Reklama:

Zaburzenia neurologiczne – mogą powodować je wrodzone wady metabolizmu

01-09-2018,
testDNA

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Zaburzenia neurologiczne – mogą powodować je wrodzone wady metabolizmu

PantherMedia

Budowa DNA

Nadmierna senność, drgawki i nieprawidłowe napięcie mięśni, opóźnienie rozwoju... Tego typu objawy ze strony układu nerwowego mogą mieć wiele przyczyn. Nierzadko wiążą się z wrodzoną wadą metabolizmu, np. fenyloketonurią czy kwasicą glutarową. W jaki sposób choroby metaboliczne mogą wpływać na mózg dziecka?

Reklama:

Zaburzenia neurologiczne dotyczą nawet 3% dzieci [1]

Chociaż do nowoczesnych badań (m.in. obrazowych i molekularnych) mamy coraz szerszy dostęp, wielu młodych pacjentów nie zostaje zdiagnozowanych [1]. Warto zdawać sobie jednak sprawę, że wrodzone wady metaboliczne – które mogą powodować właśnie takie zaburzenia w mózgu – należą najczęściej do chorób rzadkich, więc wielu lekarzy nie ma z nimi kontaktu.

Co więcej – przebieg tego typu schorzeń często jest niespecyficzny, a objawy mogą wystąpić dopiero wtedy, gdy stan zdrowia dziecka jest już bardzo poważny. Tymczasem szybka diagnoza i odpowiednie leczenie są szansą na ochronę dziecka przed powikłaniami, m.in. śpiączką, uszkodzeniami narządów, zmianami w mózgu czy nawet śmiercią [2].

Dlaczego choroby metaboliczne mogą być tak niebezpieczne?

Wrodzone wady metabolizmu są chorobami o podłożu genetycznym, które najczęściej wiążą się z mutacjami pojedynczych genów. Powodują one, że w organizmie chorego przemiany różnych związków nie przebiegają prawidłowo ze względu na obniżoną aktywność lub brak jakiegoś enzymu. Choroby metaboliczne mogą powodować zaburzenia w metabolizmie neuronów – komórek nerwowych. To właśnie powoduje objawy ze strony układu nerwowego.

Przykładem może być fenyloketonuria, która prowadzi do zaburzeń zachowania (m.in. przypominających autyzm), drgawek, wad chodu czy niepełnosprawności intelektualnej. Tego typu nieprawidłowości wiążą się z gromadzeniem jednego z białek (fenyloalaniny). Objawy ze strony układu nerwowego daje też np. kwasica glutarowa typu II, w przebiegu której organizm dziecka nie rozkłada prawidłowo białek i tłuszczów. To powoduje m.in. wady rozwojowe mózgu, senność czy zaburzenia zachowania.

Szybka diagnoza jest najważniejsza

Jeszcze kilka lat temu po narodzinach dziecka nie dało się wykryć wrodzonej wady metabolicznej do momentu wystąpienia pierwszych objawów. Z tego powodu wiele chorych dzieci nie miało szansy, by uniknąć groźnych powikłań.

Na szczęście dziś nowoczesna diagnostyka daje taką możliwość. Wszystkie noworodki objęte są programem badań przesiewowych w kierunku najpopularniejszych chorób metabolicznych, a ponadto dostępne są nowoczesne badania genetyczne pod kątem kilkudziesięciu takich schorzeń.

Czy chorobę metaboliczną można wyleczyć?

Dla chorych cierpiących z powodu wrodzonych wad metabolicznych nadzieją jest terapia genowa, jednak naukowcy wciąż nad nią pracują. Obecnie większość chorób tego typu leczy się w sposób mający opóźnić ich postęp. Terapia obejmuje m.in. dietę eliminacyjną, terapię enzymatyczną czy suplementację. Szybko wprowadzone i dobrze dobrane leczenie nierzadko pozwala uniknąć nieodwracalnych zmian w mózgu.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby OUN

gość
Forum: Padaczka
Frisium
Witam. Czy ktoś posiada więcej tabletek frisium ? Potrzebuje dla syna a nie ma w żadnych aptekach ani w hurtowniach. Z chęcią bym odkupił chociaż jedno opakowanie
Prośba o pomoc
Dzień dobry, Jestem studentką pedagogiki o specjalności WWR i w przyszłym roku będę bronić pracy magisterskiej. Praca będzie dotyczyć dzieci z afazją i potrzebuję 2 przypadków do porównania z innymi...
Prośba o pomoc
Dzień dobry, Jestem studentką pedagogiki o specjalności WWR i w przyszłym roku będę bronić pracy magisterskiej. Praca będzie dotyczyć dzieci z afazją i potrzebuję 2 przypadków do porównania z innymi...
gość
Forum: Padaczka
Ontozry a ciąża
Czy jest może ktoś kto brał lek ontozry w czasie ciąży?
Ból głowy
Mam 31 lat i od 2.10.2024 zmagam się z bólami głowy z prawej strony. Bóle są w okolicy potylicy po prawej stronie oraz nad prawym uchem. Ból jest kłujący, pulsujący, codzienny. Czasem pulsuje szybcie...
Wylew podpajęczynówkowy
Witam piszę bo już tracę nadzieję. Mój tata trafił do szpitala 6 dni temu , okazało się że to wylew podpajeczynkowy , obecnie jest w śpiączce na całe szczęście stan stabilny ale wciąż poważny . Nie o...
Reklama:
Reklama: