Reklama:

Wpływ niedoboru magnezu na układ nerwowy

Ten tekst przeczytasz w 6 min.

Wpływ niedoboru magnezu na układ nerwowy

Shutterstock

Samobójstwo poprzez zażycie leków

Magnez to jeden z najcenniejszych biopierwiastków, który odgrywa w organizmie bardzo istotną rolę - jego zawartość stanowi 0,1 - 0,47% masy ciała (stąd należy on do mikroelementów). Magnez nie tylko bierze udział w procesie fotosyntezy, ale również w ważnych reakcjach enzymatycznych. Jony magnezu znajdują się we wszystkich płynach ustrojowych - to istotny składnik puli kationów, które kluczowe znaczenie odgrywają w przestrzeni wewnątrzkomórkowej. Niedobór magnezu w organizmie może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi (m.in. kołatanie serca, bezsenność, problemy z koncentracją). 

Reklama:
                                       

Przyczyny niedoboru magnezu

Prawidłowe stężenie magnezu we krwi wynosi 0,65 - 1,2 mmol/l. Niedobór magnezu w organizmie to wynik ujemnego bilansu tego pierwiastka w organizmie (straty magnezu są większe niż jego podaż).

Na niedobór pierwiastka w przeważającej większości przypadków, ma wpływ nieprawidłowa oraz uboga w magnez dieta. Taki stan rzeczy bardzo często jest spowodowany przestrzeganiem rygorystycznej diety jak i nieumiejętnych prób odchudzania (do niedoboru magnezu może doprowadzić dieta sprowadzona do kilku stale spożywanych produktów).

Na niski poziom magnezu w organizmie mają również wpływ choroby ogólnoustrojowe (efekt przyjmowania wybranych leków). Do hipomagnezemii przyczyniają się także używki (kofeina, alkohol) - spożywane w nadmiernej ilości.

Wśród chorób, w przebiegu, których bardzo częstym objawem jest niskie stężenie magnezu to m.in.:

  • choroby neurologiczne,
  • alergie pokarmowe,
  • nieswoiste choroby zapalne jelit,
  • nowotwory jamy ustnej, gardła, przełyku.

Do przyczyn prowadzących do hipomagnezemii zalicza się także patologie związane ze zwiększonym wydalaniem magnezu z organizmu (m.in. przewlekłe biegunki, przewlekła choroba nerek, wielomocz).

Ważne! Czynniki redukujące magnez w organizmie to zwłaszcza białka, tłuszcze nasycone, szczawiany (m.in. rabarbar), duże ilości wapnia znajdujące się w produktach mlecznych szczególnie w produktach homogenizowanych.

Ponadto do niedoboru magnezu przyczynia się:

  • niski poziom magnezu w wodzie,
  • spożywanie przetworzonych bądź gotowanych produktów, które w wyniku tych procesów utraciły cenne makroelementy,
  • stosowanie nawozów sztucznych, które powodują ograniczenie ilości magnezu w glebie.

Skutki niedoboru magnezu - wpływ na układ nerwowy

Niedobór magnezu wpływa na funkcjonowanie całego organizmu - począwszy od objawów fizycznych a na psychicznych skończywszy.

Magnez ma bardzo istotny wpływ na układ nerwowy - jest jonem charakteryzującym się działaniem uspokajającym (obniża pobudliwość komórek nerwowych). Poprzez proces porażania zwojów nerwowych układu autonomicznego, wpływa na zwiększenie ich działania hamującego a osłabia ich działanie pobudzające.

Ważne! Magnez to cenny makroelement, który hamuje uwalnianie adrenaliny oraz noradrenaliny - wpływając tym samym dobroczynnie na układ nerwowy. Pełni ważną funkcję w zapobieganiu depresjom.

Ponadto pierwiastek ten wpływa na prawidłową pracę mózgu - jego obniżone stężenie w płynie mózgowo - rdzeniowym obserwuje się m.in. u osób z lekomanią, depresją.

Magnez odpowiada za dostawę energii do tkanek oraz komórek organizmu - szczególnie do wrażliwych na jego niedobór komórek nerwowych mózgu (pełni rolę katalizatora spalania węglowodanów, w tym glukozy).   

Magnez należy do naturalnych inhibitorów neuronowego receptora NMDA, przez co wpływa na aktywację większej ilości połączeń nerwowych w mózgu, podnosi zdolność uczenia się a także polepsza pamięć krótko i długotrwałą.

Ważne! Częste spożywanie przez dzieci produktów bogatych w magnez - skutkuje ich lepszą koncentracją oraz zmniejsza skłonność do agresji. Magnez również ma korzystny wpływ na osoby cierpiące na ADHD.

Objawami niedoboru magnezu mogą być m.in.:

  • skurcze mięśni łydek,
  • bezsenność,
  • drażliwość,
  • drżenie powiek,
  • apatia,
  • problemy z koncentracją.

Niedobór magnezu grozi zwłaszcza:

  • uczniom i osobom intensywnie pracującym umysłowo,
  • pracującym ciężko fizycznie,
  • żyjącym w ciągłym napięciu oraz stresie,
  • kobietom w ciąży i w trakcie menopauzy,
  • osobom na restrykcyjnej diecie.

fot. shutterstock

Magnez należy do pierwiastków, które są słabo przyswajalne - z pokarmów wchłania się go tylko 15 - 40%. Warto, więc zwiększyć jego przyswajalność przez m.in. jedzenie surowych owoców oraz warzyw.

Największe ilości magnezu znajdują się w:

  • orzechach,
  • mąkach z pełnego przemiału,
  • nieoczyszczonym ryżu,
  • kaszach,
  • suszonych owocach,
  • zielonych warzywach,
  • roślinach strączkowych,
  • gorzkiej czekoladzie.

W przypadkach zwiększonego zapotrzebowania na ten pierwiastek wskazane jest uzupełnianie niedoboru suplementami diety.

Ważne! Zarówno niedobór, jak i nadmiar magnezu są niebezpieczne dla organizmu. Przyjmowanie wszelkich preparatów zawierających magnez powinno być poprzedzone konsultacją z lekarzem. 

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby OUN

Pulsowanie w prawym uchu
Witam! Od wczoraj zaczęło mnie boleć prawe ucho. Czuję jakbym tam miała w środku serce, bez przerwy pulsuje. Prawie już nic na te ucho nie słyszę. Boję się żeby to nie był jakiś tętniak. Jutro idę ...
gość
HAS
Witam 12.09.2024 w czasie jazdy samochodem do pracy dostałem krwotoku podpajęczynówkowego !Miałem dużo szczęścia że nie jechałem sam tylko z kolegami z pracy dzięki ich szybkiej reakcji otrzymałem s...
gość
Forum: Padaczka
Neurotop + Pregabalina, czy to bezpieczne połączenie?
Dzień dobry, mój tata ma epilepsje. Prawie całe życie zażywa Neurotop, który jest bardzo skuteczny, nie miał od czasu zażywania tego leku żadnego ataku. Teraz jednak zmaga się z przewlekłym zapaleni...
Nr telefonu 603205918
Jestem chora na miastenię.Szukam pomocy Bardzo choroba mnie męczy.Prosiłabym o wskazówki żeby się lepiej żyło Aleksandra
Pulsowanie w głowie, uszach, szyi, klatce i brzuchu, szumy w uszach.
Od około miesiąca nieprzerwanie czuje pulsowanie praktycznie w całym ciele. Ciśnienie dobre, saturacja itp ok. Czuje się niby dobrze, tylko to dziwne pulsowanie powoduje dyskomfort. Jedynie lekki uci...
gość
Forum: Padaczka
Laser a epi
Cześć, Czy ktoś z Was wykonywał zabieg epilacji laserowej? Moje EEG nie wykazuje zmian w odpowiedzi na prowokację świetlną i nie mam światłoczułości, ale zastanawiam się, czy mimo to taki zabieg j...
Reklama:
Reklama: