Reklama:

Choroba Parkinsona - definicja choroby, kto na nią choruje, w jakim wieku

Choroba Parkinsona - definicja choroby, kto na nią choruje, w jakim wieku

Pantherstock

Rehabilitacja

Choroba Parkinsona zaliczana jest do jednej z najczęściej występujących chorób neurologicznych - ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Stosowana w dzisiejszych czasach nazwa choroby pochodzi od nazwiska lekarza Jamesa Parkinsona.

Reklama:

Została przez niego opisana w 1817 roku. Jest to schorzenie postępujące będące następstwem zaniku komórek (neuronów) istoty czarnej śródmózgowia, a w konsekwencji ogromnego zmniejszenia ilości dopaminy w prążkowiu.

Pod względem klinicznym choroba ta objawia się silnym spowolnieniem ruchowym, drżeniem spoczynkowym oraz sztywnością mięśni. Czasami pojawia się także zmniejszenie sprawności intelektualnej choć nie występuje ono zawsze.

Nie jest znana przyczyna utraty komórek nerwowych (neuronów) w odniesieniu do tego schorzenia. Wskazuje się tutaj na wpływ i interakcję czynników genetycznych, środowiskowych (trucizny, pestycydy) oraz procesu starzenia organizmu.

W chwili obecnej spotykanych jest coraz więcej przypadków osób dotkniętych tym schorzeniem. Jest to bardzo częste schorzenie ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Średni wiek zachorowania na tę chorobę wynosi 58 lat i wykazano, iż mężczyźni chorują nieco częściej niż kobiety.

Choroba rozpoczyna się najczęściej pod koniec szóstej bądź na początku siódmej dekady życia (50 bądź 60 lat). Oczywiście zdarzają się zachorowania przed 40tym a nawet przed 30 rokiem życia i jest to tzw. wczesny Parkinsonizm.

Choroba parkinsona, Dopamina, Opieka, Oun, Prążkowie, Zachorowanie

fot. pantherstock

Choroba ta postępuje cały czas ale jest to kwestia indywidualna dla każdego chorego. Jest to zależne m.in. od tego jaki objaw jest objawem dominującym. Chorzy wraz z rozwojem choroby stają się całkowicie zależni od innych osób i umierają w wyniku powikłań wywołanych barkiem ruchu oraz niepełnosprawnością.

Sytuacja, w której chory jest świadomy, iż staje się z każdym dniem zależny od innej osoby jest dla niego bardzo trudna. Kluczową rolę odgrywa zatem zrozumienie oraz właściwa edukacja nie tylko osoby chorej ale także członków jego rodziny oraz znajomych.

Opieka, której z czasem wymaga chory dotyczy każdego aspektu jego życia od zakupów, po płacenie rachunków, dbanie o higienę osobistą, prawidłowe odżywianie, rehabilitację, zapobieganie powikłaniom, bezpieczeństwo, wypoczynek oraz sen. Jest to zadanie bardzo odpowiedzialne. Kluczową rolę odgrywa także podawanie dostępnych w chwili obecnej leków oraz kontrola zachowania chorego.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroba Parkinsona

RM glowy
Ognisko malacji12 X6 mam w prawej półkuli móżdżku W płacie czołowym prawym widoczny naczyniak zylni.
Guz przysadki mózgowej
Od roku czasu mam bóle głowy. Takie do wytrzymania. 5msc temu w badaniu krwi wyszła wysoka prolaktyna i gran.kwasochłonne. Do bólów głowy, doszły zaburzenia wzrokowe, czasem mam mroczki przed oczam...
Dziwne bóle głowy
Czesc! 2msc temu byłam na kontroli u ginekologa. Z wynikami krwi. Tam wyszła wysoka prolaktyna. Plus bóle głowy, problemy z oczami jakby ucisk i lekka mgła. Przez 3min tak mi się robi. W dodatku mro...
Ucisk w głowie, co to może być?
Jestem mężczyzną, mam 26 lat i od jakiegoś czasu odczuwam dolegliwości w lewej części głowy. Odczuwam je w zasadzie cały czas, raz mocniej, raz słabiej. Na szyi z tyłu po lewej stronie mam guzki, któ...
Wynik TK głowy
Dzień dobry. Odebrałam dzisiaj wynik TK głowy. Opis jak niżej : Dostępne w badaniu struktury mózgowia i przestrzenie płynowe przedstawiają się typowo. AYMETRIA SZEROKOŚCI ROGÓW SKROBIOWYCH - PRAWY ...
Reklama:
Reklama: