakter niedokrwienny, a około 15-20% krwotoczny.

Najczęstsze przyczyny uszkodzenia mózgu pochodzenia naczyniowego to nadciśnienie tętnicze, miażdżyca i sercowopochodne zatory.

fot. ojoimages


Do innych czynników ryzyka zalicza się:

  • zapalenie tętnic, w przebiegu AIDS, kiły lub tocznia układowego
  • urazy tętnic mózgowych
  • tętniaki i malformacje tętniczo-żylne
  • powikłania po angiografii
  • migrena
  • niektóre choroby krwi
  • doustne środki antykoncepcyjne, amfetamina, przedawkowanie leków przeciwzakrzepowych


Oprócz wymienionych czynników ryzyka, wpływ na pojawienie się chorób naczyniowych mózgu ma także styl życia i środowisko. Przede wszystkim niekorzystnie działa przewlekły nikotynizm, spożywanie dużych ilości alkoholu, otyłość, dieta bogata w tłuszcze zwierzęce i niska aktywność fizyczna.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby OUN

Pań Józek z Krępy
Jeżeli ktoś z państwa ma namiary do Pana Józka z Krępy to bardzo proszę o podanie.
trzony szyjne z niewielkimi brzeżnymi osteofitami krawędzi
Czy takie zwyrodnienia mogą mieć wpływ na zawroty głowy, bóle dłoni. ?
uszkodzony układ nerwowy ??
Jakieś 15 lat temu dołożyłem trąbkę rowerową do ucha i zatrąbiłem, od razu pisk w uchu i nadwrażliwość na dźwięk które są do dnia dzisiejszego, uszkodzenie w audiogramie na poziomie 2khz. Później jak...
Wysciołczak rdzenia piersiowego
Kochani 26.04.2024.byłam operowana. Jestem już w domu,a jutro mam przyjechać do szpitala na konsylium, trochę się boję. Wysciołczak rdzenia piersiowego 2 stopnia,czy też się leczy? Proszę o odpowie...
Śpiączka farmakologiczna
Atak padaczki, upadek z łóżka i zatrzymanie akcji serca (brak wiedzy ile trwało zatrzymanie akcji serca). Od soboty śpiączka farmakologiczna. Stwierdzone zapalenie płuc ze zwloknieniami. Dziś tj. ...
Mój synek ma moya moya
Dzień dobry jestem mamą 6 letniego chłopca w lutym przeszedł zapalenie mózgu waśnie padła diagnoza zespół moya moya czy ktoś może doradzić co dalej? Gdzie szukać pomocy? Z góry za wszystko dziękuję
Reklama:
Reklama: